Informaci LN potvrdilo několik na sobě nezávislých důvěryhodných zdrojů. Forejt chtěl podat žádost o uvolnění z křesla šéfa hradního protokolu k polovině prázdnin. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček informace LN potvrdil a později upřesnil. „Forejt rezignaci podal a po přátelském rozhovoru s panem prezidentem byla rezignace stažena", napsal mluvčí Hradu.
Forejt Gump
|
Forejt je ceremoniář, který se vždy dokázal postavit fotografům do záběru historického okamžiku – jako naposledy během oslav vylodění v Normandii, kdy se Forejt skvěl na fotografii státníků po boku Baracka Obamy, britské královny či německé kancléřky. Jeho záhadná přítomnost se stala předmětem debat v normandských kavárnách.
Forejt je ale také nejmocnější muž prezidentské kanceláře. Jindřichu Forejtovi se podařilo odsunout ostatní Zemanovy spolupracovníky na druhou kolej a obstavit prezidenta zdí.
Forejt rozhodoval o tom, jaké informace a jací lidé se dostanou k prezidentovi. Co jej vedlo v desátém roce ve funkci požádat o uvolnění, není jasné.
Spekulace kolem Forejtova konce přiživuje fakt, že od července bude zástupcem ředitele protokolu na Pražském hradě Miroslav Sklenář, který tento odbor vedl už za prezidenta Václava Havla.
"Miroslav Sklenář bude od 1. července zastávat funkci zástupce ředitele odboru protokolu," uvedl mluvčí prezidenta Ovčácek. Na dotaz, zda by v jeho vedení měl nahradit právě Forejta, Ovčáček pouze poznamenal, že "jde o výraznou posilu týmu odboru protokolu". Nástup do Kanceláře prezidenta republiky od tohoto data potvrdil i sám Sklenář. "Moje funkce bude záležet na rozhodnutí prezidenta republiky a vedoucího kanceláře," nechtěl Sklenář upřesnit své další působení.
Zástupcem Sklenáře, který dlouho působil i na pražském magistrátu, se měl stát místopředseda Strany práv občanů Vladimír Kruliš. Místopředseda neparlamentního uskupení, u jehož vzniku stál Zeman a jeho jméno mělo i v názvu, podle Ovčáčka na odboru protokolu už v současnosti působí.