Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku bude zákaz nočního vycházení, lidé musí na žádost policie prokázat účel cesty

Zleva ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) a místopředseda vlády,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) a místopředseda vlády,... | foto: ČTK

Praha V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda na pondělním zasedání rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59, řekl novinářům po jednání ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště.

Lidé by ale podle Prymuly měli prokázat účel cesty, v případě zaměstnání například zaměstnaneckou smlouvou. Ale lze to doložit i dodatečně, uvedl ministr.

Opatření platí zatím do konce nouzového stavu 3. listopadu. Kabinet však pravděpodobně v úterý požádá sněmovnu o prodloužení mimořádného stavu.

Kabinet naposledy zpřísnil omezení pohybu v Česku minulou středu. Od čtvrtka omezila vláda kontakty na setkávání nejvýše dvou lidí, pokud nejsou ze stejné domácnosti. Na otázku, zda vláda zvažovala tvrdší variantu omezení pohybu a činností (tzv. lockdown) po vzoru Izraele, odpověděl v pondělí po jednání vlády na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček, že pro něj není ve vládě většina hlasů.

Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by měla být přikázána práce z domu. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to v pondělí řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

V České republice nemají na práci z domu zaměstnanci zákonný nárok, zaměstnavatel ji ani nemůže jednostranně nařídit. Pracovník se zaměstnavatelem o ní musejí uzavřít písemnou dohodu nebo tuto možnost sjednat v pracovní smlouvě. 

V domovech seniorů se mají od příštího týdne začít plošně užívat antigenní testy na koronavirus. Cílem je odhalit nákazu a bránit šíření, řekl Prymula. 

Výběr zpřísněných protiepidemických opatření, o kterých rozhodla vláda, a která budou platit od středečních 00:01:

  • Zákaz nočního vycházení od 21:00 do 05:00 s výjimkou cesty do zaměstnání nebo jiných neodkladných cest. Povolené bude venčení psů v okruhu 500 metrů od bydliště.
  • Zákaz maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách od pondělí do soboty mezi 20:00 až 05:00 a v neděli po celý den. Omezení se nebude týkat čerpacích stanic, lékáren, obchodů na nádražích a prodejen ve zdravotnických zařízeních.
  • Zákaz prodeje na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách, zákaz pochůzkového a podomního prodeje. Zákaz se nebude vztahovat na pojízdné prodejny zajišťující prodej základního sortimentu v obcích, kde není možné takové zboží zakoupit v jiné provozovně. Zákaz prodeje na tržištích se nebude vztahovat na prodej ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků, masa a výrobků z něj, vajec, pekařských a cukrářských výrobků, medu, pokud jsou domácí provenience.
  • Zákaz konzumace potravin na místě na farmářských trzích. Mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy bude muset být nejméně dvoumetrový volný prostor. Na ploše farmářského tržiště nebude moci být více než 20 lidí na 400 metrech čtverečních.
  • Zůstanou otevřená květinářství s ohledem na Památku zesnulých (Dušičky). Uvnitř obchodu budou moci být maximálně dva zákazníci.
  • Zaměstnavatelům se nařizuje vždy používat home office (práci z domova), pokud je to možné vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...