Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jiskřičky naděje v roce masakrů

Česko

Robinson Crusoe proslul schopností přežít na pustém ostrově. Ta se skládala z četných dovedností a ty všechny stály na jedné základní. Robinson uměl bilancovat „dobré“ a „špatné“. Svůj boj o přežití začal bilancí. První dvě hodnoty na miskách vah byly „ztroskotal jsem“ na misce černé a „žiju“ na misce bílé. Teď v době novoroční tradičně bilancujeme a kupodivu se snažíme vidět jen to černé, to nepříznivé, co život přinesl – a co my jsme v tom životě vyváděli. Selhání politiky Na politické scéně se odehrál masakr, jaký neměl za dvacet let od převratu obdoby. To je často diskutovaný jev z té černé misky. Nicméně i v téhle změti událostí nalezneme jiskřičky naděje. Ať měla politická diskuse a politický zápas jakkoli nechutné až groteskní projevy, obsah byl věcný. Jen si vzpomeňme na nekonečné tahanice kolem „koaličních snídaní“, kdy se nediskutovalo o ničem konkrétním, jen o kompetencích a procedurách. Loňské výjevy připomínající slavnou Ladovu rvačku v hospodě (bohužel bez hostinského s bejkovcem) měly vždycky věcné jádro. To, že vše nakonec dopadlo fiaskem a ostudami, to nebyla systémová chyba, nebyla to „chyba demokracie“. Ukázalo se, že při vyrovnaném volebním výsledku jsou možnosti v zásadě jen dvě – nabíledni je především dohoda. Jenže po trpké zkušenosti „opoziční smlouvy“ cítí obě zainteresované partaje k dohodě odpor. Musely se tedy pustit do křížku a rvát se o každé věcné téma, ať to byla jednotná daň nebo zdravotní reforma. No a s ohledem na volební výsledek z toho nutně vyplynuly podrazy a zákulisní pletichy. Ty budí pozornost a právě je máme na mysli, když hovoříme o uplynulém roce s nechutí. Důležitý ale byl ten věcný obsah politiky. Čekají nás volby, a pokud dopadnou tak, že bude možno sestavit vládu se silnou oporou v kramflecích, ten věcný obsah zůstane. Vítěz bude moci uplatňovat volební program a opozice bude řádně konat svoji roli korektivu.

Takže to selhání politiky je spíš iluze než realita. Politika byla taková, jak ji nadefinoval volič v roce 2006. Dokud bude politika reflektovat vůli voliče, bude to dobré. Dramatické, a mnohdy i doslova nechutné scény z minulého roku vedly, doufejme, u těch osvícenějších politiků (jsou-li tací) k „tušení reality“. Sklonek roku byl ve znamení propadu osobní popularity šéfů dvou nejvýznamnějších politických stran – jaká by to musela být větší rána do jejich kotrb, aby se jim rozjiskřilo? A v této souvislosti pozitivní je i vzestup alternativní strany TOP 09. Třebaže je personálně staronová (s akcentem na „staro“ a ne „nová“), daří se jí prodávat naději. To je politikův artikl, hlavně před volbami. A že řádově deset procent voličů přijímá její program „potu, krve a slz“, to je dobrá zpráva roku 2009.

Evropský mindrák Český potížista je prý pro smích, i tohle jsme četli ve steré obměně. Pád vlády, zosnovaný dvojicí Paroubek–Klaus uprostřed předsednictví unie, a Klausovy veletoče kolem podpisu Lisabonské smlouvy hodně zatěžují robinsonskou černou misku vah. Jenže se ukázalo, že si nás Evropa nenamazala za trest na chleba. Žádná hlava nepadla. Společnost svobodně diskutuje a názory se štěpí. Osa mezi centralismem a decentralismem, to je odvěká osa politického myšlení a bylo by špatné a nepřirozené, kdyby se nevytvořila i v téhle kauze. Oba pohledy mají své opodstatnění a bylo by velmi špatné, kdyby jeden zahladil ten druhý. Kdekdo vyčítá prezidentovi, že svým vystupováním škodí dobrému jménu naší země. Jenže svět už je takový, že neviditelnost je mnohem horší než viditelnost. Navíc to, co jeden pokládá za chybu a ostudu, ten druhý třeba i obdivuje a chválí. Vždyť i ta „Evropa“, vůči níž se jedni vymezují kriticky a druzí (například já) by se chtěli přiblížit, není jednolitý útvar, monolit postojů a názorů. Zvenčí jsme upoutali pozornost a uvnitř upevnili poznání, že „Evropa“ je kauza jako každá jiná, že to není nic mytického, že se na to dá hodit vajíčko a vyvěsit Entropa.

Role krize Ekonomický propad samozřejmě patří na misku černou. Ale nezkrachovali jsme, tohle konstatování by Robinson dal na misku bílou. Mráz krize přišel zvenčí a odjinud přichází i obleva. Statečně a racionálně se zachoval soukromý sektor, který šel cestou racionalizace a mnohdy drastických úspor. Státní aparát, věren své povaze, šel cestou opačnou, ale jinak to asi nemůže být, je to útvar parazitní, nikoli hodnototvorný. Přežili jsme v podstatě ve zdraví. Nicméně zde bych asi nejobtížněji hledal kamínky pro zatížení bílé misky. Zdroj krize je návyk žití na dluh. A ničím jiným než dalšími obludnými dluhy nebyla krize zažehnána – tedy jen na čas. Je to jev obecný, žádná česká specialita. A že se podařilo uniknout z pasti dalšího ekonomického zatížení a že ideologicky laděná konference o klimatu v Kodani ztroskotala, že hned tak nebudeme poroučet větru dešti, to je nejlepší zpráva, kterou rok 2009 přinesl.

***

Selhání politiky je spíš iluze než realita. Politika byla taková, jak ji nadefinoval volič ve volbách v roce 2006.

O autorovi| ONDŘEJ NEFF, novinář a spisovatel

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!