30. dubna 2019 22:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad stvrdil vládní rošádu. Co čeká nové ministry?

Prezident Miloš Zeman jmenoval 30. dubna 2019 na Pražském hradě Karla Havlíčka,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman jmenoval 30. dubna 2019 na Pražském hradě Karla Havlíčka,... | foto: ČTK

Praha Pomyslný jarní úklid ve vládě Andreje Babiše (ANO) je u konce. Hlava státu Miloš Zeman v úterý jmenoval nové ministry v resortech, které spadají pod hnutí ANO. Po hradních oficialitách je předseda vlády jednotlivě uvedl do jejich ministerských působišť.

Nového šéfa získalo ministerstvo dopravy, kam nastoupil Vladimír Kremlík za odcházejícího Dana Ťoka. Staronovou ministryní spravedlnosti se stala Marie Benešová, která nahradila Jana Kněžínka. Třetí změna se týká resortu průmyslu a dopravy, kde usedl Karel Havlíček místo Marty Novákové.

Další výměny už v plánu nejsou. Druhý člen koalice, ČSSD tvrdí, že není důvod u jejích ministrů provádět jakékoliv změny.

Mění se i vicepremiéři

Vedle této rošády se chystá i změna na postech vicepremiérů. Ministr vnitra a šéf sociální demokracie Jan Hamáček místopředsedou vlády zůstává. Střídání čeká Richarda Brabce (ANO), který je též ministrem životního prostředí. Ten byl podle dohody s Babišem ve funkci vicepremiéra jen přechodně.

Za něj přijde posila rovnou dvojnásobná. Pozice vicepremiérů obsadí ministryně financí Alena Schillerová a již zmiňovaný nový šéf resortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO). Protože vicepremiéři nemají silnější hlas, poměry v kabinetu se nezmění.

Premiér Babiš si od svých nově jmenovaných zástupců slibuje větší zaměření na ekonomické otázky. Havlíček bude místopředsedou vlády pro hospodářství, Schillerová má mít na starosti ekonomiku a finance. Rozhodnutí rozšířit počet vicepremiérů a změnit náplň jejich práce Babiš vysvětlil potřebou reagovat na změny ve struktuře hospodářství.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...