Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dokonale střežená párty: kmotr Dlouhý v luxusním hřebčíně slaví 60 let

Česko

  18:01
PRAHA - Jeden z nejvlivnějších podnikatelů na jihu Čech, muž s nálepkou kmotr ODS, sezval podle informací serveru Lidovky na čtvrteční večer tamní elitu do usedlosti Dvůr Vondrov. Oslavil tam oslavit své šedesátiny.

Poznávací značka 4040. Komu patří? Auto bez protekční SPZ je na Dlohého patry těžké potkat. foto: Lidové noviny

 

Kdo je Pavel Dlouhý:

Člen výkonné rady ODS, kterému se přezdívá „kníže z Hluboké“. Pochybnosti vyvolalo vyšetřování jeho dopravního přestupku. Údajně jel rychlostí 140 kilometrů v hodině v místech, kde je povoleno nejvíce devadesát. Úřady přestupek nestačily vyřídit do jednoho roku a byl promlčen. 

Místostarosta Hluboké nad Vltavou a vlivný člen ODS Pavel Dlouhý

Místostarosta Hluboké nad Vltavou a vlivný člen ODS Pavel Dlouhý

Usedlost, k níž vede slepá silnice, hlídá ochranka se psy. Cedule v okolí statku zdůrazňují, že jde o soukromé pozemky a vstup cizím je odepřen. Hlídka pouští ke statku jen ty, které najdou v seznamech. Za zdmi luxusního hřebčína jsou už vidět velkokapacitní stany a deštníky.

Od brzkého odpoledne k usedlostí mířily vozy vyšší třídy s protekčními poznávacími značkami. S takovými, které si bez známostí či drobného úplatky dosud nebylo možné legálně opatřit. Bílé BMW s registrační značkou končící 5000, černá limuzína s lehce zapamatovatelnou číslovkou 4040.

Dárky? Ne. Tady se přispívá na důchodce

Na oslavě se pochopitelně ukázal starosta Hluboké a senátor Tomáš Jirsa (ODS). A nepřijde sám. "Pozvánku jsem dostal. Zajdu tam v sedm hodin," potvrdil serveru Lidovky.cz. "Máme tu zástupce partnerského města ze Srbska, tak s ním tam zajdu," dodal.

Senátor podle svých slov žádný dárek nepřinese. "On (Dlouhý - pozn. red.) to udělal tak, že se místo darů přispívalo na charitu, na domov důchodců,". 

Jak mluvil Martin Kuba o Dlouhém:

LN: Jak často za ním jezdíte k jeho stolu v restauraci U Huberta? 
Teď, co jsem v Praze, ho vídám jen sporadicky. Znám ho šest let, takže samozřejmě že jsem se tam s ním xkrát potkal. Ale zaráží mě výklady, že Nečas mě vzal do vlády proto, že udělal dohodou s Dlouhým. Já se o tom radil s mnoha lidmi, Pavel Dlouhý byl jeden z nich, a byl jeden z mála, kdo mi radil, abych se ministrem nestával. Já že jsem jeho prodloužená ruka na ministerstvu? Ukažte mi nějaké moje rozhodnutí, kdy jsem podlehl jakékoliv zájmové skupině, nebo kdy rozhodoval někdo za mě. Já jsem první ministr, kdo do Českého telekomunikačního úřadu obsazuje nestraníky, za což dostává vynadáno u sebe ve straně, obsazuje novináře, který o ČTÚ kriticky psal. Jakýkoliv problém řeším okamžitě, ředitele CzechInvestu, člena ODS, odvolám hodinu poté, co zjistím, že je tam problém. Jsem asi první ministr, od kterého těžaři slyšeli, že končí, aby strategické suroviny těžili jenom oni, a že stát na to chce mít větší vliv. Já nevím, co mám dělat víc.

LN: Proč by ty zkazky o kmotrech měly takovou sílu, kdyby byly bez reálného základu? 

Vracím se k Mirku Topolánkovi. To jsme si způsobili sami řečmi o kmotrech. Jaké kauzy má ČSSD, jaké má TOP 09, a nikdy o kmotrech nečtete. Neříkám, že ODS je strana andělů, lidé jako Janoušek a Dalík, kteří nenesou zodpovědnost, to je prostě tragédie. Ale takoví lidé už v ODS vliv nemají. Hlavně musíme omezovat místa, kde se prostředníci můžou napakovat. 

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba se 27. června zúčastnil otevření nového, pětadvacetikilometrového úseku dálnice D3 u Plané nad Lužnicí.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba se 27. června zúčastnil otevření nového, pětadvacetikilometrového úseku dálnice D3 u Plané nad Lužnicí.

Dlouhý však podle Jirsy není jediným oslavencem, za kterým se vlivní sjeli. "Narozeniny slaví najednou tři lidé, od kterých jsem dostal pozvánku," prozradil senátor. 

Kdo by očekával, že se za zdmi honosné usedlosti odehraje divoká oslava s ohňostrojem a některou z pěveckých hvězd, je na omylu. Podle Jirsy se nic takového nechystá. "Žádný program není. Bude to jako vždycky. Sejdeme se a povídáme si. Žádný Karel Gott nepřijede," divil se dotazu na program oslavy. "Je to vždy komorní záležitost, lidi se pobaví u stolků," řekl Jirsa. 

Baštýř, Jirsa, Kuba...

Na oslavě se kromě Dlouhého potká také s poslancem za Jihočeský kraj Václavem Baštýřem. "Pozvánku jsem dostal, známe se 20 let. Ale bude záležet na tom, jestli to stihnu z Prahy," uvedl poslanec pro server Lidovky.cz.

Narozdíl od Jirsy však na usedlost nedorazí s prázdnou. "Dárek mu dám, ale nejprve předám a až pak řeknu, co to bylo," napsal tajemně Baštýř.

Na oslavu se pochopitelně chystá také "Dlouhého muž" - exministr průmyslu a současný předseda ODS Martin Kuba. "Mám na dnešní odpoledne nějaký program, ale určitě se budu snažit alespoň na chvíli se na Hluboké zastavit a panu místostarostovi popřát," uvedl Kuba pro Lidovky.cz.

"U tak významného životního jubilea to považuji za slušnost. Pokud to dnes nestihnu, popřeji mu určitě dodatečně," ujišťuje Kuba.

Server Lidovky.cz oslovil také další politiky z jižních Čech a jiné lidi, spjaté s Pavlem Dlouhým. Nikdo další však na dotaz neodpověděl.

Dlouhého vliv se démonizuje

Oficiálně patří Dvůr Vondrov firmě Agriprod, kterou zastupuje Josef Půr - soused Pavla Dlouhého z Hluboké a jeho kolega ze zemědělské univerzity.  Jak v minulosti napsal časopis Respekt, v tomto schwarzenberském dvoře má nyní Dlouhý kancelář a sbírku afrických vycpanin na zdech. Firma přitom opravu hřebčína zčásti uhradila z evropských peněz - na rekonstrukci získala dotaci ve výši 35 milionů korun.

"Jeho vliv se enormně démonizuje," řekl nedávno LN k Dlouhému odcházející ministr průmyslu Martin Kuba, jenž býval označován za jeho prodlouženou ruku. "On je dlouholetý člen ODS, šestnáct roků dělá místostarostu v Hluboké, je tedy normální, legitimní politik, který asi neměl ambice jít výš a zůstává v lokální politice. Za ty roky si bezesporu vybudoval kontakty, má vliv, ale ten se hrozně přeceňuje," dodal.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...