Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyšetřovací verze: metanol přišel z Polska, ze směsi do ostřikovačů

Česko

  8:40aktualizováno  9:30
PRAHA - Jedenáct dní od vypuknutí metanolové aféry, která má na svědomí jen v Česku životy 21 lidí, přichází policie s první verzí toho, co za smrtelnou sérií otrav stojí.

Neoznačený,neokolkovaný alkohol foto: ČTK

Vyšetřovatelé podle informací LN intenzivně prověřují možnost, že v hlavní roli jsou nemrznoucí kapaliny ze sousedního Polska. „Máte pravdu, jednou z variant je i toto,“ potvrdil LN Václav Kučera, šéf policejního týmu Metyl, který kauzu řeší.

Jak se vyráběl nelegální alkohol

Organizované skupiny dokážou za pomoci sava vyčistit líh ze směsi do ostřikovačů. Jenže Polsko v nich od roku 2010 místo etanolu opět používá jedovatý metanol.

Totiž: od roku 2010, kdy Evropská unie znovu povolila používání jedovatého, ale lacinějšího metanolu pro směsi do ostřikovačů, zahynuly v Polsku po požití alkoholu vyrobeného z těchto směsí desítky lidí. Jenom loni tamní úřady zaznamenaly 77 případů otravy, z toho 22 jich skončilo úmrtím.


Polský deník Gazeta Wyborcza už v červenci napsal, že litr metanolu je třikrát levnější než etanol. Upozorňoval zároveň, že se snahou ušetřit se do směsí přidává stále více jedovatého metanolu. Polská policie v pondělí ráno verzi českých kolegů odmítla. Podle Poláků jde o fámu, které zatím nic nanasvědčuje.

ČTĚTE TAKÉ:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...