Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jak se bude na podzim volit? Ve čtrnácti krajích a s dvojím přepočtem

Volební urna musí být po celou dobu pod dohledem komise. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Předáci parlamentních stran na čtvrteční schůzce předjednali dohodu nad novou podobou volebního zákona, podle níž se spočítá vítěz podzimních sněmovních voleb a spojí vládnoucí koalice. Na zásadních parametrech panuje vzácná shoda.
  14:49aktualizováno  15:34

Mandáty se mají dělit ve dvou skrutiniích: nejprve v rámci volebních krajů, kterých bude stále čtrnáct, a zbytek hlasů se sečte, aby se rozdělil v celorepublikovém měřítku. Díky tomu mají mít ve druhém kole dělení větší šanci kandidáti z menších krajů, kde povinných pět procent nemusí na zisk mandátu stačit.

Předjednanou dohodou, na níž se usnesli zástupci všech partají a hnutí, se bude ve středu zabývat ústavněprávní výbor. Informace serveru Lidovky.cz potvrdil předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Coby matematickou formuli politici předvybrali takzvané Imperiali 2. Jde o vzorec, který lehce nahrává velkým stranám, jako jsou aktuálně Piráti a ANO, lehce na něm tratí ty malé. Deficit má napravit právě druhé skrutinium, v němž by se zohlednily méně lidnaté regiony, jako jsou třeba Liberecký, Karlovarský či Pardubický kraj. Drtivá většina mandátů se má rozdělit v rámci krajů, do druhého skrutinia jich zbude pár, kolem dvaceti. Dvojka u názvu vzorečku znamená, že se začíná dělit dvěma, nikoli jedničkou, jako to bývalo u d’Hondtovy metody.

Vezměme si to na příkladu, kdy by nový přepočet platil už v roce 2017, kdy se sněmovna obsazovala naposledy. Vítězné ANO tehdy získalo 78 mandátů, Imperialiho vzorec by jich za stejné konstelace znamenal 58. KSČM i ČSSD by ztratily každá po jednom poslanci - takže stávající menšinový kabinet by nevznikl.

Volby - Jablonec nad Nisou.
Volební komise sčítají hlasy v krajských a senátních volbách.

Aplikováno na únorovém průzkumu Medianu by ANO získalo 70 poslanců, druzí by byli Piráti se Starosty, měli by 66 mandátů. Pro SPOLU by to to bylo 45 míst, takže by se mohla zrodit nebabišovská vláda, a to s pohodlnou většinou.

Na uvedených pravidlech se představitelé parlamentních stran shodují, rozpor zatím panuje v otázce, jestli si do druhého skrutinia určí kandidáty sama nominující strana, nebo to bude stanoveným automatem.

Piráti chtějí automat, mají za to, že jinak by část poslanců nevzešla vysloveně z přímé volby a vznikalo by tření s Ústavou. Naopak třeba ČSSD je zastáncem takzvaného rakouského modelu, kdy strana sama zvolí, kdo mandáty ve druhém skrutiniu dostane.

Musí to být každopádně jedinci, kteří figurovali na kandidátce. Principem je, aby takto ze sněmovny nevypadli zástupci menších krajů, kteří mohou mít třeba vysoké počty preferenčních hlasů, ale v přepočtu prvního skrutinia na ně nezbude místo, protože je „spolykají“ kraje velké.

Na předvolební koalice by měly být jen dvě uzavírací klauzule. Pro dvoučlenné bude mez pro vstup na osmi procentech, pro tří a vícečlenné je to jedenáct procent. Pro partaje, co kandidují samy za sebe, se nic nemění, zůstává pětiprocentní hranice.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat