Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Já tam sedím jak hříbek, vzpomíná obžalovaný právník na návštěvu na Úřadu vlády

Česko

  18:46
PRAHA - Pokoj zde neseženete pod čtyři tisíce na jednu noc. Luxusní boutique hotel Ventana v historickém jádru Prahy poblíž Královské cesty a Týnské katedrály si může dovolit jen vybraná společnost. V březnu 2012 si Ventanu za své hnízdo vybrala skupina podnikatelů, manažerů a právníků kolem vlivného lobbisty Ivo Rittiga. Diskutovali o byznysu, vztazích ve vládě, řízení důležitých státních či soukromých společností. K jejich smůle je však tehdy na jaře „poslouchala“ policie.

Jana Nečasová a Petr Nečas. foto:  František Vlček, MAFRA

Detektivové protimafiánského útvaru umístili štěnice do pokoje číslo 26 pražského hotelu Ventana. V něm hovořil Rittig s Davidem Michalem, právníkem společnosti Šachta &Partners (dnes MSB Legal) a Tomášem Jindrou, tehdejším poradcem ministra zemědělství Petra Bendla (ODS).

Mimo jiné na základě tehdy nasbíraných nahrávek spustili žalobci v červnu 2013 obří kauzu Nagygate, kvůli které padla vláda Petra Nečase a dodnes jsou v ní Rittig a spol. stíhání a souzeni.

Jednu z větví včera začal rozplétat Městský soud v Praze. Jde o podezření, že obžalovaní Rittig, Jana Nečasová, David Michal a Tomáš Jindra neoprávněně získali utajované informace - čtěte ZDE.

Soudce Petr Novák nařídil přehrání části odposlechů, nekvalitní nahrávka však ztěžovala poslech až k nesrozumitelnosti. Přepsanou část těchto nahrávek však mají LN k dispozici.

O tom, jak úzké byly vazby mezi podnikateli a politiky, svědčí zachycená Michalova historka o tom, jak se ocitl v samé centru moci, v pracovně tehdejšího premiéra Petra Nečase.

Jana a Petr Nečasovi.
Petr Nečas a Jana Nečasová.

„Posadili mě a já, jak to tam neznám, zavřeli za mnou dveře, já jsem telefonoval s tebou a oni zabouchli a nic, nikde nikdo nebyl, tak jsem si říkal, ty jo, nějakej průser, někomu vlezu někam do postele nebo něco,“ vyprávěl Michal Rittigovi. V tom okamžiku se na scéně ve Strakově akademii objevuje oficiálně pouhá úřednice, šéfka Nečasova kabinetu a jeho tehdejší milenka Jana Nagyová.

Michal popisuje: „Pak přišla Nagyová a říká, jo, běž si sednout tady dozadu a mrskla mě do premiérský pracovny. Já tam sedím jak hříbek, něco jsem si připravoval a otevřely se poslední dveře a tam Nečas s taškama a říká: Jé, dobrý den, dobrý den. A Nečas pardon. A já říkám, pardon já, to je vaše pracovna. A on mi říká: Ne, ne, já počkám vedle a zase zmizel pryč. Přišla Nagyová a říkám, že jsem teďka viděl Nečase a on zase vypad. A ona říká: Ono už je to tady jako moje, on si sedne vedle,“ zakončil Michal vyprávění.

Více čtěte v úterních LN.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...