Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těžká váha Škromach i maskot Hůlka, kritizují se politici na Facebooku

Česko

  10:00
PRAHA - Nepovedená parodie na Bonda, "těžká váha" Zdeněk Škromach či výsměch "nájemnému maskotovi" Danielu Hůlkovi. Ne všichni kandidáti využívají sociální sítě před volbami jen k vylepšování vlastního obrazu před voliči. Mezi politiky, kteří usilují o místo ve sněmovně, se najdou i tací, kteří si rádi rýpnou do svých rivalů. Server Lidovky.cz připravil výběr jedovatých příspěvků na Facebooku a Twitteru.

Zdeněk Škromach mezi lidmi na předvolebním mítinku ČSSD v Ostravě. foto: MAFRA – Adolf Horsinka

  • BOHUSLAV SOBOTKA (ČSSD)

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka si vzal na paškál hned několik stran. Nejčastěji se ovšem strefoval do TOP 09, zvláště pak do Miroslava Kalouska coby bývalého ministra financí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rok a půl trvající recese, 550 tisíc lidí bez práce, deficit státního rozpočtu nad 100 miliard korun, zvýšení veřejného dluhu z 28% HDP na 48% HDP, aktuální schodek důchodového účtu kolem 35 miliard korun, krize ve financování zdravotnictví...Mají se za co stydět!!!," napsal Sobotka na svůj facebookový profil.

Stejně tak kritizoval působení Kalouska v Nečasově vládě. "Podle ČSSD jako ministr zcela selhal," komentoval Sobotka Kalouskovu veřejnou obhajobu politiky, kterou prosazoval za éry bývalého kabinetu.

Nájemný maskot Hůlka

Danielu Hůlkovi (kandidát za SPOZ v Královéhradeckém kraji - pozn. red.), který v pořadu Show Jana Krause neuměl vysvětlit zkratku strany, za níž kandiduje (VÍCE ČTĚTE ZDE.), věnoval Sobotka stručnější vzkaz. "Vím, že volby jsou vážná věc, ale na nájemné maskoty bychom neměli klást příliš velké požadavky...," glosoval předseda sociální demokracie vystoupení Hůky na Primě.

Stručný byl i co se týče komentování faktu, že nejvíce nejasnosti kolem financování kampaně má SPOZ a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. "Nic překvapivého...," utrousil Sobotka na Facebooku.

A jak na sociální síti komentoval jihomoravský lídr přestřelku v médiích mezi Andrejem Babišem z hnutí ANO, budoucím vlastníkem vydavatelství Mafra (jehož součástí jsou i Lidové noviny a zpravodajský server Lidovky.cz) a Miroslavem Kalouskem o podpoře menších podniků?

Kalousek se opřel do Babiše

"Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd," prohlásil minulý týden na návštěvě Jihomoravského inovačního centra v Praze.

"Ani to tak dlouho netrvalo, abychom zjistili, proč Babišovo ANO kandiduje a o co mu skutečně jde. Cílem je propojení státní moci s velkými podniky a vytvoření politicko-podnikatelského mocenského komplexu," reagoval na Babišův výrok Kalousek.

"Milá TOP 09, to je přece podstata neoliberálního kapitalismu, kterému jste svými reformami tři roky umetali cestičku...ale jinak myslím platí, co se škádlívá, rádo se mívá. Pokud jim voliči dají šanci, Kalousek s Babišem se po volbách obejmou a sekundovat jim u toho bude Němcová...," napsal Sobotka.

"ODS dochází dech"

"Zdá se, že ODS v Moravském Krumlově dochází dech...," komentoval Sobotka fotku.

"Zdá se, že ODS v Moravském Krumlově dochází dech...," komentoval Sobotka fotku.

Předseda podle průzkumů nejsilnější strany se na Facebooku se opřel i do občanských demokratů. "Zdá se, že ODS v Moravském Krumlově dochází dech...," komentoval fotku s prázdnou nástěnkou.

  • MIROSLAV KALOUSEK (TOP 09)

Také Miroslav Kalousek, který je proslulý svými ostrými poznámkami na své politické oponenty, se pustil do kritiky na sociální síti. Nedávno se strefoval do Vojtěcha Filipa (KSČM). "Václav Klaus navrhuje naše vystoupení z EU... Teď už jenom chybí, aby Vojtěch Filip, který navrhoval za KSČM Janu Bobošíkovou na prezidentku ČR, navrhl také naše vystoupení z NATO, a budeme mít zahraničně-politickou koncepci hotovou," napsal na svůj Facebook, který má téměř 15 tisíc fanoušků.

