• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Jak to bylo se zloduchy a velikánem

Česko

TELEVIZNÍ TÝDEN

Větrání televizních archivů už není pouze symptomem prázdnin, ale i top sezony. Na ČT 1 vystřídala v neděli dopoledne radu Vacátka seriálová klasika všech klasik Taková normální rodinka.

Páteční večery teď budou po (zaplaťpámbu) uzavřené řadě Četnických humoresek patřit povedenějšímu - byť už také dost vousatému -seriálu Bylo nás pět.

Nova včera večer zahájila reprízy Místa nahoře a Prima? Ta loví hlavně v zahraničních archivních rajonech. Zábavné je především mordýřské schéma na všední den: 10.30 Diagnóza vražda, 11.30 Hercule Poirot, 13.30 Vraždy v Kitzbühelu a 15.25 Vraždy v Midsomeru. Jak to má jeden stihnout...

Narazit na něco čerstvého a už stokrát neviděného dá velkou práci (pokud zrovna nemáme na mysli nevídané taneční kreace Roberta Záruby). Nicméně dnes večer se na ČT 2 v 20.00 nabízí čerstvé zboží: dokument režiséra a producenta Radima Procházky Papírový atentát. Je to vcelku zábavný snímek, který se místy - se vší vážností -takřka dotýká žánrových hranic grotesky, tu a tam ale i politického thrilleru, či dokonce hororu. Tvůrci se totiž rozhodli, že se ohlédnou za naší nedávnou politickou minulostí, konkrétně za rokem 1997, kdy padla vláda tehdejšího premiéra Václava Klause (ano, je to už deset let).

Pro ty se slabší pamětí či později narozené: ODS tehdy horko těžko vysvětlovala, odkud dostala spoustu milionů, pánům Rumlovi a Pilipovi to přišlo skandální, a tak vyzvali Václava Klause, aby odstoupil, ten byl tehdy ovšem na pracovní cestě v Sarajevu... Proto později „pokus o puč“ nazval sarajevským atentátem. Byla to doba, kdy lid vyšel na Klausovu obranu do ulic a jeho žena Livia předčítala davům tklivý dopis od syna...

Člověk sleduje, co na to všechno dnes říkají „zloduši“ Ruml a Pilip, jak to komentuje „velikán“ Klaus („Nikdy jsem neměl sebemenší důvod pochybovat...“) a jak to vidí „demiurg“ Havel, a nestačí žasnout. Bylo by nejspíš naivní myslet si, že by film, který se na obrazovku dostává v době, kdy se licituje o novém prezidentském kandidátovi, mohl Klausovou pozicí nějak otřást. Na to je naše politická scéna příliš autentický Kocourkov. Za všechno hovoří fakta: kde je dnes Klaus a kde Ruml s Pilipem.

Nicméně Papírový atentát nejspíš nevznikal s ambicí „otřást trůnem“, ale spíš připomenout klima a události doby nedávno minulé, na které se zapomíná rychleji než na ty, jež jsou zachyceny v učebnicích dějepisu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás