Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vláda schválila návrh na vznik nových sousedských dětských skupin

Česko

  7:09aktualizováno  18:36
Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se zřizováním sousedských dětských skupin v domácnostech nejvýš pro čtyři děti. „Je to model, který bude doplňovat mateřské školy a dětské skupiny,“ řekl po jednání vlády Jurečka.

Obce také budou muset od roku 2026 zajistit tříletým místo v dětské skupině, jinak rodičům přispějí na náklady péče.

Změna zákona o dětských skupinách, kterou nyní dostane k posouzení parlament, má začít platit od ledna příštího roku.

Více firem bude muset sledovat emise škodlivých látek

Ministr životního prostředí Petr Hladík po jednání řekl, že vláda schválila novelu zákona o ochraně ovzduší. Má umožnit kontinuální monitoring znečištění.

„Novela rozšiřuje množství firem, které budou nepřetržitě sledovat emise škodlivých látek. Také stanovuje jednoznačná pravidla pro jednorázová měření emisí i pravidla pro firmy, které musí omezit prašnost při stavbách nebo třeba demolicích,“ řekl Hladík.

„Díky povinnosti nepřetržité kontroly technologií skončí dohady, zda firmy skutečně používají filtry nebo odhlučovače průběžně, i když se znečišťující látky zrovna neměří,“ uvedl ministr.

Povinnost kontinuální kontroly se od roku 2026 dotkne nově 7700 zdrojů, celá řada provozovatelů už ale nepřetržité měření nainstalováno podle Hladíka má. Od roku 2028 se povinnost rozšíří na sektory tavení skla, nerostů, petrochemie, výroby vápna, dřevotřísky a další.

Návrh také upravuje nízkoemisní zóny. „Umožňuje konkrétnímu městu si zavést nízkoemisní zónu podle jeho parametrů. Nebude to dáno zákonem, ale zastupitelstvo obce si určí, které typy, kategorie vozidel nebude možné vpustit třeba do historických center,“ vysvětlil ministr.

Pravidla pro zranitelné zákazníky v energetice

Ministři se zabývali i pravidly pro takzvané zranitelné zákazníky v energetice, která by je měla například v případě problémů s úhradami ochránit před rychlým omezením dodávek elektřiny.

Nařízení vlády má pomoci například lidem, kteří ve svém bydlišti využívají na elektřinu napojené terapie nebo jiné kompenzační prostředky pro zachování základních životních funkcí.

Autor: