5. července 2013 16:30, aktualizováno  16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Oslava na Hluboké u kmotra? Stovky hostů, nikomu však do řeči nebylo

Branou projedou jen pozvaní - významní podnikatelé a politici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Branou projedou jen pozvaní - významní podnikatelé a politici. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ačkoli politici oslovení serverem Lidovky.cz tvrdili, že oslava 60. narozenin "knížete z Hluboké" Pavla Dlouhého (ODS) není žádnou schůzkou vlivných ani megalomanskou akcí, komentovat jména hostů, ani její průběh nikdo nechtěl. "Považuji váš zájem za pražskou obsesi Dlouhým," řekl serveru Lidovky.cz Hlubocký starosta Tomáš Jirsa (ODS).

Oslavu stihl i ministr průmyslu v demisi Martin Kuba (ODS), jehož politická kariéra je s Dlouhým úzce spjata. Ještě ve čtvrtek se přitom obával, že nedorazí včas. "Cestou z Prahy jsem se tam na hodinku zastavil, popřál oslavenci a pokračoval za rodinou," napsal serveru Lidovky.cz Kuba.

Kdo je Pavel Dlouhý:

Člen výkonné rady ODS, kterému se přezdívá „kníže z Hluboké“. Pochybnosti vyvolalo vyšetřování jeho dopravního přestupku. Údajně jel rychlostí 140 kilometrů v hodině v místech, kde je povoleno nejvíce devadesát. Úřady přestupek nestačily vyřídit do jednoho roku a byl promlčen. 

Místostarosta Hluboké nad Vltavou a vlivný člen ODS Pavel Dlouhý

Místostarosta Hluboké nad Vltavou a vlivný člen ODS Pavel Dlouhý

Že o komorní akci, jak o oslavě ve čtvrtek mluvil senátor Tomáš Jirsa (ODS), rozhodně nešlo, dokládá Kubův odhad počtu hostů. "Na oslavě bylo několik stovek lidí," prozradil ministr. Konkrétní jména však komentovat nechtěl, prý z obavy, že by je vystavil podezření z něčeho nekalého. "Jména komentovat nebudu, nemám potřebu tím kohokoli postavit do role minimálně 'sprostého podezřelého'," napsal Kuba.

Pražská obsese Dlouhým

Dotaz na osazenstvo Dlouhého oslavy nepotěšil ani senátora a hlubockého starostu Tomáše Jirsu (ODS). "Považuji váš zájem za pražskou obsesi Dlouhým," řekl serveru Lidovky.cz.

Senátor se již ve čtvrtek nad zájmem o Dlouhého narozeniny podivoval. Otázka na kmotrovy hosty ho rozzlobila. "Putin a Obama poslali zdravice, Merkelová blahopřejný telegram," řekl stroze Jirsa. Proč reagoval podrážděně není jasné, protože podle jeho vlastních slov šlo o komorní akci, na které se místo hodnotných darů přispívalo na důchodce.

To ostatně potvrdil i poslanec ODS Václav Baštýř, další host Dlouhého oslavy. Podle něj si jihočeský kmotr nepřál dary, ale chtěl finanční podporu pro "důchodové zařízení" na Hluboké. "S radostí jsem naplnil jeho ušlechtilé přání. Byl to příjemný večer," vzkázal v SMS Baštýř.

Oslava se odehrála na Usedlosti Dvůr Vondrov u Hluboké nad Vltavou, k níž vede slepá silnice. Podle zpravodaje serveru Lidovky.cz hlídala celý areál ochranka se psy a hlídka na příjezdové silnici pouštěla ke statku jen ty, které našla v seznamu hostů.

khuKarel Hrubeš
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...