29. prosince 2015 10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jeptišky vysoudily na ministerstvu obrany lázeňský dům v centru Teplic

Jeptišky čekají na blahořečení Jana Pavla II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeptišky čekají na blahořečení Jana Pavla II. | foto: Reuters

TEPLICE Ministerstvo obrany se svojí odmítavou strategií v případu církevních restitucí povětšinou slavilo úspěch. Průlom nastal až ve chvíli, kdy dal okresní soud v Teplicích za pravdu řeholnicím z České provincie Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže. Ty tak získali od obrany lázeňský dům v centru Teplic.

S informací jako první přišel deník Právo. Lázeňský dům se nachází v centru města v ulici Svatopluka Čecha. Kromě budovy musí také obrana, respektive její příspěvková organizace Vojenské lázeňské a rekreační zařízení (VLRZ), vydat přilehlé nádvoří, které leží na pozemku o výměře 262 metrů čtverečních. Ministerstvo obrany využívalo objekt jako penzión.

Soud přiřkl objekt kongregaci letos v září. Řeholnice ale ještě nemají úplně vyhráno. Rozsudek soudu je totiž nepravomocný a VLRZ se proti rozsudku v říjnu odvolalo.

Nemovitosti chtějí i němečtí rytíři

Řeholnice nejsou přitom jediné, které o majetek s ministerstvem bojuje. Dalším, kdo chce po obraně nemovitosti i s pozemsky, je Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, kdysi řád německých rytířů.

Ten chce po ministerstva obrany objekt vojenské zotavovny Ovčárna v Jeseníkách. Spolu s nemovitostí žádá řád také přilehlé pozemky. Ministerstvo ale odmítlo vydat horskou chatu s odůvodněním, že majetek byl skonfiskován na základě Benešových dekretů.

Ministerstvo obrany až na drobné vyjímky odmítá vydávat své nemovitosti a pozemky. Celkem odmítlo vydat více než 1500 nemovitostí. Hlavními důvody, proč ministertsvo nevydává majetek, jsou buď fakt, že pozemky a objekty leží ve vojenských újezdech, nebo ce církvi nepodařilo doložit tzv. funkční souvislost. Podle zákona je totiž církev povinována dodat průkazné materiály, které dokazují, že v minulosti byl majetek církví využíván pro zdravotnické, sociální nebo duchovní účely.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky