8. října 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

MAPA: Jak se zbarvily pražské čtvrtě? ANO jde do ústraní, Čižinský na sedmičce ‚zboural‘ statistiky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Jan Čižinský ve volebním štábu Praha sobě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Čižinský ve volebním štábu Praha sobě. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Nelze hovořit o jasné dominanci jedné strany napříč celou Prahou. Zřejmé je, že si v městských částech dobře vedli Piráti a ODS. Obě partaje obsazovaly silné pozice. Zato hnutí ANO v Praze výrazně utrpělo. Turbulentní vzestup ovšem zažil poslanec Jan Čižinský, který s hnutím Praha 7 Sobě získal nadpoloviční většinu hlasů. Podívejte se na výsledky v jednotlivých pražských částech na mapě serveru Lidovky.cz.

Praha 1

Od roku 2010 vedl první městskou část Oldřich Lomecký (TOP 09). Starosta, který neslavně proslul například omezením jízdy na kole v centru metropole či takzvaným antikonfliktním týmem v ulicích, po osmiletém vedení už velmi pravděpodobně neusedne na místě starosty.

PODÍVEJTE SE, JAK SE ZBARVILA PRAHA PO VOLBÁCH (po rozkliknutí se dostanete do naší aplikace, v níž zadáte konkrétní obvod, tedy např. „Praha 1“ či „Praha 2“, posléze klikněte na modrou lištu, která se objevila vpravo pod výsledky zadaného obvodu)

Mapa Prahy po volbách 2018

Mapa Prahy po volbách 2018

Jeho strana skončila až na pátém místě, přičemž on sám získal 1248 hlasů. Jedničku ve volbách zcela ovládlo s 21 procenty hlasů nové hnutí PRAHA 1 SOBĚ vedené lídrem Pavlem Čižinským, bratrem Jana Čižinského, který dosud působil jako pražský právník z Poradny pro občanská a lidská práva. Druhé místo obsadila ODS s necelými 18 procenty, na třetí místo se zařadili Piráti s 16 procenty. Hnutí ANO skončilo až na šestém místě s osmi procenty.

Praha 2

Druhá městská část už od roku 2012, potažmo od jejího prvního volebního období v letech 2006 až 2010, patří Janě Černochové. Jako starostka za ODS se zde těší velké oblibě, svědčí o tom výsledek komunálních voleb. Její strana získala díky 32 procent hlasů 13 mandátů, nejsilnější z nich pak právě Černochová s 4909 hlasy.

Druhé místo obsadila Česká pirátská strana, kterou volilo 19 procent voličů na Praze 2.  TOP 09 a hnutí ANO přeskočilo spojení DVOJKA SOBĚ - koalice Strany zelených, KDU-ČSL, ČSSD a nezávislých kandidátů se ziskem 11 procent hlasů.  Hnutí ANO se dostalo pod desetiprocentní hranici. 

Praha 3

Ani na Praze 3 se ve vedení radnice nebudou konat žádné velké změny. První místo si nadále drží Koalice pro Prahu 3 - ODS, KDU-ČSL, Svobodní. 

Její lídr a současně dosavadní starosta Alexandr Bellu je mezi voliči, alespoň dle výsledku, nejpopulárnějším kandidátem. Byl zvolen 5051 hlasy. 

V těsném závěsu se do pomyslného žebříčku vyšplhala TOP 09 se Starosty (STAN) s podporou hnutí Žižkov (nejen) sobě. Dohromady získali jen o jeden procentní bod méně. Třetí místo pak obsadili, před ANO a Zelenými s nezávislými, Piráti. Jejich zisk se dostal k hranici 19 procent hlasů.

Praha 4

Praha 4 zažila v předchozím volebním období turbulence. Po komunálních volbách v roce 2014 vznikla koalice stran Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí), TOP 09 a ČSSD. V březnu 2015 se nicméně rozpadla. Trojkoalice se starostou Petrem Štěpánkem poté tvořila koalici s ANO 2011, ODS a Pro Prahu. 

