Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Havel, Werich, Holan a další. Na diváky v nadcházející divadelní sezóně čekají známé tváře

Dva, co se neměli moc v lásce. Luboš Veselý, představitel básníka Holana, Miroslav Hanuš, budoucí Jan Werich, na snímku s režisérem Františákem. foto: ŠVANDOVO DIVADLO

PRAHA - Už podzim slibuje několik událostí jako například Havlovu Žebráckou operu, kterou v Městských divadlech pražských režíruje David Radok, nebo původní českou hru Hadry, kosti, kůže o Janu Werichovi a Vladimíru Holanovi.
  5:00

Divadla již vesměs ohlásila své plány, a i když se nikde nechystají závratné změny ve směřování a všechny personální změny už jsou známé, je dost lákadel v podobě nových inscenací. V listopadu také divadla oslaví 30. výročí „sametu“ a k němu se také chystají různé projekty, ostatně na 16. 11. je naplánovaná Noc divadel.

Divadla se také vracejí ke hrám Václava Havla. A David Radok, který v MDP právě připravuje Žebráckou operu, se zase po delší pauze vrací k činohře, je i autorem scénografie pro novou inscenaci. Do role Macheathe obsadil Martina Donutila, Peachuma hraje Jan Vlasák a jeho ženu Eva Salzmannová. MDP jde pod vedením Michala Dočekala do druhé sezony a se zajímavou dramaturgií – v plánu je například Vojna a mír v šéfovské režii. Na scéně Divadla Komedie se chystá premiéra Grillparzerovy hry Sláva a pád krále Otokara. Tu nedávno ve Vídni proslavil Dušan D. Pařízek, v Praze ji režíruje Michal Hába. Po Novém roce je připravena například Jiráskova Husitská trilogie a společný projekt s divadlem v německém Augsburgu, Haškův Švejk/Schwejk v režii Armina Petrase.

S premiérou Žebrácké opery ovšem MDP předběhne Městské divadlo v Brně, kde ji nastudovala Hana Burešová. Premiéra bude už 14. září a jako stěžejní trojice se představí Petr Štěpán, Jan Mazák a Markéta Sedláčková. Dalšího Havla – jeho poslední hru Odcházení – chystají v Národním divadle moravskoslezském, uvede ji šéf tamější činohry Vojtěch Štěpánek.

Staronové logo Zábradlí a nerovnost v Ústí

Divadlo Na Zábradlí kromě titulů nové sezony ohlásilo i změnu loga a vrací se k osvědčené značce Libora Fáry ze 60. let, údajně jde o redesign, který vytvořilo Studio Najbrt. Cílem nového vizuálního stylu „je adekvátně reflektovat sebevědomý a výrazný repertoár a styl divadla“, jak zní vysvětlení. První premiérou sezony budou Krátké rozhovory s odpornými muži tvůrčího tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, podle knihy D. F. Wallace. Dramatizaci románu Josepha Conrada Tajný agent nastuduje David Jařab a v divadle bude režírovat i Jan Prušinovský. Sezonu zakončí jevištní zpracování románu Honoré de Balzaca Ztracené iluze v režii Jana Mikuláška.

Letošní sezona je také první sezonou Martina Františáka coby nového uměleckého šéfa Švandova divadla. Vedle hry Pavla Jurdy o Werichovi a Holanovi s Lubošem Veselým a Miroslavem Hanušem nastuduje dramatizaci románu Na Větrné hůrce. Mladý režisér Jan Holec uvede na Smíchově Fassbinderova Kočkožrouta a Jiří Pokorný divadelní adaptaci černé komedie Adamova jablka.

Nezávislé Divadlo X10, dnes sídlící na Národní třídě, hostí už nyní v září novou inscenaci Jana Nebeského a Lucie Trmíkové s hudbou Martina Dohnala. Zlý sen vznikl podle románů Georgese Bernanose a pojednává „o třech ztracencích, knězi a ďáblu v bludišti snů a nudy“. Další pražská studiová scéna Venuše ve Švehlovce otevírá nový prostor s názvem 464 °C, což má být teplota planety Venuše. Údajně jde o místo, kde se mísí atmosféra klubového Berlína, Kubrickových filmů a školní jídelny a nachází se v bývalé menze. Poprvé zde zazní Poulencova opera Lidský hlas v provedení Run OpeRun. Dramaturgie ústeckého Činoherního studia si jako téma sezony stanovila nerovnost. V tomto duchu také vybírala tituly – první premiérou bude Hessův Stepní vlk v režii Davida Šiktance, dále Jiří Pokorný nastuduje Sluhu dvou pánů. V režii Tomáše Loužného vznikne inscenace Funny Games na motivy Hanekeho filmu a sezonu uzavře Sofoklova Antigona s podtitulem Fuck You, Daddy v režii Dodo Gombára.

V brzkém podzimu také startují dva tradiční festivaly nezávislé scény. Nejdřív to bude ... next Wave/příští vlna… (17.– 28. 9.), jejíž letošní ročník se v souvislosti s výročím listopadu 1989 bude věnovat hlavně politickému divadlu. A pak přehlídka 4+4 dny v pohybu, která se koná od 4. do 12. 10.

Činohra Národního divadla již dříve ohlásila nové akvizice souboru. Vrací se Zuzana Stivínová, která byla v ND v letech 1994–2000. Dále přicházejí Anna Fialová, Robert Mikluš a Petr Vančura. První premiérou činohry bude Oběd u Wittgensteina Thomase Bernharda v režii Daniela Špinara. Titul je v Česku známý jako Ritter, Dene Vosse, inscenaci na Zábradlí nastudoval J. A. Pitínský. Do konce roku je ještě plánovaný Sofoklův Král Oidipus v režii Jana Friče.

V Národním divadle v Brně chystá Martin Glaser hru amerického dramatika Dough Wrighta Pera markýze de Sade, další novinku, Mayenburgův Mars, režíruje Natálie Deáková. Očekávaná jistě bude i nová hra Martina McDonagha Velmi, velmi, velmi temný příběh a nové nastudování Steigerwaldových Dobových tanců.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat