30. května 2016 18:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Já tam sedím jak hříbek, vzpomíná obžalovaný právník na návštěvu na Úřadu vlády

Jana Nečasová a Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nečasová a Petr Nečas. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Pokoj zde neseženete pod čtyři tisíce na jednu noc. Luxusní boutique hotel Ventana v historickém jádru Prahy poblíž Královské cesty a Týnské katedrály si může dovolit jen vybraná společnost. V březnu 2012 si Ventanu za své hnízdo vybrala skupina podnikatelů, manažerů a právníků kolem vlivného lobbisty Ivo Rittiga. Diskutovali o byznysu, vztazích ve vládě, řízení důležitých státních či soukromých společností. K jejich smůle je však tehdy na jaře „poslouchala“ policie.

Detektivové protimafiánského útvaru umístili štěnice do pokoje číslo 26 pražského hotelu Ventana. V něm hovořil Rittig s Davidem Michalem, právníkem společnosti Šachta &Partners (dnes MSB Legal) a Tomášem Jindrou, tehdejším poradcem ministra zemědělství Petra Bendla (ODS).

Mimo jiné na základě tehdy nasbíraných nahrávek spustili žalobci v červnu 2013 obří kauzu Nagygate, kvůli které padla vláda Petra Nečase a dodnes jsou v ní Rittig a spol. stíhání a souzeni.

Jednu z větví včera začal rozplétat Městský soud v Praze. Jde o podezření, že obžalovaní Rittig, Jana Nečasová, David Michal a Tomáš Jindra neoprávněně získali utajované informace - čtěte ZDE.

Soudce Petr Novák nařídil přehrání části odposlechů, nekvalitní nahrávka však ztěžovala poslech až k nesrozumitelnosti. Přepsanou část těchto nahrávek však mají LN k dispozici.

O tom, jak úzké byly vazby mezi podnikateli a politiky, svědčí zachycená Michalova historka o tom, jak se ocitl v samé centru moci, v pracovně tehdejšího premiéra Petra Nečase.

Jana a Petr Nečasovi.
Petr Nečas a Jana Nečasová.

„Posadili mě a já, jak to tam neznám, zavřeli za mnou dveře, já jsem telefonoval s tebou a oni zabouchli a nic, nikde nikdo nebyl, tak jsem si říkal, ty jo, nějakej průser, někomu vlezu někam do postele nebo něco,“ vyprávěl Michal Rittigovi. V tom okamžiku se na scéně ve Strakově akademii objevuje oficiálně pouhá úřednice, šéfka Nečasova kabinetu a jeho tehdejší milenka Jana Nagyová.

Michal popisuje: „Pak přišla Nagyová a říká, jo, běž si sednout tady dozadu a mrskla mě do premiérský pracovny. Já tam sedím jak hříbek, něco jsem si připravoval a otevřely se poslední dveře a tam Nečas s taškama a říká: Jé, dobrý den, dobrý den. A Nečas pardon. A já říkám, pardon já, to je vaše pracovna. A on mi říká: Ne, ne, já počkám vedle a zase zmizel pryč. Přišla Nagyová a říkám, že jsem teďka viděl Nečase a on zase vypad. A ona říká: Ono už je to tady jako moje, on si sedne vedle,“ zakončil Michal vyprávění.

Více čtěte v úterních LN.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.