Do klubu Trojkoalice pak vstoupili dva členové z TOP 09. Zastupitelé zvolení za ANO 2011 se kromě domovského klubu rozpadli do klubu STAN-Tučňák, jeden se stal členem klubu TOP 09 a jeden je nezařazený.

Teď stojí na prvním místě Piráti s 19 procenty, přičemž nejsilnější mandát má nyní učitelka Petra Rejchrtová. Druhé místo obsadila ODS. Petr Štěpánek a jeho Praha 4 sobě - Zelení a nezávislí zůstala ve velmi těsném závěsu na třetím místě. Hnutí ANO je až na čtvrtém místě, po něm se na pomyslný konec povolebního žebříčku zařadilo hnutí Společně pro Prahu 4 Starostové a nezávislí s KDU – ČSL. Na posledním místě je TOP 09.

Praha 5

Od roku 2017 byl starostou městské části Praha 5 Pavel Richter (TOP 09), který vystřídal po převratu na radnici spolustraníka Radka Klímu. „Topka“ se sedmi zvolenými zastupiteli se nyní dostala na třetí místo. 

S přehledem zvítězila Česká pirátská strana a Sdružení nezávislých občanů Prahy 5 v čele s Danielem Mazurem. O dva procentní body méně získala ODS, která bude mít díky 17 procentům hlasů devět zastupitelů.

Třetí místo a čtvrté místo obsadila „topka“, respektive ANO, kteří získají shodně sedm zastupitelů na radnici. Starostové a nezávislí s lídrem Janem Hřebejkem skončili na pátém místě s deseti procenty hlasů.  KDU-ČSL a nezávislí budou mít na radnici tři zástupce. 

Praha 6

Na Praze 6 se těšilo oblibě uskupení KLID. Koalice TOP 09 a KDU-ČSL pro Prahu 6 vedená současným starostou Ondřejem Kolářem a senátorem Jiřím Růžičkou získala bezmála 20 procent hlasů. 

Jen těsně nevyhrála ODS Jakuba Stárka, která získala 19,54 procenta a má tedy stejný počet mandátů jako koalice na prvním místě. Piráti skončili na třetím místě s devíti mandáty. Starostové a nezávislí získají 7 zastupitelů, ANO šest a Zelení tři posty.

POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ

Koalice KLID, složená z TOP 09 a KDU-ČSL, která vyhrála volby v Praze 6, zvažuje povolební spolupráci s druhou ODS a s hnutím Starostové a nezávislí. Podle starosty městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k sobě mají programově, ideově i lidsky nejblíže. Kolář to řekl ČTK před ustavujícím jednáním zastupitelského klubu. Koalice KLID a ODS získaly shodně po deseti mandátech v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, do kterého se dostala ještě další čtyři uskupení.

"Já už jsem to říkal před volbami, že pro nás přirozenými partnery jsou ODS a STAN a na tomto půdorysu to budeme chtít stavět. Záleží jenom na tom, jak s tím do toho ty druhé dvě strany vstoupí a jak rychle dokážeme najít shodu," řekl Kolář.

Podle lídra ODS Jakuba Stárka mají s Kolářem stejný pohled na výsledky voleb. "Že si voliči přejí, aby ta koalice byla mezi našimi dvěma stranami," řekl ČTK. 

Praha 7

Městská část Praha 7 zažila své dosud nejzajímavější volby. Výrazný náskok získalo v letošních komunálních volbách hnutí Praha 7 Sobě vedené Janem Čižinským, silným hráčem ve hře o šéfování pražského magistrátu, a také  bývalého učitele a skautského vedoucího. 

Jeho hnutí získalo 55 procent hlasů a získalo tedy 18 zastupitelských míst. Za ním se krčí Občanská demokratická strana ve spolupráci se Stranou svobodných občanů a se Stranou soukromníků České republiky se 13 procenty, za nimi Piráti a Zelení Praha 7, dále ANO s osmi procenty a TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu 7, kteří se drží na hranici sedmi procent.

povolební vyjednávání:

Zástupci hnutí Praha sobě (PS) starosty Prahy 7 a poslance Jana Čižinského budou v pondělí řešit, zda na radnici sedmé městské části sestaví jednobarevnou vládu, nebo vytvoří koalici. ČTK to sdělil Čižinský. Hnutí PS získalo v Praze 7 většinu, konkrétně 55,47 procenta hlasů, a v 29členném zastupitelstvu má 18 mandátů.

