Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Já tam sedím jak hříbek, vzpomíná obžalovaný právník na návštěvu na Úřadu vlády

Česko

  18:46
PRAHA - Pokoj zde neseženete pod čtyři tisíce na jednu noc. Luxusní boutique hotel Ventana v historickém jádru Prahy poblíž Královské cesty a Týnské katedrály si může dovolit jen vybraná společnost. V březnu 2012 si Ventanu za své hnízdo vybrala skupina podnikatelů, manažerů a právníků kolem vlivného lobbisty Ivo Rittiga. Diskutovali o byznysu, vztazích ve vládě, řízení důležitých státních či soukromých společností. K jejich smůle je však tehdy na jaře „poslouchala“ policie.

Jana Nečasová a Petr Nečas. foto:  František Vlček, MAFRA

Detektivové protimafiánského útvaru umístili štěnice do pokoje číslo 26 pražského hotelu Ventana. V něm hovořil Rittig s Davidem Michalem, právníkem společnosti Šachta &Partners (dnes MSB Legal) a Tomášem Jindrou, tehdejším poradcem ministra zemědělství Petra Bendla (ODS).

Mimo jiné na základě tehdy nasbíraných nahrávek spustili žalobci v červnu 2013 obří kauzu Nagygate, kvůli které padla vláda Petra Nečase a dodnes jsou v ní Rittig a spol. stíhání a souzeni.

Jednu z větví včera začal rozplétat Městský soud v Praze. Jde o podezření, že obžalovaní Rittig, Jana Nečasová, David Michal a Tomáš Jindra neoprávněně získali utajované informace - čtěte ZDE.

Soudce Petr Novák nařídil přehrání části odposlechů, nekvalitní nahrávka však ztěžovala poslech až k nesrozumitelnosti. Přepsanou část těchto nahrávek však mají LN k dispozici.

O tom, jak úzké byly vazby mezi podnikateli a politiky, svědčí zachycená Michalova historka o tom, jak se ocitl v samé centru moci, v pracovně tehdejšího premiéra Petra Nečase.

Jana a Petr Nečasovi.
Petr Nečas a Jana Nečasová.

„Posadili mě a já, jak to tam neznám, zavřeli za mnou dveře, já jsem telefonoval s tebou a oni zabouchli a nic, nikde nikdo nebyl, tak jsem si říkal, ty jo, nějakej průser, někomu vlezu někam do postele nebo něco,“ vyprávěl Michal Rittigovi. V tom okamžiku se na scéně ve Strakově akademii objevuje oficiálně pouhá úřednice, šéfka Nečasova kabinetu a jeho tehdejší milenka Jana Nagyová.

Michal popisuje: „Pak přišla Nagyová a říká, jo, běž si sednout tady dozadu a mrskla mě do premiérský pracovny. Já tam sedím jak hříbek, něco jsem si připravoval a otevřely se poslední dveře a tam Nečas s taškama a říká: Jé, dobrý den, dobrý den. A Nečas pardon. A já říkám, pardon já, to je vaše pracovna. A on mi říká: Ne, ne, já počkám vedle a zase zmizel pryč. Přišla Nagyová a říkám, že jsem teďka viděl Nečase a on zase vypad. A ona říká: Ono už je to tady jako moje, on si sedne vedle,“ zakončil Michal vyprávění.

Více čtěte v úterních LN.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat