2. dubna 2016 15:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak může prezident lhát či pochlebovat Číně? ptá se Zemana učitelka v otevřeném dopise

Český prezident Miloš Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Tak dlouho hledala odpovědi na dotazy svých žáků o prezidentovi Miloši Zemanovi, až se rozhodla mu je sama položit. Středoškolská učitelka Lucie Tykalová se tak hlavy státu v otevřeném dopise ptá například na to, jak je „možné, že pochlebuje zemi, kde se ve velkém porušují lidská práva“. Kromě postoje k Číně však podle ní žáky zajímá i kauza Peroutkova neexistujícího textu o Hitlerovi a prezidentova neschopnost omluvit se za chybu.

„Učím základy společenských věd na střední škole, probíráme politologii a nedávno jsme se dotkli tématu ‚prezident‘. Studenti mě přímo bombardovali otázkami, na které nebylo v mých silách odpovědět, a proto se ptám Vás,“ vysvětluje na začátku svého příspěvku na blogu spravovaném serverem iDnes.cz pedagožka z pražské školy, proč se rozhodla napsat Zemanovi otevřený dopis.

Její text se stal během krátké doby hitem internetu. K sobotnímu poledni si jej přečetlo přes 23 tisíc lidí a hojně se sdílí na sociálních sítí.

Tykalová si v dopise adresovaném hlavě státu pomáhá dotazy studentů, které údajně zachytila na hodinách společenských věd. „Jak je možné, že prezident země může lhát (tvrdit něco, co není doložitelné)? Nerespektovat rozhodnutí soudu? Neuznat svou chybu a neomluvit se? Nepustit studenty na Albertov k výročí 17. listopadu? Legitimizovat šíření nenávisti ve společnosti?“

Tím ale smršť dotazů nekončí. „Jak je možné, že prezident země může pochlebovat zemi, kde se ve velkém porušují lidská práva? Kouřit v nekuřáckém hotelu? Doporučovat studentům kouření a alkohol? Vyzývat k agresi? Mluvit sprostě a chovat se jako hulvát?“ ptá se prezidenta dále.

Zeman znesnadnil práci učitelů

Na odpovědi prý ale nečeká. „Myslím, že není nutné rozebírat jednotlivé otázky, protože jde o mediálně hojně probíraná témata a jistě všichni víme, o co se jedná. Jde mi o to, jestli jste se někdy zamyslel nad tím, že jako prezident (obecná, nejvyšší autorita, tedy za normálních okolností) máte vliv na chování mladé generace,“ kárá Zemana.

Dále mu vytýká, že ji, jako pedagožku, svým chováním přivedl do nelehké situace. „Vy svým chováním vzbuzujete dojem, že lhát, mluvit sprostě, chovat se k druhým s arogancí a přezíravostí, je normální. A tím velmi znesnadňujete práci, nám, učitelům, jež musíme čelit těmto otázkám. A já opravdu nevím, jak na ně mám odpovídat,“ píše dále s tím, že by neměl podceňovat svůj vliv na mladé lidí a studenty.

Ona sama je prý vděčná za to, že dospívala v době, kdy byl prezidentem Václav Havel. „Myslím, že pravda a láska jsou hodnoty obecně lidské a všichni je potřebujeme. Já sama se cítím osobností Václava Havla a jeho hodnotovými vzory velmi pozitivně ovlivněna. Jaké hodnoty však předáváte svým chováním, ať už mládeži, či celé společnosti Vy?“ pokládá prezidentovi poslední, pro ni prý zásadní, otázku. „Prosím, chovejte se lidsky, slušně a se zodpovědností k příštím generacím. Děkuji,“ napsala na závěr.

skŠárka Kabátová