Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Jasná většina europoslanců odsoudila střet zájmů Babiše. Proti hlasovali zástupci ANO či Orbánova Fideszu

Andrej Babiš foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
Brusel - Evropský parlament (EP) většinou hlasů odsoudil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Babiš to označil za snahu o ovlivnění říjnových sněmovních voleb v Česku. Prezident Miloš Zeman řekl, že rezoluci nebere vážně. Předsedové opozičních stran sdělili, že Babiš by měl záležitost řešit.
  9:06aktualizováno  19:31

 Evropská komise, vrcholný orgán Evropské unie, zveřejnila v dubnu závěrečnou zprávu auditu, podle které je Babiš ve střetu zájmů. Podle zprávy ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek včetně holdingu Agrofert, a zároveň se podílí na rozdělování dotací EU v ČR. Europoslanci vyzvali orgány EU i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro Agrofert.

Agrofert podle europoslanců vybízel k odmítnutí rezoluce kritizující Babiše. Holding se nařčení brání

Právně nezávaznou rezoluci k Babišovu střetu zájmů podpořila jasná většina europoslanců, a to 505. Proti bylo pouze 30 poslanců a hlasování se jich zdrželo 155. Pro rezoluci hlasovala drtivá většina poslanců z nejsilnějších skupin evropských lidovců a socialistů včetně jejich českých členů. Pro byly i téměř tři desítky zákonodárců ze skupiny liberálů, do níž v EP patří i Babišovi poslanci. Jednomyslně hlasoval pro klub zelených včetně tří českých pirátských europoslanců. 

Pro byla i značná část konzervativců, mezi něž se řadí čeští občanští demokraté. Proti byl kromě europoslanců za Babišovo ANO třeba tucet poslanců hnutí Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána či pět členů nacionalistické frakce EP, včetně Hynka Blaška za českou SPD.

Europoslanci v rezoluci mimo jiné vyzvali české úřady, aby ochránily peníze českých daňových poplatníků a přiměly Agrofert vrátit neoprávněně vyplacené dotace. Česko by mělo vytvořit transparentní systém rozdělování unijních dotací. Evropská komise by podle poslanců neměla váhat s využitím možnosti, zastavit přísun dotací v případě porušování principů právního státu. Babiše poslanci vyzvali, aby střet zájmů vyřešil tím, že se buď vzdá funkce, nebo zpřetrhá veškeré vazby na Agrofert.

„Je to pokračování zasahování EP do vnitřních záležitostí ČR. My jsme svrchovaná země a je tady politický souboj. Budou volby a EP se snaží ty volby ovlivnit. No, a samozřejmě ta iniciativa přichází z české opozice, která to tam (v EP) organizuje,“ řekl Babiš novinářům v reakci na rezoluci. „Pokud mám informaci, tak tam jsou i lži a pomluvy ohledně České republiky a českého státu. Předpokládám, že to ministři nastudují a stejně jako minule budou reagovat,“ dodal. Český premiér dlouhodobě popírá, že je ve střetu zájmů.

Rezoluce europarlamentu je zásah do svobodného trhu, zní z Agrofertu. Je to prý účelová diskriminace

Rovněž Agrofert odmítá střet zájmů v případě dotací pro holding. „Schválené usnesení je pouze politickou proklamací. Nemá žádnou právní váhu. Na druhou stranu je bezprecedentním zásahem do podnikatelského prostředí v České republice, do svobodného trhu a do rovných podmínek pro podnikání. Účelově diskriminuje pouze jednu vybranou skupinu firem a ohrožuje pracovní místa tisíců jejich zaměstnanců,“ sdělil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Odmítavě se k rezoluci postavil také český prezident Zeman. „Je to právně nezávazné usnesení, takže v každém případě ho neberu příliš vážně,“ řekl rozhlasové stanici Frekvence 1 a serveru Parlamentní listy.

Vicepremiér a předseda vládní ČSSD Jan Hamáček vnímá hlasování Evropského parlamentu jako politickou deklaraci. „Z právního hlediska deklarace neříká nic nového, podstatný je další postup Evropské komise. ČSSD zajímá především to, aby jakékoliv náklady neplatili čeští daňoví poplatníci,“ sdělil Hamáček České televizi. Kauza je podle něj záležitostí Babiše, nikoliv ČSSD.

Čeští opoziční politici naopak považují střet zájmů premiéra Babiše za jasný, takže je nepřekvapuje usnesení EP. Předsedové opozičních stran sdělili, že Babiš by měl odejít z politiky, nebo zajistit, aby Agrofert nepobíral dotace. České úřady pak politici vybízejí k tomu, aby peníze vyplacené Agrofertu vymáhaly.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš sdělil, že kvůli Babišově hamižnosti zaplatí škody za nezákonné čerpání dotací a zakázek pro premiérovy firmy běžní občané a podnikatelé. „Ti se tak stali jeho rukojmími,“ uvedl. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová sdělila, že nikomu se nemůže líbit, když lidé ze svých daní platí podnikání jednoho miliardáře, který jako předseda vlády může ovlivňovat podmínky ve svůj prospěch. „Buď Andrej Babiš odejde z funkcí, zcela se vzdá Agrofertu, anebo jeho firmy nebudou pobírat ani korunu z veřejných peněz. Dle jeho reakcí vidíme už dávno, že ani jedno nehrozí,“ uvedla.

„Usnesení EP jasně ukazuje, jak špatnou pozici má Česko pod vedením současné vlády u partnerů v zahraničí,“ napsal předseda ODS Petr Fiala. Předseda KSČM Vojtěch Filip doporučuje Babišovi hledat způsob, jak být zároveň v politice a podnikat, aby při tom postupoval podle zákona. „U nás je to zejména změna občanského zákoníku v ustanovení o svěřenských fondech,“ uvedl. „Naše úřady by na to měly jasně reagovat, investiční dotace nevyplácet a již vyplácené požadovat vrátit do poslední koruny, aby to neplatil český občan,“ sdělil předseda lidovců Marian Jurečka.

Autor: