Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak bude o víkendu: po dusném pátku přijde ‚frišné‘ počasí. Teploty připomenou spíše podzim

Česko

  5:00
Praha - Počasí jako na houpačce nás čeká v závěru tohoto týdne. Víkendové dny moc letní nebudou: po teplém až horkém pátku se na sobotu výrazně ochladí a v neděli půjdou teploty ještě dále dolů. Počasí tak spíše než červenec bude připomínat duben či září.

Deštivé počasí (ilustrační foto). foto:  Michal Sváček, MAFRA

Dvacítka jen s vypětím sil

Sobota začne zataženou oblohou a většinou i deštěm. Ten se hlavně ve východní polovině Česka udrží pravděpodobně až do poledních hodin, zatímco na západě se obloha dříve vybere. Za frontou se ovšem nad republiku dostane chladný vzduch a odpolední teploty se dostanou jen těsně nad dvacet stupňů Celsia – v západních Čechách zřejmě této hranice ani nedosáhnou.

Pocitovou teplotu bude navíc snižovat vítr severních směrů, který bude zpočátku čerstvý. Po dusném a velmi teplém pátku to bude opravdu velká změna.

Pokud si tedy budete chtít v sobotu přispat, nic nezameškáte. Vyrazit na výlet či popracovat na zahradě bude lepší v druhé polovině dne, mikinu nebo větrovku si ale každopádně nezapomeňte. Na horách bude vyloženě chladno, třeba na hřebeni Krkonoš čekají maxima jen kolem deseti stupňů.

Neděle se ohlásí chladným ránem – i v nížinách mohou teploty klesnout na jednociferné hodnoty – a ani přes den to příliš léto připomínat nebude, dvaceti stupňů se dočkáme možná v Polabí či na jižní Moravě. Stále bude foukat od severu, byť vítr bude slabší než v sobotu. Dobrou zprávou je, že deště či spíše přeháňky se objeví zřejmě pomálu, s větší pravděpodobností na Moravě a ve Slezsku.

Nedělní počasí tak sice od toho klasicky letního bude hodně daleko, na druhou stranu podmínky pro outdoorové sporty nebudou až tak špatné. Pořádnou túru či okruh na kole si můžete užít lépe než v dusném horku. A na rozdíl od předchozích teplých víkendů nebude třeba utíkat před vysokými teplotami do ranních či večerních hodin.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Do Rakouska či na Slovensko v neděli

Máte-li to blízko do Rakouska či na Slovensko, tak vyrazte na výlet až v neděli. Sobota totiž v obou sousedních zemích z velké části proprší a pro druhý víkendový den naopak modely slibují hezké počasí.

V rakouských Alpách bude v neděli slunečno, s teplotami v horských údolích přes 20 stupňů. Také na Slovensku se vzduch po frontě pročistí, zůstane však - podobně jako v Česku – chladněji.

Detailní lokální předpověď si nejlépe ověříte na stránkách národních meteorologických služeb: v Rakousku www.zamg.ac.at, na Slovensku www.shmu.sk.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ S PRAXÍ AŽ 40.000 + 30.000 NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč

Mohlo by vás zajímat