Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Imunita brutálně narušuje rovnost před zákonem, říká bývalý ústavní soudce

Česko

  7:00
PRAHA - Úterní rozhodnutí Nejvyššího soudu, které osvobodilo trio Šnajdr-Tluchoř-Fuksa, vyvolalo mezi právníky bouřlivé reakce. Ostrá slova volil i bývalý ústavní soudce Miloslav Výborný: verdikt je podle něj tragický a protiústavní. Nyní dodává, že výklad poslanecké imunity z pera Nejvyššího soudu je přinejmenším problematický.

Miloslav Výborný (na snímku z 10. května 2012). foto: Václav ŠálekČTK

Lidovky.cz: Jak s odstupem několika dní hodnotíte rozhodnutí Nejvyššího soudu týkající bývalých poslanců Šnajdra, Tluchoře a Fuksy?
Především je třeba oddělit od sebe velmi přísně dvě věci. Zaprvé, do jaké míry se stal skutek, pro který jsou tito bývalí poslanci stíháni, a je-li ten skutek trestným činem. To je klíčové, a právě to se má pomocí vyšetřování a posléze soudního řízení zjistit. Druhou rovinou je však zmíněné rozhodnutí Nejvyššího soudu, jež říká, že právě toto se zjišťovat nesmí, protože pánové Šnajdr, Tluchoř a Fuksa se inkriminovaného jednání měli dopustit ve sněmovně jako poslanci, a tudíž byli, alespoň zčásti, kryti imunitou. A to vnímám jako juristický problém: ztotožnění téměř každého politického jednání s projevem poslance je velmi extenzivním rozšířením ústavního textu.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jaký výklad slova "projev" je tedy podle vás správný či přípustný?
Doposud nebylo nikde, ani v příslušné literatuře, pochyb o tom, že projev je to, co se projevuje. Projevovat se mohu především ústně, projevit se samozřejmě mohu i nějakými gesty a také písemně. Stěží se však mohu projevit nějakým politickým jednáním. To už není projev, to už je docela jiné konání.

Lidovky.cz: Hovoříte o problematické interpretaci ústavního textu. Lze něčemu podobnému v budoucnu zamezit?
Kdykoli se stane nějaká mediálně zajímavá a právně ne zcela bezesporná věc, ozývá se mnoho hlasů, které volají po rychlých legislativních krocích, novelizacích. To je nesmysl. Bylo učiněno rozhodnutí a s tím rozhodnutím je třeba žít. Navíc, každé rozhodnutí je časem překonatelné rozhodnutím jiným. Každý výklad se usazuje a ten, který byl přijatý prvotně, se po určité době nemusí jevit jako výklad správný. Všechny soudy, včetně Nejvyššího a Ústavního, jsou pouze lidské instituce, a jako takové se občas mohou mýlit. To není žádná hanba.

Lidovky.cz: Mohly by podobným "mýlkám" zabránit jisté úpravy ústavní definice poslanecké imunity?
Osobně se domnívám, že imunita je institut, který sice brutálně narušuje rovnost před zákonem, ale je potřebný, a z dobrých důvodů potřebný. Ideální model poslanecké imunity modelovat nechci. Nicméně v podobě, v níž je dnes, po poslední novele ústavy, zakotvena, je, myslím, zcela standardní a v pořádku. A není důvod na ní cokoli měnit.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!