Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak bude o víkendu: po dusném pátku přijde ‚frišné‘ počasí. Teploty připomenou spíše podzim

Česko

  5:00
Praha - Počasí jako na houpačce nás čeká v závěru tohoto týdne. Víkendové dny moc letní nebudou: po teplém až horkém pátku se na sobotu výrazně ochladí a v neděli půjdou teploty ještě dále dolů. Počasí tak spíše než červenec bude připomínat duben či září.

Deštivé počasí (ilustrační foto). foto:  Michal Sváček, MAFRA

Dvacítka jen s vypětím sil

Za déšť jsme vděční. Aby se vyrovnal deficit, muselo by takhle pršet ještě půl roku, tvrdí meteorolog

Sobota začne zataženou oblohou a většinou i deštěm. Ten se hlavně ve východní polovině Česka udrží pravděpodobně až do poledních hodin, zatímco na západě se obloha dříve vybere. Za frontou se ovšem nad republiku dostane chladný vzduch a odpolední teploty se dostanou jen těsně nad dvacet stupňů Celsia – v západních Čechách zřejmě této hranice ani nedosáhnou.

Pocitovou teplotu bude navíc snižovat vítr severních směrů, který bude zpočátku čerstvý. Po dusném a velmi teplém pátku to bude opravdu velká změna.

Pokud si tedy budete chtít v sobotu přispat, nic nezameškáte. Vyrazit na výlet či popracovat na zahradě bude lepší v druhé polovině dne, mikinu nebo větrovku si ale každopádně nezapomeňte. Na horách bude vyloženě chladno, třeba na hřebeni Krkonoš čekají maxima jen kolem deseti stupňů.

První letošní tropickou noc v Česku zaznamenalo Klementinum, teplota neklesla pod 20 stupňů

Neděle se ohlásí chladným ránem – i v nížinách mohou teploty klesnout na jednociferné hodnoty – a ani přes den to příliš léto připomínat nebude, dvaceti stupňů se dočkáme možná v Polabí či na jižní Moravě. Stále bude foukat od severu, byť vítr bude slabší než v sobotu. Dobrou zprávou je, že deště či spíše přeháňky se objeví zřejmě pomálu, s větší pravděpodobností na Moravě a ve Slezsku.

Nedělní počasí tak sice od toho klasicky letního bude hodně daleko, na druhou stranu podmínky pro outdoorové sporty nebudou až tak špatné. Pořádnou túru či okruh na kole si můžete užít lépe než v dusném horku. A na rozdíl od předchozích teplých víkendů nebude třeba utíkat před vysokými teplotami do ranních či večerních hodin.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Do Rakouska či na Slovensko v neděli

Máte-li to blízko do Rakouska či na Slovensko, tak vyrazte na výlet až v neděli. Sobota totiž v obou sousedních zemích z velké části proprší a pro druhý víkendový den naopak modely slibují hezké počasí.

První tropický den roku. Padlo deset rekordů, na více než třech desítkách stanic naměřili teplotu přes 30 stupňů

V rakouských Alpách bude v neděli slunečno, s teplotami v horských údolích přes 20 stupňů. Také na Slovensku se vzduch po frontě pročistí, zůstane však - podobně jako v Česku – chladněji.

Detailní lokální předpověď si nejlépe ověříte na stránkách národních meteorologických služeb: v Rakousku www.zamg.ac.at, na Slovensku www.shmu.sk.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat