Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

To byste nepochopil, odmítl úřad informovat 15letého mladíka. Ten si teď stěžuje

Aktivista Jakub Čech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivista Jakub Čech | foto: archiv Jakuba Čecha

PRAHA Pád Nečasovy vlády ho fascinoval natolik, že se už jako žák základní školy začal zajímat o vysokou politiku. Děním v regionu byl však posedlý již mnohem dříve. Nyní patnáctiletý angažovaný chlapec zažádal na prostějovském úřadě o informace. Těch se ale kvůli svému věku nedočkal. „Na postup magistrátu jsem podal stížnost,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jakub Čech.

Lidovky.cz: Jak se vlastně teenager dostane k tomu, že se tak podrobně zajímá o dění v regionu a vede kvůli tomu pomyslnou válku s úřadem, který odmítá poskytnout informace? Přeci jen jiní kluci v tomhle věku mají asi docela jiné záliby.
Byl jsem vždy takhle angažovaný. Už když mi bylo deset, sledoval jsem hodně komunální volby. To si pamatuji, protože proces voleb mě vždycky fascinoval. Chodil jsem s rodiči do volebních místností a sledoval jsem to. Líbilo se mi to. A pak jsem se začal zajímat o dění ve městě, hlavně kolem obchodně-společenského centra. Také chodím pravidelně na zastupitelstva, které trvají zhruba od 13. hodiny do půl jedné ráno, protože je tam skutečně silný tlak opozice, která se dostala do poměru 17 ku 18 zastupitelům v koalici. 

Lidovky.cz: Požádal jste prostějovský magistrát o informace. Ty ale úřad odmítl poskytnout s odůvodněním, že jste ještě příliš mladý. O co jste vlastně žádal a proč? 
Žádal jsem dvě informace, za prvé důvodovou zprávu k jednomu konkrétnímu usnesení rady města, podle kterého zřídila na radnici novou funkci mediálního referenta, přičemž jde již o třetí mediální funkci v padesátitisícovém městě. Máme mediální mluvčí, mediálního poradce a nyní mediálního referenta. A protože mě zajímalo, k čemu ta funkce budou sloužit a proč se referentem stal člověk, který ještě nedávno psal texty o tom, jak je mediální poradenství pro radnici nepotřebné, tak jsem požádal o důvodovou zprávu.

Lidovky.cz: Další informace, o níž jste úřad žádal, se týkala čeho?
Druhou věcí byla právní analýza, kterou o město zpracoval externí advokát. V Prostějově se totiž už dlouhé léta táhne kauza, ve které jde o to, že město má společenské centrum s tržnicí a baráky z 80. let minulého století a vydalo výběrové řízení na vyřešení této lokality. Jenže vedení města pak najednou uzavřelo smlouvu s jedním z investorů tak, že už na místě nemusí stavět společenský sál, ale třeba jen obchodní centrum. Zajímavé je, že soud tuto smlouvu zneplatnil. Mě zajímalo, proč radnice najala na zpracování analýzy externího advokáta, když má k dispozici několik vlastních právníků. To mi přišlo nelogické, zvlášť když s kauzou už byla seznámená jiná advokátka, která město ve věci už jednou zastupovala. Advokát vybraný bez výběrového řízení navíc kandidoval za hnutí, které Prostějovu současně vládne. Inkasoval si navíc 4 tisíce korun, což mi nepřišlo v téhle branži moc. Požádal jsem tedy o fakturu a právní analýzu. 

Lidovky.cz: Úřednice, která věc vyřizovala, ale na Vaše žádosti nereagovala. Místo toho napsala dopis rodičům s tím, že od nich žádá souhlas se zveřejněním takových informací. Jak to odůvodnila? 
Ona to odůvodnila strašně pozoruhodným paragrafem z občanského zákoníku, podle kterého se plné zletilosti nabývá v 18 letech a osoba, která není plně zletilá, není způsobilá k právním jednáním. Tak jsem poté úřednici napsal, že se mi její postup nezdá v pořádku. Uvedl jsem tam konkrétní příklad, kdy mému spolužákovi, který je stejně starý, v minulosti informace poskytla. A připsal jsem, že si myslím, že měří dvojím metrem a že se se odkazuje na platný občanský zákoník, podle něhož už rozhodovala. Nato mi úřednice zavolala.

Lidovky.cz: Co jste se od radnice dozvěděl?
Že mi právní analýzu asi neposkytnou, protože to podléhá utajení, čemuž bych asi i rozuměl a že mi dají rozhodnutí o poskytnutí informace. Řekli mi také, že mají strach, že kdybych se odvolával ke kraji, musel by rozhodnout v souladu s právem. Mám ale pocit, že tím mi vlastně úřednice přiznala, že v minulosti nejednali v souladu s právem. A protože věděli, že kraj to nebude posuzovat, tak to zkrátka neřešili. 

Lidovky.cz: Jak jste na takovou zprávu reagoval? 
Řekl jsem rodičům, aby nic nepodávali, že to není potřeba. Oslovil jsem navíc dva právníky, kteří mi napsali jejich pohled na věc. Potvrdili mi, že mám absolutní pravdu v tom, že mi úřednice informace poskytnout měla. A že si naprosto účelově vykládá občanský zákoník. V zákoně o svobodném přístupu k informacím navíc není jediná zmínka o věku. 

Lidovky.cz: Co se dělo potom? Stěžoval jste si?
Když uplynula patnáctidenní lhůta o poskytnutí informace, kterou stanoví zákon, čekal jsem, že mi přijde rozhodnutí o neposkytnutí informace, protože jsem nedal souhlas rodičů. Mimochodem to by bylo samo o sobě unikátní. Nic takového mi ale neposlali. Vůbec se mnou nekomunikují. Tak jsem podal stížnost na jednání magistrátu nadřízenému orgánu, tedy Krajskému úřadu Olomouckého kraje. Předpokládám, že by měl magistrát v brzké době podat stížnost k posouzení. 

Lidovky.cz: Vašemu stejně starému kamarádovi, který o informace od magistrátu také žádal, ale přišlo vyrozumění.
Ano, udělal jsem udělal takový pokus. Řekl jsem kamarádovi narozeném také v roce 2000, aby zkusil požádat o informaci. Jemu teď s odkazem na občanský zákon napsali, že „podle našeho názoru není žádání o informace běžné Vašemu věku, a proto prosím doplňte souhlas rodičů“ do nějaké lhůty. Navíc píšou, že patnáctiletá osoba nemůže plně chápat obsah požadované informace. To je strašně absurdní. 

Lidovky.cz: Když jste takhle aktivní, máte cíle se v budoucnu stát politikem třeba na celostátní úrovni?
Přiznám se, že mě to čím dál více zajímá. Vnímám to zhruba od roku 2013, když přišla policie na Úřad vlády. To začal vzrůstat můj zájem o celostátní politiku. O aktivní účast ale zas tolik nestojím, spíš mě bavilo pracovat v nějaké neziskovce. Myslím, že možná časem by se mi mohlo podařit některé věci ovlivnit. Hlavně komunál by mě ze začátku zajímal.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz