23. prosince 2016 15:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

České literární centrum zahájí provoz 1. ledna pod vedením Petra Janyšky

Kniha - záminka pro genderový boj? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha - záminka pro genderový boj? | foto: REPRO LNLidové noviny

Od roku 2010 Ministerstvo kultury zvažovalo zřízení literárního centra, které bude propagovat naší literaturu a spisovatele v Česku i v zahraničí. Po šestiletém čekání je konečně rozhodnuto. České literární centrum (ČLC) zahájí provoz 1. ledna 2017, jako součást příspěvkové organizace Moravská zemská knihovna v Brně. Sídlo centra však bude v Praze, v Národním domě na Vinohradech. Jeho vedoucím bude Petr Janyška, který byl čtyři roky ředitelem Českého centra ve Varšavě.

Hlavním cílem ČLC bude propagace české literatury v zahraničí, spolupráce s literárními agenturami, organizace rezidenčních pobytů českých autorů v zahraničí a zajišťování rezidečních pobytů v Česku pro zahraniční překladatele, bohemisty či badatele. Moravská zemská knihovna vyhlásila 25. listopadu výběrové řízení na pozici vedoucího ČLC.

Do výběrového řízení se přihlásilo pět zájemců. Komise, kterou sestavila Moravská zemská knihovna z předních osobností zajišťujících literární provoz, doporučila řediteli Moravské zemské knihovny dva kandidáty. Na základě osobního pohovoru s těmito kandidáty se ředitel Moravské zemské knihovny, Tomáš Kubíček, rozhodl jmenovat do funkce vedoucího Českého literárního centra Petra Janyšku.

Petr Janyška

Petr Janyška

Janyška vystudoval překladatelství a tlumočnictví (angličtinu, francouzštinu) na FF UK. V 90. letech pracoval v týdeníku Respekt a v Lidových novinách. V letech 1999 – 2003 byl velvyslancem ve Francii, kde se podílel například organizaci akce Česká kulturní sezóna. Od roku 2006 pracoval jako velvyslanec UNESCO. V roce 2012 se stal ředitelem Českého centra ve Varšavě. Janyška byl koordinátorem akce Hrabalův rok, která představila slavného spisovatele po celém Polsku. Hlavní prezentace se konala na knižním veletrhu ve Varšavě. „Jsem moc rád, že konečně vznikne literární centrum, které bude sjednocovat české literární aktivity u nás i v zahraničí. Nové centrum bude sídlit v Národním domě v Praze – na Vinohradech. Chtěl bych tam organizovat přednášky a besedy nejen o literatuře, ale také o společenských problémech,“ sdělil LN.

Ředitel Moravské zemské knihovny zdůvodnil výběr vedoucího ČLC slovy: „Petr Janyška má mimořádné zkušenosti v oblasti kulturní práce i v zastupování zájmů českého státu v zahraničí. Jeho současné aktivity na poli kulturní výměny a jeho výjimečné pracovní nasazení jsou příslibem proaktivního přístupu ČLC k prezentaci české literatury a knižní kultury. Jako ředitel Moravské zemské knihovny chci říci, že jsem rád, že takto silná a všeobecně respektovaná osobnost se stane první tváří vznikajícího literárního centra a pomůže profilovat jeho budoucí podobu.“

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 95 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz