Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hraní Pokémon Go na pietních místech? Takový člověk by měl být vykázán, tvrdí Špaček

Česko

  6:26
PRAHA - Na pietních místech se odehrávají nevhodné scény. Lidé si fotí bujará selfie v bývalých koncentračních táborech, kostelích a památnících či si tam zajdou ulovit pokémony ve světově úspěšné hře Pokémon Go. Podle odborníka na etiketu Ladislava Špačka je však podobné chování velmi nevhodné. „Takový člověk by měl být vykázán,“ míní. I u používání mobilů totiž platí základní pravidla slušného chování.

Hra Pokémon GO je populární po celém světě. foto: Reuters

Krátce po vypuknutí pokémoní mánie v Česku vydalo Židovské muzeum v Praze prohlášení, že si nepřeje, aby lidé hru hráli na místě, které je spjato s válečným utrpením. Hráči Pokémon Go totiž svým lovením příšerek ve veřejném prostoru narušovali pietu. Hra přitom k návštěvě podobných míst přímo vybízí. Nachází se na nich často body, které slouží k získávání speciálních vituálních předmětů.

Problém nenastal ale jen v Česku. Aktivity hráčů pobuřovaly správce pamětních míst po celém světě. Lovci pokémonů byli spatřeni třeba v Osvětimi v Polsku. Tam dokonce došlo i k oficiálním zákazu hraní.

K těmto nepříjemnostem by však nemuselo dojít, kdyby lidé dodržovali základy etikety. „Od počátku, kdy existují mobilní telefony, tak je zakázáno mobilní telefon používat v kostelech, na hřbitově a při ceremoniálech,“ upozorňuje odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Vytáhnout vůbec mobil na tak pietním místě jako je například Osvětim lze podle Špačka pouze v případě, že by někdo chtěl pořídit fotografii. I to je však na hraně přijatelnosti. „Pustit si hru na místě, kterému přináleží nejvyšší možná pieta, důstojnost a respekt je opravdu nehoráznost a takový člověk by měl být okamžitě vykázán z toho prostoru, když není schopen respektovat zásady, které v tomto prostředí platí,“ míní Špaček.

Ladislav Špaček

Ladislav Špaček

I hraní mobilních her totiž podle odborníka na etiketu má své místo, třeba při trávení dlouhé chvíle při čekání či cestování ve veřejné dopravě.

Podobným problém je necitlivé pořizování selfie. Například v roce 2014 se snesla kritika na americkou studentku, která se v bývalém koncentračním táboře vyfotila s bujarým úsměvem.

„Selfie není totéž jako dokumentární či památeční fotografie, kterou si člověk pořídí na pietním místě. Selfie má v sobě prvek rozvernosti, recese a také tak vzniklo,“ přibližuje historii Špaček.

Pokémon loví Pokémony
Zhruba dvě stovky hráčů geolokační videohry Pokémon GO se sešly v horní části...

„To, že se někdo při selfie bude tvářit vážně, nezmění původní význam. Selfie je kategorie, kterou lidé chtějí pobavit své blízké. Jeho pořizování na pietních místech je velmi nevkusné a nepřipustil bych to. Selfie rozhodně nepatří mezi důstojné a respektovaní hodné prezentace,“ řekl Špaček.

V tomto ohledu neblaze proslul senátor za ČSSD Zdeněk Škromach, který si pořizoval selfie při terezínské pietě v lednu roku 2015.

Zdeněk Škromach si pořizuje selfie při pietním průvodu v Terezíně k výročí...

Zdeněk Škromach si pořizuje selfie při pietním průvodu v Terezíně k výročí osvobození Osvětimi

S mobilními telefony se snaží etiketa vyrovnat od jejich vzniku a většího rozšíření. Proti etiketě se člověk například může provinit, když zvedne telefon při pracovní schůzce. „V tomto případě budu neverbálně říkat: ‚Podívejte se, ten kdo mi volá je důležitější než vy.‘ V té chvíli dochází k jasnému rozlišování společenské významnosti,“ přibližuje jedno ze základní pravidel Špaček. Stejně tak je nevhodné sledovat displej zařízení a s někým se přitom bavit.

Autor: