Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Chytrá karanténa od pondělí startuje ve všech krajích. Laboratoře musí vyhodnocovat testy do 48 hodin

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - Chytrá karanténa se od pondělí rozšíří do všech krajů, půjde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací. Vyplývá to z mimořádného opatření, které v neděli večer zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu. Používání paměťových map z dat mobilních operátorů a platebních karet opatření nezmiňuje.
  21:24aktualizováno  21:51

Studie promořenosti Česka se podle Prymuly opozdí. Provinilci v chytré karanténě trestáni nebudou

Podle dřívějších vyjádření představitelů resortu spuštění chytré karantény umožní uvolňování opatření omezujících život v Česku. „Celkově tento mechanismus pozitivně přispěje k urychlení činností zabezpečujících testování populace a rychlejší způsob vyhodnocování vzorků a identifikace infikovaných v rámci populace ČR,“ uvedlo v dokumentu ministerstvo.

Schéma popisující fungování systému Chytré karantény.
Město Brno otevřelo 17. dubna 2020 ve spolupráci se společností Podané ruce a...

Cílem opatření je zajistit důkladné informace o oběhu vzorků. „V této souvislosti jsou rovněž sledovány kapacity a vytíženost jak odběrných míst, tak laboratoří v závislosti na možné eskalaci nemoci v okrese či kraji a identifikace rizikových lokalit,“ píše se v opatření.

Chytrou karanténu už testují další tři kraje. Nově i Středočeský, Olomoucký a Moravskoslezský

Hygienici u všech osob, které byly s nakaženým v kontaktu, vytvoří na základě telefonátu elektronickou žádanku o provedení odběru. „Kontaktování osob s ohledem na mimořádná opatření bude probíhat i prostřednictvím studentů lékařských fakult, kteří posilují příslušné krajské hygienické stanice včetně Tracking Call Center (telefonních center pro sledování),“ uvádí dokument.

S žádankou pak bude pracovat dál odběrové místo či mobilní odběrový tým a laboratoř. Nově budou posílat na testy nejen lidi s příznaky nemoci covid-19, ale i bez nich, pokud byli s někým nemocným v kontaktu. Budou mířit na dosavadní odběrová místa nebo za nimi přijede odběrový tým zdravotnické záchranné služby nebo armády.

Prymulův nový ‚centrální mozek‘. Tým expertů určuje taktiku proti koronaviru i bojuje s fake news

Laboratoře pak nesmí nově přijímat vzorky, které nebudou schopné vyhodnotit do 48 hodin. „KHS a Centrální řídící tým covid-19 může v případě naplnění kapacity laboratoří nařídit redistribuci odebraných vzorků ve spolupráci s krajskými vojenskými velitelstvími, hasičským záchranným sborem a dalšími složkami integrovaného záchranného systému,“ uvádí dokument. Podobně mají prostřednictvím webové aplikace o své kapacitě informovat řídící tým také odběrová místa.

Jako první začali odborníci zkoušet chytrou karanténu v Jihomoravském kraji, postupně se přidávají další regiony, minulý týden například další moravské regiony a Středočeský kraj.

Součástí systému chytré karantény mají být i takzvané paměťové mapy. Člověka, který byl v kontaktu s nakaženým, hygienici požádají o souhlas s využitím dat z mobilu a karty za posledních pět dní. Z nich se pak vytvoří mapa, která má při rozhovoru s hygienikem pomoci, aby si člověk vzpomněl, jestli se s někým na delší dobu potkal. Další možností bude získání dat z aplikace eRouška, kterou si nainstalovalo přes 100.000 lidí. Ta funguje na principu bluetooth a pamatuje si ostatní telefony s aplikací, které byly v blízkosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!