Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ištvan: Odůvodnění k Tluchořově stížnosti nic nemění, radíme se, jak dál

Ivo Ištvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Ištvan | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

PRAHA Ivo Ištvan už zanalyzoval očekávané odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu ke stížnosti Petra Tluchoře. Podle vrchního olomouckého státního zástupce se však žádné překvapení nekoná, je totiž prakticky totožné s předchozím s odůvodněním v případě Marka Šnajdra, na jehož základě soud rozhodl o částečném vynětí exposlanců z pravomoci policie a žalobců.

Zásadní pro kauzu trafik nyní je rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který v pátek oznámí, jak rozhodl o stížnostech jejích aktérů.

"Druhé rozhodnutí jsme si zanalyzovali, myslím, že je v zásadě totožné," řekl Ištvan serveru Lidovky.cz. Nyní se olomoučtí žalobci radí, jak budou postupovat dál. "O tom v tuto chvíli ještě není rozhodnuto," uvedl Ištvan.

ČTĚTE TAKÉ:


Vývoj kauzy ovlivní rozhodnutí šéfa zástupců Pavla Zemana ke stížnostem proti zahájení trestního stíhání proti aktérům kauzy trafik, které zveřejní během pátku. "Domnívám se s téměř stoprocentní jistotou, že ho vzhledem k rozhodnutí Nejvyššího soudu zruší. Budeme zkoumat, zda meze rozhodnutí Nejvyššího soudu umožňují věcí se dále zabývat," zopakoval Ištvan.

Ištvan spolu s kolegou z olomouckého zastupitelství Rostislavem Bajgerem stojí za ostře sledovanou kauzou spojenou se třemi bývalými poslanci ODS a blízkou spolupracovnicí a partnerkou expremiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nagyovou. Expremiér Nečas v souvislosti s vyšetřováním hlasitě hovoří o šikaně ze strany státních zástupců.

Pavel Zeman

Pavel Zeman

Tři bývalí poslanci ODS čelí obvinění z korupčního jednání, když podle policie odešli ze Sněmovny výměnou za pozice ve vedení státních firem.

Nejvyšší soud ale rozhodl, že se na složení poslaneckého mandátu vztahuje imunita. Další část kauzy se týká podezření ze zneužití vojenského zpravodajství, jehož představitelé údajně vyhověli zadání Nagyové.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...