Těžká váha Škromach

"Dnes diskuze na TV Barrandov. Partnerem bude Škromach. To bude něco jiného než minule s Kubou a Haškem. Zdeněk je opravdu těžká váha...," napsal na adresu sociálního demokrata Kalousek.

Nevynechal ani čelního představitele hnutí ANO Andreje Babiše. "Včera jsem se v diskusi v Hospodářských novinách poprvé střetl s představou finanční politiky hnutí ANO Andreje Babiše: Daně snížíme nebo zrušíme, dotace zvýšíme, na všechno bude dost peněz, nemocní se uzdraví, růže rozkvetou a ptáci začnou zpívat. V takové zemi bych rád žil, ale jenom jeden rok. Pak bych musel utéct před krachem," glosoval Kalousek.

Kampaň TOP 09, Schwarzenberg jako James Bond

"Nejlepší agent"

A s kritikou Andreje Babiše pokračoval. "Nedá se nic dělat, pokud do poslanecké sněmovny kandidují agenti, ať již se jmenují Falmer (Vojtěch Filip, pozn. red.) či Bureš (Andrej Babiš, pozn. red.), musí je všechny porazit ten nejlepší agent, který vždy bojoval jen ve službách republiky," napsal Kalousek.

"Nejlepším agentem" měl na mysli Karla Schwarzenberga, kterého TOP 09 ve své kampani dočasně přeměnila v Jamese Bonda.

  • ANDREJ BABIŠ (HNUTÍ ANO)

Andrej Babiš je v kritice svých stranických rivalů poněkud střídmější. Svůj Facebook a Twitter plní spíše informacemi o předvolebních mítincích, případně fotografiemi z akcí. Přesto se serveru Lidovky.cz podařilo najít výtku adresovanou jiné straně. "Na volby mám sice míň, ale aspoň transparentnější než SPOZ," vysvětloval jinému uživateli Twitteru, kde vzal peníze na kampaň.

  • BOHUSLAV SVOBODA (ODS)

"Neuvěřitelný výrok - jak z dob komunismu," komentoval bývalý primátor Prahy slova Andreje Babiše o podpoře malých a středních podniků.

"Proti nepovedené parodii na Bonda a odborářskému bossovi, postavíme v Praze PREMIÉRKU MIRKU NĚMCOVOU!," útočí na Facebooku na TOP 09 a ČSSD, která do čela pražské kandidátky postavila šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila.

 A v kritice TOP 09 pokračoval. "Podle fotky to vypadá, že Tomáš Hudeček celý přímý vstup prospal. Asi se tam kecaly blbosti... Karel Schwarzenberg ukázal, že když jsou volby, tak rozumí i sportu. Což se dá i pochopit. Nicméně od veřejnoprávního média jsme očekávali větší míru profesionality – ne politickou agitaci," napsal Svoboda k fotce z pražských Primátorek.

Karel Schwarzenberga a Tomáš Hudeček pózují fotografům na veslařských Primátorkách v Praze.

Bývalý pražský primátor na Facebooku také veřejně odsoudil hnutí ANO. "Za sebe říkám AnoFERTU NE! Jedna politická strana řízená jako firma - Věci veřejné - už mi stačila."

  •  MARTIN KUBA (ODS)

"Vítáme na Twiteru kolegy z TOP 09, které jsme zjevně inspirovali naší kampaní :-) #volim_hlavou proto #volím_pravici :-)," rýpnul si předseda ODS do TOP 09. "Vlak zdarma, nápad z dílny SPOZ, mě utvrdil v jedné věci. Pokud levice vyhraje, půjdou dál, než si vůbec umíme představit?" komentoval Kuba návrh Zemanovců.

Negativní kampaň

Termín negativní kampaň je známý především ve Spojených státech. Cílem takové kampaně je zničit, či alespoň oslabit protivníka. Útočný volební boj bývá často označováný za nemorální a v některých zemí je dokonce zakázán. V Česku byla negativní kampaň užita pouze na billboardech strany SPOZ. (VÍCE ČTĚTE ZDE.)

Billboard SPOZ.

Billboard SPOZ.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...