14. prosince 2011 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak výtvarník David Černý málem určil ministra kultury

Tvůrce Růžového tanku, Entropy a dalších děl David Černý málem vymyslel také ministra kultury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tvůrce Růžového tanku, Entropy a dalších děl David Černý málem vymyslel také ministra kultury. | foto: ČTK

PRAHA I tak formální úkon jako výběr nového člena vlády může přerůst v umělecké dílo.

Více než co jiného totiž proces hledání náhrady za Jiřího Bessera (STAN) připomínal právě literární počin se všemi náležitostmi. Tedy úvodem do děje, zápletkou, vyvrcholením i překvapivým rozuzlením.

Na začátku iniciativy, která žádala do čela kultury člověka respektovaného a v oboru fundovaného, stál výtvarník David Černý. V den, kdy Besser oficiálně oznámil svoji rezignaci, tedy minulý čtvrtek, okamžitě rozjel sérii telefonátů. Mezi prvními volanými byl ekonom Tomáš Sedláček. "David volal, zda by se mi líbil Ivo Mathé jako ministr kultury. Řekl jsem, že samozřejmě ano," popisuje Sedláček.

Za pár minut získal Černý stejně souhlasné reakce i od dalších spřízněných lidí z branže. Pro byla režisérka Helena Třeštíková, hudebník David Koller či režisér Břetislav Rychlík. Ten upozorňuje, že ale nešlo o organizovanou akci "kulturní fronty". "David volal, jestli by brněnští umělci přivítali Iva Mathého jako nového ministra. Potvrdil jsem, že já bych byl pro, nic víc jsem nedělal," vysvětluje Rychlík.

Zhruba v tomto bodě se úvod láme v zápletku: umělci potřebovali, aby jejich snahu někdo politicky posvětil. Černý se proto obrátil na svého dobrého přítele, šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. "Říkal jsem mu, že je to snaha napříč sférou. Že lidé, kterým není kultura lhostejná, chtějí Mathého," vzpomíná Černý. A uspěl.

Jenže při obecném shánění podpory se jaksi pozapomnělo na názor hlavního aktéra Mathého, který byl v tu dobu v Rakousku. "Mluvil jsem jen dvakrát krátce s Karlem Schwarzenbergem. Dohodli jsme se ale, že to probereme až po mém návratu," říká nyní Mathé.

Aniž by tak existovala záruka, že Mathé touží po ministerském křesle, pokročil příběh k nejvíce napínavé části – vyvrcholení. Tím se stal závěr pondělního celostátního výboru hnutí Starostové a nezávislí, který doporučil kromě stranické kandidátky, poslankyně Aleny Hanákové, právě i Mathého. Bez znalosti jeho názorů na směřování kultury, bez předchozí konzultace.

K TÉMATU:

"Atak umělecké scény byl velmi silný," připouští šéf STAN Petr Gazdík. I proto se řada starostů přikláněla k volbě Mathého jako respektované osobnosti. Míra podpory zarazila i iniciátora akce Černého. "Byl jsem překvapen, kolik starostů se pro to nadchlo," tvrdí.

Stejně rychle, jak se z Mathého stal kandidát na ministra, tak jím i přestal být. Úterní večerní schůzka se Schwarzenbergem, který měl při výběru konečné slovo, určila rozuzlení: Mathé kandidaturu nepřijme. Mimo jiné i kvůli možnému negativnímu postoji prezidenta Václava Klause. "Je to škoda, shoda kulturní obce byla na něm velká," uzavírá Černý.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.