Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
17. září 2012 8:40, aktualizováno  9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyšetřovací verze: metanol přišel z Polska, ze směsi do ostřikovačů

Neoznačený,neokolkovaný alkohol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neoznačený,neokolkovaný alkohol | foto: ČTK

PRAHA Jedenáct dní od vypuknutí metanolové aféry, která má na svědomí jen v Česku životy 21 lidí, přichází policie s první verzí toho, co za smrtelnou sérií otrav stojí.

Vyšetřovatelé podle informací LN intenzivně prověřují možnost, že v hlavní roli jsou nemrznoucí kapaliny ze sousedního Polska. „Máte pravdu, jednou z variant je i toto,“ potvrdil LN Václav Kučera, šéf policejního týmu Metyl, který kauzu řeší.

Jak se vyráběl nelegální alkohol

Organizované skupiny dokážou za pomoci sava vyčistit líh ze směsi do ostřikovačů. Jenže Polsko v nich od roku 2010 místo etanolu opět používá jedovatý metanol.

Totiž: od roku 2010, kdy Evropská unie znovu povolila používání jedovatého, ale lacinějšího metanolu pro směsi do ostřikovačů, zahynuly v Polsku po požití alkoholu vyrobeného z těchto směsí desítky lidí. Jenom loni tamní úřady zaznamenaly 77 případů otravy, z toho 22 jich skončilo úmrtím.


Polský deník Gazeta Wyborcza už v červenci napsal, že litr metanolu je třikrát levnější než etanol. Upozorňoval zároveň, že se snahou ušetřit se do směsí přidává stále více jedovatého metanolu. Polská policie v pondělí ráno verzi českých kolegů odmítla. Podle Poláků jde o fámu, které zatím nic nanasvědčuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.