Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda odmítla Zemanovy výroky o Krymu. Selhal v prosazování národních zájmů, míní Bělobrádek

Česko

  19:39
PRAHA - Vláda ve středu projednala úterní projev prezidenta Miloše Zemana v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Celá koalice odmítla jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou kabinetu, uvedl na twitteru ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Zeman mimo jiné označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost.

Miloš Zeman během projevu v Radě Evropy. foto: Twitter PACE

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům řekl, že by podobná slova neměla zaznívat ze země, která má československé zkušenosti z let 1939 nebo 1968.

„Zemanův projev jsme na vládě projednali a jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou vlády, v rámci celé koalice odmítli,“ uvedl Herman na twitteru. Na tiskové konferenci Herman zdůraznil, že za zahraniční politiku neodpovídá prezident, ale vláda. Okupace Krymu je podle kabinetu obdobnou skutečností, která pošlapává mezinárodní právo, jako byla například mnichovská dohoda z roku 1938.

Prezident podle Sobotky neměl k projevu mandát vlády

Zaorálek novinářům řekl, že Zemanovy názory zná. „Vadí mi, když něco podobného zaznívá z českých úst na adresu někoho, kdo zažívá podobnou historii, jako jsme zažili my sami,“ uvedl po jednání vlády s odkazem na roky 1968 a události předcházející druhé světové válce Zaorálek. Na Krymu se podle něj projevuje vojenská síla a druhá strana nemá sílu, aby jí čelila.

Ministr si nemyslí, že by si věc musel dlouze vysvětlovat s ukrajinskými diplomaty. „Náš postoj zazněl jasně z mých úst a úst premiéra, ukrajinská strana té situaci rozumí,“ řekl. Dodal, že s představiteli Ukrajiny se dobře zná a o jeho názorech či o názorech premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nemají pochyb. Sobotka v úterý na twitteru uvedl, že Zemanovy výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka. Prezident podle něj neměl k projevu mandát vlády.

Prezident se dočkal kritiky od řady politiků

Podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka Zeman selhal v prosazování národních zájmů. „Je v národním zájmu České republiky netolerovat anexi Krymu, protože nemůžeme dovolit precedent, který by větší zemi umožnil použít vojenskou sílu k zabrání území menší země,“ uvedl Bělobrádek v tiskovém prohlášení.

Zemanovy návrhy na řešení krymského problému označila ukrajinská diplomacie v oficiálním prohlášení za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Ruští politici naopak považují návrh za faktické uznání anexe Krymu. Zaorálek v úterý uvedl, že výroky nejsou v souladu s postojem ČR, prezident se dočkal kritiky od řady politiků.

Zeman v úterý na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy navrhl, aby se Kyjev a Moskva dohodly na kompenzaci, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat