7. září 2019 13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skrze ‚bílé koně‘ zakládali muži původem z Ruska desítky firem. Okradli stát o 70 milionů, tvrdí policie

Velké množství policií zajištěných důkazů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velké množství policií zajištěných důkazů. | foto: Policie JK

České Budějovice Jihočeská policie obvinila dvojici cizinců z krácení daně. Státu podle ní způsobili asi sedmdesátimilionovou škodu přes řetězec firem zajišťující reálně fungujícím společnostem pracovníky a personální agendu. Hrozí jim pět až deset let vězení. V sobotní tiskové zprávě to uvedl mluvčí policie Jiří Matzner.

Padesátiletý a čtyřiačtyřicetiletý muž jsou občany Maďarska, pocházejí ale z bývalého Sovětského svazu. Od ledna 2016 založili prostřednictvím nastrčených osob, takzvaných bílých koní, více než sto firem. Pomocí dalších najatých lidí dodávali do reálně fungujících společností převážně zahraniční pracovníky, kterým padělali doklady včetně výpisů rejstříků trestů nebo potravinářských průkazů. Firmy za tyto pracovníky platily. Obvinění muži však zisky řádně nedanili. Fiktivními pohledávkami v řetězci ovládaných firem si navíc výrazně snižovali daňový základ, uvedl Matzner.

Razii na základě podnětu finanční správy udělali policisté a celníci v úterý a ve středu. Zasahovali na několika místech v ČR. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor zajistili asi tři miliony korun v hotovosti, mobilní telefony, počítače a dokumenty dokazující trestnou činnost. „Kriminalisté zatím dokumentují škodu způsobenou státu ve výši bezmála 70 000 000 korun, nicméně podle zajištěných materiálů a důkazů by se mohla vyšplhat i na částku dvojnásobnou,“ uvedl Matzner.

Případ vyšetřují jihočeští kriminalisté z odboru hospodářské trestné činnosti ve spolupráci s celníky. Dozoruje ho pražské státní zastupitelství.

ČTK