9. března 2016 9:23, aktualizováno  10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Patnáctiletý aktivista opět vyhrál v boji s radnicí. Nedodržovala zákon

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Aktivista Jakub Čech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivista Jakub Čech | foto: archiv Jakuba Čecha

PRAHA Prostějovskou radnici již podruhé za krátkou dobu poučil patnáctiletý chlapec Jakub Čech. Poprvé uspěl poté, co ho město nechtělo kvůli údajně nízkému věku informovat o plánované přestavbě ve městě, nyní upozornil na to, že radnice nedodržuje petiční zákon.

Pád Nečasovy vlády ho fascinoval natolik, že se už jako žák základní školy začal zajímat o vysokou politiku. Děním v regionu byl však posedlý již mnohem dříve. Regionální politika je to, čemu by se chtěl jednou věnovat.

Na prohřešky radnice však upozorňuje už nyní. A daří se mu, podle iDNES.cz boj s radnicí vyhrál již podruhé. Naposledy upozornil na bourání prostějovských Jezdeckých kasáren. Kvůli tomu se Čech pustil do sbírání podpisů pod petici. Podle směrnice statutárního města Prostějov musí být každá petice vyřízena do třiceti dnů.

Prostějovští radní ovšem lhůtu dvojnásobně prodloužili. Mladík se proto obrátil na ministerstvo vnitra. To mu dalo za pravdu. Ohýbání zákona není možné.

„Podle směrnice může primátor ve složitějších případech rozhodnout, že petice bude vyřízena do šedesáti dnů. Prodloužení lhůty odporuje petičnímu zákonu a takovou úpravu pravidel nelze hodnotit jako přípustnou, neboť nerespektuje zákonem danou třicetidenní lhůtu pro vyřízení petice,“ potvrdila Mladé frontě DNES, která o úspěchu mladíka informuje, Marie Kostruhová, ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly na ministerstvu vnitra.

Chovancův resort proto nařídil tajemníkovi radnice, aby směrnici upravil tak, aby neodporovala zákonu. Poté má úřad informovat o výsledku.

„Ač se to někomu může zdát jako banalita, tak pokud se v zákoně píše, že petice má být vyřízena do třiceti dnů, tak má být vyřízena do třiceti dnů. Nemůže si někdo jen tak říct a napsat do směrnice, že ji vyřídí do šedesáti dnů. To prostě nejde. Otázka této směrnice je zajímavá i z jiného důvodu, protože ukazuje na netransparentnost města. Směrnice není - podobně jako jiné městské směrnice - na webu města. Je tam pouze výtah. Ovšem i z něj je zjevné, že je nezákonná,“ kritizoval Čech jednání radnice.

Je to již podruhé, co uspěl v boji s radnicí. Naposledy dosáhl úspěchu nad úředníky za to, že mu kvůli věku nechtěli poskytnout informace týkajících se plánované přestavby města.

Lidovky.cz
  • 18Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.