Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: po dusném pátku přijde ‚frišné‘ počasí. Teploty připomenou spíše podzim

Deštivé počasí (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deštivé počasí (ilustrační foto). | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Počasí jako na houpačce nás čeká v závěru tohoto týdne. Víkendové dny moc letní nebudou: po teplém až horkém pátku se na sobotu výrazně ochladí a v neděli půjdou teploty ještě dále dolů. Počasí tak spíše než červenec bude připomínat duben či září.

Dvacítka jen s vypětím sil

Sobota začne zataženou oblohou a většinou i deštěm. Ten se hlavně ve východní polovině Česka udrží pravděpodobně až do poledních hodin, zatímco na západě se obloha dříve vybere. Za frontou se ovšem nad republiku dostane chladný vzduch a odpolední teploty se dostanou jen těsně nad dvacet stupňů Celsia – v západních Čechách zřejmě této hranice ani nedosáhnou.

Pocitovou teplotu bude navíc snižovat vítr severních směrů, který bude zpočátku čerstvý. Po dusném a velmi teplém pátku to bude opravdu velká změna.

Pokud si tedy budete chtít v sobotu přispat, nic nezameškáte. Vyrazit na výlet či popracovat na zahradě bude lepší v druhé polovině dne, mikinu nebo větrovku si ale každopádně nezapomeňte. Na horách bude vyloženě chladno, třeba na hřebeni Krkonoš čekají maxima jen kolem deseti stupňů.

Neděle se ohlásí chladným ránem – i v nížinách mohou teploty klesnout na jednociferné hodnoty – a ani přes den to příliš léto připomínat nebude, dvaceti stupňů se dočkáme možná v Polabí či na jižní Moravě. Stále bude foukat od severu, byť vítr bude slabší než v sobotu. Dobrou zprávou je, že deště či spíše přeháňky se objeví zřejmě pomálu, s větší pravděpodobností na Moravě a ve Slezsku.

Nedělní počasí tak sice od toho klasicky letního bude hodně daleko, na druhou stranu podmínky pro outdoorové sporty nebudou až tak špatné. Pořádnou túru či okruh na kole si můžete užít lépe než v dusném horku. A na rozdíl od předchozích teplých víkendů nebude třeba utíkat před vysokými teplotami do ranních či večerních hodin.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Do Rakouska či na Slovensko v neděli

Máte-li to blízko do Rakouska či na Slovensko, tak vyrazte na výlet až v neděli. Sobota totiž v obou sousedních zemích z velké části proprší a pro druhý víkendový den naopak modely slibují hezké počasí.

V rakouských Alpách bude v neděli slunečno, s teplotami v horských údolích přes 20 stupňů. Také na Slovensku se vzduch po frontě pročistí, zůstane však - podobně jako v Česku – chladněji.

Detailní lokální předpověď si nejlépe ověříte na stránkách národních meteorologických služeb: v Rakousku www.zamg.ac.at, na Slovensku www.shmu.sk.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...