Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Česko

Za čtvrtek přibylo 8916 nových případů covidu. Index PES zůstává šestý den na 71 bodech

Domovy pro seniory obdržely rychlotesty na koronavirus a okamžitě začaly s testováním. Jedním z nich je i Centrum pro seniory Clementas. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha/České Budějovice - Ve čtvrtek přibylo v Česku 8916 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 600 méně než ve středu, ale o 800 víc než před týdnem. Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstává šestý den na 71 bodech. Průměrný počet nakažených za dva týdny dál roste, k růstu se vrátil i počet nákaz mezi seniory.
  8:05aktualizováno  9:12

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 proti středě mírně klesl na 5771 pacientů, ve vážném stavu je 1075 z nich. Zdravotníci lidem dosud aplikovali přes 421 000 dávek očkování, ve čtvrtek poprvé vykázali 175 dávek vakcíny AstraZeneca.

Reprodukční číslo ale zůstává na 1,04. Nad hodnotou jedna, která poukazuje na zrychlování epidemie, se číslo pohybuje až na jednu výjimku od začátku února.

Hejtmani jsou připraveni vyhlásit stav nebezpečí na území svých krajů, pomohlo by to v situaci bez nouzového režimu

Za uplynulých 14 dnů připadá v Česku na 100 000 obyvatel v průměru 946 případů nákazy. Na nárůst počtu bodů v celkovém hodnocení bude mít vliv až překonání 960 případů. Průměr roste od 3. února, ve čtvrtek ministerstvo data revidovalo.

Na hodnotu indexu má vliv také čtrnáctidenní průměr pozitivně testovaných mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Počet nákaz mezi seniory stoupl na 743 případů za poslední dva týdny v přepočtu na 100 000 obyvatel, podobnou hodnotu měl ve středu. Podíl hospitalizovaných, u kterých se nákaza zjistila až v nemocnici, nepatrně klesl na 45,68 %. Nad 45 % má ukazatel maximální bodové hodnocení, od jeho lednového zavedení se na nižší body nedostal.

Index PES od poloviny ledna odpovídá čtvrtému stupni opatření proti šíření nákazy. V zemi ale nadále platí nejpřísnější pátý stupeň, změna se kvůli naplněnosti nemocnic nechystá. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předminulý týden řekl, že index PES už nemá pro určování opatření význam.

V Česku kvůli epidemii koronaviru platí do neděle nouzový stav. Další 

PŘEHLEDNĚ: Co se může stát bez nouzového stavu? Omezit restaurace ano, zavřít bazény a ‚fitka‘ ne

prodloužení ve čtvrtek Sněmovna vládě zamítla. Vláda se dnes bude zabývat dalším postupem. Mohla by některá opatření proti šíření koronaviru převést pod zákon o ochraně veřejného zdraví nebo vyhlásit nový nouzový stav, což ale někteří právníci označují za obcházení ústavy.

O dalším postupu chtějí s vládou jednat hejtmani. Někteří už oznámili, že chtějí vyhlásit stav nebezpečí, který umožňuje například regulovat pohyb obyvatel nebo nařizovat pracovní povinnost. Okresy Cheb, Sokolov a Trutnov, které patří k nejpostiženějším, se dnes kvůli rychlému šíření nemoci uzavřely.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Zdravotníci zatím aplikovali 421 000 dávek vakcíny, více než 17 000 z nich ve čtvrtek. Druhou dávku zatím dostalo 143 659 lidí. Podle statistiky ministerstva se ve čtvrtek začalo očkovat vakcínou AstraZeneca, jejíž distribuce začala v pondělí. Od prosince se očkovalo pouze vakcínou od společností Pfizer/BioNTech, od ledna i látkou firmy Moderna. Vakcínu dostávají především zdravotníci, pracovníci a klienti sociálních zařízení a senioři nad 80 let.

Od loňského března, kdy epidemie koronaviru v Česku propukla, se prokazatelně nakazilo 1,073 966 lidí. Téměř 956 000 se vyléčilo. Aktuálně je v zemi přes 100 000 nakažených, většina má mírný průběh. V souvislosti s nákazou zemřelo 17 902 lidí. Počty úmrtí s covidem v tomto roce denně překračují stovku, méně jich bylo naposledy 20. prosince. Na středu zatím připadá 110 obětí, na čtvrtek pak 59, ale tyto údaje obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Autor:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...