Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak odolat cigaretě?

Česko

  9:52
PRAHA - Pokud jste obklopeni „průměrnými" kuřáky, sedm z deseti by také radši přestalo. Jenže se k tomu ještě nedhodlali. Nemusí být zrovna zlomyslní, ale podvědomě prostě chtějí zpátky svého parťáka, se kterým vždycky kouřili. Pravděpodobně vám taky ve skrytu duše závidí. Při odmítání cigaret ale buďte naprosto sebejistí.

Hezký způsob popsala jedna naše pacientka. Už tři měsíce nekouřila. Seděla však na Silvestra se svou kamarádkou, která ji neustále ponoukala. „No tak, jenom jednu, vezmi si, to bys mě urazila, vždyť jsme spolu vždycky kouřily. Já se teď stěhuju a je Silvestr, od zítřka zase nebudeš kouřit, tak si přeci vezmi." Naše pacientka si tedy po dlouhé době jednu cigaretu vzala, zlomila ji a hodila do popelníku. Kamarádce řekla: „Tak jsem ti vyhověla a vzala si, a ty snad chápeš, že nechci kouřit." A co cigareta s partou, třeba o přestávce v práci? Když s nimi nepůjdete, přijdete o všechny drby, novinky a zajímavé řeči. Ano, jít s nimi můžete, ale vezměte si s sebou něco jiného než cigaretu, třeba nikotinový inhalátor, párátko nebo pomeranč, který budete pomalu jíst. Někdy se také vyplatí, když nabízení předejdete. Řekněte všem svým známým-kuřákům, že jste se v „den X" rozhodli s cigaretami přestat, a požádejte je, aby vás popořili - například tak, že vám je nebudou nabízet. Při odmítání vás může podpořit i pocit hrdosti.

Je přeci mnohem snazší podlehnout než odolat. To platí už u dětí. Kouří spíše ty, které se chtějí podobat druhým, než silné osobnosti.

MUDr. Eva Králíková


Monika (25 let)

Monika.Kouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičky

Monika: V práci už jsem si docela zvykla, že pauzu nevyplňuji kouřením. Včera večer jsem prošla zkouškou „ohněm", sousedka, která kouří asi dvě krabičky denně, mě pozvala na víno. Scházíme se docela často, dříve alespoň na chvíli na cigaretu. Když jsem jí oznámila, že už nekouřím, byla potěšená. Sklidila jsem obdiv a ona říkala, že to zkusí také. Dala jsem si 2 skleničky vína, chuť na cigaretu jsem sice pociťovala, ale ne takovou, že by se to nedalo vydržet. Žvýkačky jsem s sebou neměla, nejdou totiž s vínem moc k sobě. Víno mi ale moc nechutnalo, vzpomněla jsem si totiž, jak mi bylo druhý den špatně, když jsem večer moc kouřila. A pak jsem ani neměla chuť zapálit si.

MUDr. Králíková: To zní velmi dobře, gratuluji k dalšímu dni bez cigaret.


Radim (27 let)

Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklinKdyž nekouřím, mám o hodně víc času, říká Radim.

Radim: V pondělí jsem se měl dobře, Cítím se tak nějak víc svobodný, nejsem otrok hledání sirek a trafik, kde jsem si kupoval cigarety. Divím se, že nemám vůbec žádné krize. Když jsem odvykal sám, bylo to hrozný. Teď s lékem je to bezvadný. Mám ho hodně spojený s poslední cigaretou, kterou jsem si zapálil na konci roku a která mi vůbec nic neříkala.

MUDr. Králíková: Gratuluji.


Vojtěch (29 let)

Vojtěch.Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká pomocí léku s účinnou látkou vareniklin

Vojtěch: Doktorka v Centru léčby závislosti na tabáku mi předepsala lék s vareniklinem, už jsem měl dva prášky. Lékařka byla překvapená, že už nekouřím a že se nevyhýbám rizikovým situacím. Za svůj přístup jsem dostal pochvalu, takže jsem zase o trochu víc motivovaný, žádnou krizi jsem ten den neměl.

MUDr. Králíková:
Gratuluji a držím palce.


Šárka (32 let)

Kouřila až 40 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a inhalátoruŠárka.

Šárka: Pondělí bylo v pohodě, žádný velký problém jsem neměla. Aroma přípravek jsem měla sice celý den s sebou v tašce, ale měla jsem dost práce, takže jsem si na cigarety nevzpomněla. Kouřit už se mi nechce ani na zastávce autobusu, kde jsem na to byla zvyklá.

MUDr. Králíková: Prima, gratuluji.


Jan (33 let)

Kouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám

Jan, top manžer.Jan: V pondělí to docela šlo. Měl jsem ale jednu krizovou situaci, cestou do práce jsem se dostal do kolony, kde jsem čekal asi 45 minut. To je chvíle, kdy jsem byl zvyklý sáhnout po cigaretě. Sahal jsem tedy do přihrádky, když jsem si uvědomil, že nekouřím. Navíc v té přihrádce už ani žádné cigarety nemám. Ale i kdybych je tam měl, tak bych si nezapálil. Pomalu se smiřuji s tím, že nekouřím a že ty situace musím zvládat. V téhle zimě jsem navíc rád, že nemusím s kolegy chodit kouřit ven.

MUDr. Králíková: Myslím, že bylo dobře, že jste v přihrádce cigarety neměl. Odolat by pak bylo přece jen trochu těžší. Ale jdete na to dobře, gratuluji.

Témata: cigareta, víno

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat