Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I v patnácti letech poznám, co je nezákonné, radní by to také měli vědět, říká aktivista

Česko

  12:01
PRAHA/PROSTĚJOV - Prostějovskou radnici již podruhé za krátkou dobu poučil patnáctiletý chlapec Jakub Čech. Upozornil totiž na její nezákonnou směrnici. „Pokud jsem já schopen rozpoznat nezákonnost, aniž bych směrnici četl celou, tak myslím, že by k tomu měli být způsobilí i členové rady města,“ uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Patnáctiletý aktivista Jakub Čech foto: Tomáš FraitMAFRA

Na prohřešky radnice upozornil patnáctiletý Jakub Čech už několikrát. Teď ale slaví nový úspěch. Poté, co se začal zajímat o bourání prostějovských Jezdeckých kasáren, zjistil nesrovnalost ve směrnici statutárního města Prostějov.

Podle petičního zákona musí být každá petice vyřízena do třiceti dnů, prostějovští radní ovšem lhůtu dvojnásobně prodloužili. Mladík se proto obrátil na ministerstvo vnitra. To mu dalo za pravdu. Ohýbání zákona není možné, řeklo a nařídilo městu, aby věc dalo do pořádku. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Lidovky.cz: Ministerstvo vnitra vám dalo za pravdu, když potvrdilo, že radnice skutečně porušuje petiční zákon. Je to váš další úspěch nad prostějovskou radnicí. Potěšilo vás to?
Rozhodnutí ministerstva mě samozřejmě potěšilo, protože podle zákona o obcích vykonává dohled nad městy, tedy jestli neporušují svými právními předpisy zákony. A já jsem měl pocit, že město nemá vyhlášku úplně v souladu se zákonem. V tom mi dali za pravdu a jsem rád, že se vyřizování petic vrací do zákonných mezí.

To byste nepochopil, odmítl úřad informovat 15letého mladíka. Ten si teď stěžuje

Lidovky.cz: Myslíte, že se to skutečně podaří? Primátorka města tvrdí, že neví o případu, kdy by byla zákonná lhůta třiceti dní porušena. Vy ale máte jinou zkušenost...
Co si vzpomínám, tak petici za Jezdecké kasárny, na které jsem se podílel, řešilo zastupitelstvo v listopadu a byla podána v září. To jen tak pro představu, s jakou rychlostí se petice vyřizují. Chtěl bych ale podotknout, že to není jen problém úředníků a takový názor jsem zaznamenal na sociálních sítích. Někteří lidé tam psali, že dělají ostudu. Ale politickou odpovědnost nese rada města, která směrnici schválila. A já si troufám říct, že pokud jsem já schopen rozpoznat nezákonnost, aniž bych ji celou četl (na internetu není dostupná v celém znění - pozn. red.), tak myslím, že by k tomu měli být způsobilí i členové rady města. A pokud ne, tak by měli zvážit, jestli jsou způsobilí být členy rady.

Lidovky.cz: Město podle vás v tomto případu jen vlastně samo upozornilo na to, že se chová netransparentně. Minimálně v tom, že nezveřejnilo celý text směrnice, ale jen ale výtah z ní. Je právě to pro vás dalším impulsem k boji s radnicí?
Na netransparentnost města se snaží upozorňovat opozice. Nechci být ale jen za kverulanta. Situace je podstatně lepší než před dvěma lety, přesto je město pořád extrémně netransparentní. Zatím pořád nezveřejňuje smlouvy. Oni čekají, až jim to přikáže zákon. A že by něco uveřejňovali nad rámec zákona? To vůbec ne, to u nich nepřichází v úvahu. Dále město má různě směrnice. Tato (o vyřizování petic - pozn. red.) je označená pouze jako „4/2011“, tudíž očekávám, že takových jich mohou být klidně desítky. Navíc na webu města prostě nejsou k dohledání. Primátorka nedávno naříkala, že občané zatěžují magistrát žádostmi přes infozákon(zákon č.106 o svobodném přístupu k informacím - pozn. red.). Město by si to přitom mohlo výrazně ulehčit, kdyby informace sami zveřejnili na stránkách města. Pak by se počet žádostí zmenšil na minimum.

Patnáctiletý aktivista Jakub Čech

Lidovky.cz: Existují další prohřešky města, na které chcete upozornit a pustit se kvůli nim do dalšího boje?
Co se týká petic, tak mi vadí, jakým způsobem se vyřizují. Očekával bych, že orgán, který ji přijal, petici buď přijme, nebo odmítne. Ale v Prostějově na to mají úplně jiný nástroj. Oni řeknou, že ji vzali na vědomí. Opozice může říct, co si myslí, to samé platí u koalice. To je dobré, protože tím nenaštvou občany. Petici vlastně oficiálně neodmítnou, ale vezmou ji na vědomí. I to jsem napadal v podnětu zaslaném ministerstvu vnitra. To mi ale napsalo, že v tomhle mi za pravdu nedají. Petiční zákon totiž přesně nedefinuje, jak má být petice vyřízena, a v takovém případě by vzetí na vědomí mělo stačit, byť se jim ten způsob nepozdává. Přestože se jim to nelíbí, tak s tím prý nemůžou nic dělat. Zákon to nedefinuje. A to je podle mě problém, petice má být buď přijata, nebo odmítnuta, ať občané ví, na čem jsou.

Úředníci sehráli divadlo ve stylu Ovčáčka, říká o vyhraném sporu 15letý aktivista

Lidovky.cz: Zájem o komunální politiku vás zřejmě neopustil. Stále se vidíte v budoucnu jako regionální politik?
Bavilo by mě být v zastupitelstvu, ale upřímně řečeno, nevím, jestli by se mnou občané souhlasili a jestli by mě vůbec zvolili. Nemám na všechno tak populární názor, jaký by se lidem líbil. Nemyslím si třeba, že město má podporovat sportovní byznys. Město dává miliony do profesionálního sportu, a to by se podle mě podporovat nemělo. Naopak si myslím, že by MHD měla být zdarma. Mám asi trochu jiné myšlenky, než většina obyvatel. I na sociálních sítí mě podporují spíše lidé, kteří nejsou z Prostějova.

Lidovky.cz: Jaký máte vztah s jeho obyvateli? Přeci jen jste se už poněkolikáté pustil do boje s tamní radnicí. Vnímají vás jako známou osobu?
Párkrát se mi to stalo. Například na podzim se mi stávalo, že mě lidé stejně staří, nebo dokonce i mladší než já, poznávali na ulici a říkali něco v tom smyslu: „To je ten, co porazil radnicu“. Ale v kruzích, ve kterých se pohybuji, mě lidé spíše podporují. Ovšem záleží, co je realita. Na Facebooku třeba zas takovou podporu nemám.

Autor:

Mohlo by vás zajímat