Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Le Parisien: Hra Pokémoni je zdrojem mnoha bizarních příhod

Magazín

  16:03
PAŘÍŽ/PRAHA - Stačilo několik dní a z nové hry Pokémon GO se stal celosvětový fenomén. Vyzbrojeni obyčejným chytrým telefonem hráči chvátají ulicemi v honbě za virtuálními animovanými postavičkami. Aplikace kombinuje takzvanou rozšířenou realitu a sledování polohy hráčů. Lov Pokémonů již podnítil řadu neobvyklých příhod, které ale nejsou vždy legrační, píše list Le Parisien.

Lovení Pokémonů. foto: ČTK/AP

Hra není vůbec oddechová, zvlášť když se chcete stát nejlepšími, jak zjistily dvě novozélandské hráčky Lizzy Edenová a Kelsey Thompsonová. Aby vybojovaly zápas se žlutým týmem, musely do arény, která se nacházela na moři v přístavu Wellington, kam musely doveslovat.

Pronajaly si proto kajak, ale pak jim trvalo dobrou půl hodinu, než se dostaly na místo. Osoba, od které si pronajaly člun, byla přitom součástí žlutého týmu, což však netušily. Snad proto dotyčný říkal: „Nejsem si jistý, že vám chci kajak pronajmout,“ vysvětlovala možné peripetie hry Thompsonová.

Lavinovitě se šíří video z amerického Central Parku, které dal v pondělí na twitter Newyorčan Jonathan Perez. „Pokémon GO je šílená vášeň. Tady vidíte Central Park, který se stal centrálou hry Pokémon GO,“ napsal. V krátkém videu jsou vidět desítky lidí, jak s očima přilepenýma k displejům sedí na lavičce nebo pobíhají mezi stromořadím. Video už uživatelé twitteru sdíleli více než třicettisíckrát.

V noci na neděli zatkli policisté v Missouri čtyři podezřelé osoby. Na první pohled by šlo o banální věc; policie ale na svém účtu na facebooku uvedla, že zadržení jsou podezřelí, že využívali hru Pokémon GO k nalákání potenciálních obětí přepadení.

Pokémoni si podmanili Česko. Tisíce fanoušků plánují společné chytání

Dotyční pravděpodobně používali hru jako návnadu tak, že během pár chvil přitáhli postavičky na zvláštní, všemi vyhledávané místo, takzvaný pokéstop. Hráči v okolí pochopitelně nedokázali odolat tak lákavé výzvě, čímž spadli do pasti. Ne všichni jsou ze hry nadšení a například americký památník holokaustu chce zastavit lov Pokémonů v tomto pietním prostředí. Honit se za virtuální postavičkou během návštěvy washingtonského muzea není známkou dobrého vkusu, argumentuje.

Na různých místech v muzeu se však bohužel nacházejí tři pokéstopy, čehož si všímá deník Washington Post. Podle něj to také v pondělí odpoledne vypadalo, že mnozí návštěvníci muzea se hrou rozptylují.

„Je nevhodné hrát Pokémony v muzeu, které je památníkem obětí nacismu,“ reagoval Andrew Holliger, šéf tiskového oddělení muzea. „Zkoušíme zjistit, jestli můžeme vyloučit naše muzeum z této hry,“ dodal.

BYZNYS DNE: Pokémoni překonali porno a mobilní signál ve vlacích vázne

Když si Sarah Wigginsová stahovala aplikaci hry Pokémon GO do mobilu, určitě neočekávala takový objev, na jaký narazila. V pátek se tato obyvatelka malého města Riverton v americkém státě Wyoming rozhodla pro ranní procházku spojenou s hledáním Pokémonů u vody. Na břehu řeky ale nakonec našla mrtvolu, jak informovala místní televize KCWY.

Ve Phoenixu se hráči mohou dostat do jiné nebezpečné situace, jak zjistil jeden z nich. Mezi důležitými místy registrovanými aplikací v tomto městě je i hotel, ve kterém se zdržovaly desítky sexuálních delikventů. Informaci zveřejnila i místní televize KTVU, která vyzvala rodiče nejmladších hráčů, aby na telefonech svých dětí aktivovali lokalizaci, když se jejich potomci vydají hledat Pokémony.

Autor: