Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo je konkurzní správce H-Systemu Monsport? Advokát mocných politiků i podnikatelů

Advokát Josef Monsport v roce 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokát Josef Monsport v roce 2011. | foto: MAFRA

PRAHA Těžko si představit lukrativnější klientelu, než jakou za poslední tři desetiletí nashromáždil známý pražský advokát Josef Monsport. Správce konkurzní podstaty zkrachovalého H-Systemu zastupoval politiky i podnikatele.

Ne vždy ale šedesátiletý právník hájil soukromé klienty. Už před rokem 1989 pracoval Monsport v komunistické justici jako prokurátor. Podílel se například na uvalení vazby na sedm členů Jazzové sekce. Po listopadu 1989 zakotvil v advokacii, nyní je partnerem v právní kanceláři Ištvánková, Monsport, Mráz.

„Je to erudovaný odborník“

Kolegové z branže vyzdvihují Monsportovu profesionalitu. „Z advokacie vím, že je na jednání vždy připraven. Považuji ho za erudovaného odborníka,“ řekl LN advokát Jaroslav Ortman. Příští měsíc budou oba zastupovat své klienty u jednoho ze soudů týkajících se Nemocnice Na Homolce. Ke sporu o konkurzní podstatu H-Systemu Ortman dodává, že Monsport má svázané ruce zákonem.

Kauza prominentní pražské nemocnice, v níž je stíhán bývalý ředitel Vladimír Dbalý, je pozoruhodná i tím, že se v ní angažovala Monsportova známá, městská žalobkyně Dagmar Máchová. Stejně jako Monsport působila za minulého režimu jako prokurátorka. Její práci v minulosti chválil, což v branži vyvolávalo i rozpaky. Máchová se totiž kvůli údajnému vynášení informací z policejních spisů ocitla v hledáčku policie v kauze Beretta. Předtím čelila podezření z účelového stíhání pražských politiků v případu Opencard.

Monsport však před třemi lety LN řekl: „Odborně je na dobré úrovni. Z novinových článků dovozuji, že se znelíbila některým lidem tím, že jde proti proudu. Třeba v kauze Opencard se jí vyčítá, že nepostihla politiky a zaměřila se jen na malé ryby. Jenže vždy je otázkou důkazů, co lze prokázat.“

Ministři před soudem

Péčí pražského advokáta procházeli klienti z řad politiků. Byl obhájcem Iva Svobody (ČSSD), ministra financí vlády Miloše Zemana, jenž jakožto první polistopadový politik skončil v letech 2005 až 2008 za mřížemi kvůli vytunelování společnosti Liberta.

O poznání lépe dopadl o dekádu později bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS). Monsportova obhajoba byla úspěšná. Bartáka společně se zbrojařem Michalem Smržem justice zprostila všech obvinění, která se týkala údajného úplatku za to, že vyřeší problémy zatěžkávacích zkoušek terénních aut, která dodávala armádě společnost Tatra.

Ve službách magnátů

Současný konkurzní správce H-Systemu se zabýval i případy ekonomické kriminality. Zastupoval například Borise Vostrého, výkonného ředitele vytunelovaných Harvardských investičních fondů. Ten se vyhýbá české trestní justici v Belize. Monsport k tomu v minulosti prohlásil: „Pana Vostrého se v poslední době dotýkalo, že už se v Česku veřejně považuje za prokázané, že ukradl třináct miliard korun.“ Ještě před čtyřmi roky se advokát snažil o obrat u Ústavního soudu. Jenže ústavní soudci jeho stížnost odmítli.

Mediální slávu si Monsport užil po boku někdejšího televizního magnáta, ředitele TV Nova Vladimíra Železného. Ten si v roce 2007 vyslechl podmíněný dvouletý trest kvůli nezdanění obrazů Emila Filly a Marka Chagalla, které dovezl ze zahraničí. Pro podezření z daňového úniku policie vyšetřuje dalšího z Monsportových klientů, a sice vládce strojírenského impéria ČKD Petra Speychala. Viní ho z krácení daní ve výši 850 milionů korun.

České centrum pro investigativní žurnalistiku v rámci kauzy Panama Papers, zaměřené na využívání daňových rájů, v roce 2016 upozornilo, že Monsport figuruje ve dvou firmách na ostrově Samoa. Údajně vlastní akcie v hodnotě 100 milionů dolarů. Monsport se v deníku Právo ohradil, že se Samoou neměl nikdy nic společného.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...