Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ztohoven se opičili. Jiní beztrestně zveřejňovali čísla politiků už dříve

SMS zprávu politikům lze zaslat přímo z mobilu ve výstavní síni DOXu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SMS zprávu politikům lze zaslat přímo z mobilu ve výstavní síni DOXu. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Skupina Ztohoven zveřejnila čísla politiků. Ten nápad není originální. V minulosti potkal stejný osud i Jiřího Paroubka, odboráře Bohumíra Dufka nebo například Davida Ratha. Potrestání se neúspěšně domáhal jen Paroubek.

A jak dopadly případy zveřejněných mobilů? Nikdo nebyl potrestán. Většina postižených ani nepodala žalobu. Účastníci těchto sporů z obou stran se navíc shodují na tom, že osobnosti pohybující se ve veřejném prostoru musí s podobnými „útoky“ počítat. "Dá se to přežít," říká navíc současná kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková, jejíž telefonní číslo se před lety také objevilo na internetu.

Dufek: „Je to otázka morálky“

S nenávistnými SMS a telefonáty se setkali v minulém roce i odboráři, a to v souvislosti s červnovou stávkou pražské MHD. Deník Blesk tenkrát zveřejnil čísla na mobilní telefony odborářských předáků a vyzval své čtenáře, ať jim „řeknou své“ ke stávce.

Odborářům tak přicházely různé urážlivé SMS. „Trvalo to asi týden. Skoro 24 hodin denně,“ popsal serveru Lidovky.cz svou zkušenost předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Proti Blesku se ale rozhodl nijak nepostupovat.

PSALI JSME:

„Žalobu jsme nepodávali, protože si myslíme, že je to naprosto zbytečné. Jestliže nějakým způsobem jsou čísla dostupná, jako byly dříve v telefonních seznamech, tak to prostě trestné není. Je to spíše otázka morálky," řekl serveru Lidovky.cz Dufek. Každý, kdo vstoupí do politiky, podle něj musí s podobnými útoky počítat. „Naši politici sklidili pouze to, co sami zaseli,“ uzavírá odborář.

Rath a Liberálové.cz

Na internetu se objevilo také telefonní číslo někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Na svůj web a Facebook ho umístila v roce 2009 dnes již neexistující strana Liberálové.cz. Rath tehdy zveřejnil číslo na soudkyni, která rozhodovala v kauze regulačních poplatků a konstatovala, že je protizákonní, když je kraj proplácí. Rath tehdy vyzval občany, kterým se to nelíbí, ať soudkyni zavolají. A liberálové na jeho krok zareagovali.

Kauza Ztohoven:

Skupina Ztohoven nachystala na svou výstavu Kartografie naděje v centru DOX velkou tabuli, na níž jsou čísla na všechny poslance, tedy i na premiéra Nečase a některé ministry. Na čestném místě uprostřed je číslo mobilu prezidenta Václava Klause.

Před tabulí je zavěšen telefon, ze kterého mohou návštěvníci výstavy poslat politikům anonymní SMS.

Některým politikům přišly vulgární i výhružné zprávy.

„Dlouhodobě jsme pana Ratha kritizovali, že porušuje zákony, tak jsme na něj zveřejnili mobil. Vytváření nátlaků na soudy jsme považovali za nepřijatelné,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz tehdejší lídr liberálů Milan Hamerský. „Služební mobily na politiky mají být veřejně známé, ty osobní ne,“ doplnil.

Rath to podle něj nijak neřešil. „Nežaloval nás, nebyli jsme pro něj zajímavý soupeř,“ doplnil Hamerský. „Když se chce někdo projevovat ve veřejném prostoru, musí strpět, že mu někdo bude nadávat. Bohužel tomu se nedá podle mě vyhnout,“ dodává.

David Rath se ke zveřejnění svého čísla nemohl vyjádřit, je ve vězení kvůli korupci.

Paroubek neuspěl

Proti zveřejnění svého čísla se naopak bránil v roce 2005 tehdejší premiér Jiří Paroubek. Jeho číslo tehdy na trutnovském festivalu nadiktoval davu aktivista Stanislav Penc. Potrestán za to ovšem nebyl. Paroubek, kterému přišly stovky SMS a anonymních telefonátů, v nichž mu lidé spílali především kvůli zásahu na CzechTeku, podal stížnost pro urážku na cti. Pencovi tak hrozila pokuta.

Trutnovská radnice ale rozhodla, že Penc nic platit nemusí, a případ odložila. Paroubkův právník poté po radnici požadoval spor řešit podle mírnější právní kvalifikace. Aktivista se tehdy bránil tím, že šlo o číslo veřejně dostupné na internetové stránce pražské organizace ČSSD.

„I podle vyjádření Ústavního soudu je míra ochrany osob veřejně činných, včetně politiků, menší než u ostatních osob,“ řekl tehdy tajemník trutnovské radnice Zdeněk Nýdrle.

Ještě v roce 2009 si ale Paroubek v Nedělní partii na TV Prima stěžoval, že mu tehdy nikdo ani nevyjádřil účast.

Bobošíková a televizní krize

Před více než deseti lety, v průběhu takzvané televizní krize, se na internetu objevilo také soukromé číslo Jany Bobošíkové, tehdejší ředitelky zpravodajství ČT.

"Od té doby mám číslo stále stejné. Bylo to tehdy mé soukromé číslo a nikterak jsem se tenkrát nebránila. Tím neříkám, že to zveřejnění bylo správné," popsala serveru Lidovky.cz Bobošíková. "Na druhou stranu si myslím, že čísla placená z peněz daňových poplatníků, což ale v mém případě nebylo, by veřejná být měla," dodala.

I ona se podle svých slov setkala s nadávkami. "Všichni mi tenkrát volali, nadávali, hanobili. Dá se to ale přežít," uzavírá Bobošíková.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...