Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
16. listopadu 2019 18:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hradec Králové má nově v univerzitním kampusu náměstí Václava Havla

Piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové byla 16. listopadu 2019... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové byla 16. listopadu 2019... | foto: ČTK

Hradec Králové Piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové byla v sobotu slavnostně pojmenována na náměstí Václava Havla. S návrhem pojmenovat část kampusu po bývalém prezidentovi Havlovi přišla hradecká univerzita. Havlovo náměstí v areálu univerzity je podle vysoké školy vyjádřením sounáležitosti Havla se studentským hnutím v roce 1989, kdy hybateli tehdejších událostí byli právě studenti.

Zastupitelé Hradce Králové návrhu univerzity vyhověli a v červnu pojmenování piazzetty po Václavu Havlovi schválili. Předtím univerzita získala k pojmenování i souhlas od vdovy po bývalém prezidentovi Dagmar Havlové. Sobotní slavnostní pojmenování náměstí po Václavu Havlovi se stalo hlavní událostí z akcí nazvaných Cesta ke svobodě, které o tomto víkendu připomínají v Hradci Králové výročí sametové revoluce roku 1989.

Někteří účastníci dorazili na místo i s vlajkou.
Na místě lidé zapalovali svíčky.

Pojmenování náměstí, které je ze tří stran sevřené budovami univerzity a uprostřed má fontánu, bylo přítomno asi 300 lidí. Kromě cedule označující náměstí studenti na piazzettě odhalili také kamennou desku s citátem Václava Havla. Desku věnovali bojovníkům proti totalitním režimům.

Iniciativa pojmenovat náměstí po Václavu Havlovi podle rektora Kamila Kuči vzešla od studentů a vedení univerzity s ní souhlasilo. Kuča řekl, že důležité bylo následné kladné rozhodnutí hradeckých zastupitelů, ač pro pojmenování nezvedli ruku všichni. „Opravdu i v dnešní době jméno Havel některým dělá problémy,“ řekl rektor.

Václav Havel je podle něj symbolem a demokracie. „Studenti jsou takovým dohlížečem nad dodržováním svobod a demokracie a pomyslným katalyzátorem demokracie v České republice,“ řekl.

Po skončení slavnostního pojmenování se lidé od univerzity vydali na svíčkový pochod za oběti totalitního režimu na Pivovarské náměstí v historickém centru města, kde byl přichystán koncert.

Pojmenování náměstí po Václavu Havlovi se v Hradci Králové již jednou řešilo. V roce 2012 tehdejší primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub) v zastupitelstvu neúspěšně navrhl přejmenování náměstí Svobody v centru města na Havlovo náměstí. Návrh mu neprošel o jediný hlas, podporu mu tehdy nedala část zastupitelů z koaliční ODS.

Hradec Králové dosud žádné veřejné prostranství pojmenované po Havlovi neměl. Před městskou knihovnou je od října 2014 takzvaná Havlova lavička, kterou navrhl architekt a Havlův přítel Bořek Šípek. Má podobu dvou židlí, které spojuje stolek, jehož středem prorůstá strom. Lavička sloužící k setkávání a dialogu lidí stojí v řadě měst v ČR a také například ve Washingtonu, Dublinu či v Barceloně.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!