Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Jak doma přivítat odrostlou kočku

Česko

BYDLENÍ SE ZVÍŘATY

Jestli vám nezáleží na konkrétním kočičím plemeni, zamyslete se, zda si nepořídit kamaráda z kočičího útulku.

Vzhledem k velkým počtům nechtěných odrostlých koček v útulcích si jistě vyberete tu svoji a dáte jí nový domov. Můžete si být jisti, že absolvovala celkovou veterinární prohlídku, ta starší již byla vykastrována a podle potřeby očkována.

I starší kočky ale potřebují čas na adopci a přizpůsobení se novému prostředí. Zvláště u méně důvěřivých koček buďte trpěliví a věřte, že i ty si na „obyčeje“ své nové rodiny zvyknou.

Nezbytné kočičí potřeby Hlavní je jídelní miska a miska na vodu. Misky mají být dostatečně široké a ne moc hluboké. V obchodech s chovatelskými potřebami si lze vybrat ze širokého sortimentu -z masivních plastů, glazované keramické, z nerezové oceli. Všechny mají svoje výhody. Navykněte si misky denně vymývat horkou vodou (nemyjeme je však společně s běžným nádobím, kočky mají v ústní dutině specifickou mikroflóru, která by se v našem zažívacím traktu určitě necítila dobře).

Kočičí toaleta je nejzákladnější výbavou, kterou musíme mít již připravenou ještě před příchodem kočky do bytu. Vyrábí se mnoho druhů kálecích misek, liší se od sebe tvarem a velikostí, jsou jednoduché a praktické. Materiálem je vždy umělá hmota, která je snadno umyvatelná a dá se dobře dezinfikovat. Pro toto velmi důležité hygienické zařízení je nutné najít klidné a nerušené místo. Jako náplň do kálecí misky se používají speciální steliva s výbornými absorbčními a hrudkujícími vlastnostmi.

Velké množství nových majitelů koťat vůbec netuší, jak dlouho kotě nebo dospělá kočka spí. Dospělá kočka prospí 12-14 hodin, malá koťata až 18 hodin denně. To je nutné respektovat. Nedostatek spánku může narušit zdravý vývoj kotěte, u dospělé kočky vyvolává psychické poruchy.

Doma chované kočky si dobu spánku přizpůsobují biorytmům člověka. Spí převážně v noci a v době, kdy není nikdo doma. Hlavně potřebují klid a intimitu. K tomu jim dobře poslouží papírová krabice, botník, vaše oblíbené křeslo, pootevřená skříň a někdy též i jejich proutěná kukaň či textilní pelíšek. Většinou kočka spí v místech, kde se jí líbí nebo kde ji spánek zrovna přepadne.

Přirozenou aktivitou koček a především koťat je pochopitelně pohyb. Běhání, šplhání a skákání. Je to náhražka za lov. V omezeném prostoru bytu nebo ve venkovní voliéře je vhodné nainstalovat kočkám na vhodných místech napodobeniny stromů a větví. Koupit nebo vyrobit si můžeme celý kočičí „nábytek“. Je to kombinace škrábadel, šplhadel, prolézaček a odpočívadel. Materiálem může být dřevo, koberce, konopné či sisálové provazy. Zajímavým bytovým doplňkem je vždy přírodní kmen se silnými větvemi.

Zdravá kočka o svou srst pečlivě dbá sama. Velmi záleží na plemenu kočky, na délce srsti, hustotě podsady, na ročním období - to vše hraje důležitou roli v tom, jak kočce v této údržbě pomoci. K tomu nám slouží kovové hřebeny různých hustot, drátěné kartáče i kartáče z přírodních materiálů. K pročištění a odmaštění srsti napomůže „suchá koupel“. K tomu slouží pudry s obsahem mastku nebo kukuřičného škrobu, dětské zásypy nebo speciální kočičí pudry. Nejlepší a nejzdravější „koupel“ je vždy ta na vzduchu a na sluníčku! Nevyčesaná a nalízaná srst se může v žaludku hromadit a vytvářet tzv. bezoáry. Proto se kočky někdy „pasou“, venku okusují trávu, v bytě domácí květiny. Šťávy se zelených rostlin napomáhají k vyzvrácení takovýchto nestrávených chlupů. Abychom zabránili okusování rostlin, nasejeme našemu miláčkovi „kočičí obilí“, které si opatříme v „hobby“ obchodě nebo zakoupíme rozpouštěcí pastu.

Článek dodal časopis Naše kočky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!