"Sejdeme se zítra (v pondělí) se zastupiteli a poradíme se," uvedl pro ČTK Čižinský.

Praha 8

Po obecních volbách konaných na podzim 2014 se stal starostou městské části Roman Petrus (ČSSD). Ve funkci vystřídal Jiřího Janků (ODS), jenž na konci února 2011 nahradil Josefa Noska (ODS). Občanská demokratická strana zabodovala i v letošních volbách. Společně se Svobodnými získali 17 procent hlasů, čímž vybojovali 9 zastupitelských postů. Druhé místo obsadili Piráti v čele Alici Hamalovou. 

Třetí místo má hnutí OSMIČKA ŽIJE, nezávislí kandidáti podpoření podpisy občanů s lídrem Tomášem Němečkem, který bude v zastupitelstvu s dalšími sedmi radními. Hnutí ANO skončilo na čtvrtém místě, TOP 09 a Starostové a nezávislí - spojené síly pro Prahu 8 má páté místo. Na chvostu se objevila OSMIČKA SOBĚ - ZELENÍ, KDU-ČSL a nezávislí a Patrioti pro Prahu 8, kteří budou mít shodně po třech zastupitelích.

Praha 9

Po minulých volbách koalici v Praze 9 vytvořila vítězná ODS s TOP 09 a Pro Prahu. Do čela radnice pak zvolili Jana Jarolíma (ODS), který je funkci už od roku 2006. Komunální volby v roce 2018 ale rozhodly, že radnice městské části rozdělené do tří obvodů bude vypadat jinak.

Volby nicméně s přehledem vyhrála na devítce tradičně silná ODS s podporou Svobodných s 16 zastupiteli. Těsně za nimi dopadlo hnutí  Společně pro Prahu 9 - TOP 09 Starostové a nezávislí (STAN), kteří budou mít sedm zastupitelů, jen o jednoho méně budou mít Piráti. Hnutí ANO se drží na chvostu s „pouhými“ čtyři zastupiteli. 

POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ:

Vítězná ODS začne o koalici na radnici Prahy 9 vyjednávat až poté, co absolvuje schůzky s potenciálními koaličními partnery pro vedení hlavního města. ČTK to řekl předseda pražské ODS a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. ODS s podporou Svobodných ve volbách do třiatřicetičlenného zastupitelstva městské části získala 16 křesel, k většině v zastupitelstvu tak potřebuje získat podporu minimálně ještě jednoho zastupitele.

"Nejdřív uděláme jedno, pak půjdeme na to druhé. Myslím si, že to ale bude konzervativně," řekl Portlík. 

Praha 10

Desátá městská část patrně zažije také novou éru. Dosud vedl radnici Vladimír Novák, který vystoupil z ČSSD a převzal tak křeslo Radmily Kleslové (původně ČSSD, nyní ANO). V komunální politice se sice rozhodl pokračovat, avšak jeho Starostové pro Prahu - Zelená pro desítku skončili až na posledním, šestém, místě s třemi zastupiteli. 

Volby na „desítce“ vyhrála VLASTA - koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL, STAN a Desítky pro domácí s dvaceti procenty hlasů a jedenácti zastupiteli. 

Na druhém místě skončili Piráti, kteří díky necelým 18 procentům hlasů vybojovali deset zastupitelských postů. Osm mandátů má ODS, ze čtvrtého místa se může těšit hnutí ANO se sedmi zastupiteli, předposlední místo pak obsadilo uskupení Spojené síly pro Prahu 10 - TOP 09 a nezávislí. To bude na radnici reprezentovat šest zastupitelů. 

  • 12Diskuse


Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky