Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janyška skončil ve vedení Českého literárního centra. Odešel po pouhých pěti týdnech

Petr Janyška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Janyška | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Vedoucí Českého literárního centra Petr Janyška skončil ve své funkci. Informaci potvrdil serveru Lidovky.cz. České literární centrum zahájilo svůj provoz v lednu letošního roku, Janyška ale nastoupil na pozici šéfa až 21. února. Odešel tak po pouhých pěti týdnech.

Centrum vzniklo, aby propagovalo českou literaturu doma i ve světě, spolupracovalo s literárními agenturami či zajišťovalo pobyty českých autorů v zahraničí.

V čele stál od konce února Petr Janyška, který byl vybrán z šesti původních kandidátů. Momentálně je ale Centrum bez vedoucího, protože Janyška ve své funkci skončil. „Ano, ukončil jsem k 31. 3. pracovní poměr s Moravskou zemskou knihovnou. Dal jsem výpověď,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz. Proč tak učinil nicméně nedoplnil. „Nezlobte se, nechci to komentovat,“ oznámil.

Ještě před otevřením Centra přitom Lidovým novinám sdělil, že je rád za jeho vznik. „Jsem moc rád, že konečně vznikne literární centrum, které bude sjednocovat české literární aktivity u nás i v zahraničí. Nové centrum bude sídlit v Národním doměv Praze – na Vinohradech. Chtěl bych tam organizovat přednášky a besedy nejen o literatuře, ale také o společenských problémech,“ řekl Janyška.

Petr Janyška

Vystudoval překladatelství a tlumočnictví (angličtinu, francouzštinu) na FF UK. V 90. letech pracoval v týdeníku Respekt a v Lidových novinách. V letech 1999 – 2003 byl velvyslancem ve Francii, kde se podílel například organizaci akce Česká kulturní sezóna. Od roku 2006 pracoval jako velvyslanec UNESCO. V roce 2012 se stal ředitelem Českého centra ve Varšavě. Janyška byl koordinátorem akce Hrabalův rok, která představila slavného spisovatele po celém Polsku. Hlavní prezentace se konala na knižním veletrhu ve Varšavě.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...