Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
4. srpna 2011 21:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jít na veřejné práce? To se spíš dám zavřít

Ve vězení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve vězení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ČESKÁ LÍPA/PRAHA I přes úřední zákaz se čtyřicetiletý Vojtěch Tancoš posadil za volant svého vozu a řítil se silnicemi. Soud mu za to vyměřil 300 hodin veřejně prospěšných prací. Jenže muž neodpracoval ani vteřinu. Za něj se při opravě sportoviště v Novém Boru činil někdo jiný.

Odhalila to až náhodná kontrola probačních úředníků v době, kdy Tancošův náhradník zvládl odpracovat již 241 hodin z trestu. Místo práce tak nyní Tancoše čeká vězení: okresní soud v České Lípě včera rozhodl, že za každou neodpracovanou hodinu stráví muž den za mřížemi - celkem tedy 300 dní.

VÍCE O POTÍŽÍCH ČESKÝCH VĚZNIC

"Je to důležitý signál, že se lidé nemohou vyhýbat trestům," pochvaluje si šéf probační služby Pavel Štern s tím, že podobné případy jsou spíše ojedinělé. Přesto je zřejmé, že aktuální kauza ukazuje na slabé místo alternativních trestů. Pachatelé drobných činů se mnohdy raději dají zavřít, než aby sloužili pro obecné blaho.

Odmítají dělat
"V Česku se dramaticky zvětšuje skupina lidí, kteří odmítají dělat. Nemají základní pracovní návyky a u soudu si řeknou radši o trest natvrdo," připouští náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák (ODS). V praxi se to projevuje tím, že tuzemské žaláře jsou přeplněné. Více než třetina vězňů si přitom ale odpykává roční či nižší trest.

Volák proto plánuje, že překope systém dělení českých věznic. "Do roku chci, aby fungovaly jenom dva typy. V mírnějších by mohlo působit méně dozorců, to by ušetřilo podstatnou část peněz," nastínil Volák.

Třetina trest prací odmítne
Jak přimět trestance, aby se nevyhýbali práci, však justiční experti netuší. Statistiky říkají, že v Česku odmítne trest veřejně prospěšných prací vykonat třetina lidí k tomu odsouzených. "Věřím, že se zpřísněním podmínek pro ukládání těchto trestů to v budoucnu bude lepší číslo," odhaduje Štern. Odborníci proto vzývají především institut domácího vězení. Ten podle nich zajistí mnohem lepší alternativu obecně prospěšných prací.

"Až bude možná efektivní online kontrola, tak to zcela jistě bude ještě adekvátnější," připouští předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra. Na výběrové řízení, které by stanovilo dodavatele elektronického monitoringu domácích vězňů, se však čeká. Ministr Jiří Pospíšil loni zrušil vypsaný tendr kvůli tomu, že byl spojován s advokátní kanceláří exministra Pavla Němce a pravidla tendru se prý měnila v neprospěch státu.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.