7. května 2016 18:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spasiba, maladci. Jste poslové míru, vítali na Olšanech kontroverzní Noční vlky

Před branou Noční vlky vítala více než stovka rusky i česky hovořících lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před branou Noční vlky vítala více než stovka rusky i česky hovořících lidí. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Do Prahy přijeli v sobotu odpoledne kontroverzní ruští motorkáři ze skupiny Noční vlci. Poté, co dvakrát obkroužili Václavské náměstí, vydali se motorkáři uctít památku padlých vojáků za druhé světové války na Olšanské hřbitovy v rámci akce „Jízda vítězství.“ Aktu se zúčastnilo také několik desítek příznivců Nočních vlků.

Motorkářská kolona dorazila do Prahy s přibližně dvouhodinovým zpožděním. Na Václavském náměstí čekali na Noční vlky převážně odpůrci motorkářů. K Olšanským hřbitovům dorazili první motorkáři kolem čtvrté hodiny odpoledne. Tam na ně čekaly přibližně dvě stovky lidí a přibližně dvacítka policistů. Kromě českých a ruských vlajek byly k vidění také stužky symbolizující ruský motorkářský klub nebo historická motorka z období druhé světové války.

Příjezd Nočních vlků doprovázel nadšený potlesk lidí a troubení strojů. Příznivci přivítali kolonu s šeříky v rukou. „Já jsem sem přišla přivítat motorkáře. Jsou to poslové míru,“ řekla serveru Lidovky.cz žena oblečená do ruské vojenské uniformy. „To já jsem si přišla připomenout ty, kteří položili život za naši vlast. Mě zabili tatínka v koncentráku,“ přitakala ji žena, která stála vedle ní.

„My jsme sem přijeli uctít památku padlých, protože to považujeme za důležité,“ řekl serveru Lidovky.cz jeden z Nočních vlků. „Teď nás čeká ještě cesta do Berlína, kde završíme naši cestu,“ nastínil program další člen kontroverzní motorkářské skupiny. Na dotaz, jestli měla jízda někde na své cestě problémy, odvětil další z motorkářů, že cesta byla celkem v pořádku. Jen v Polsku prý měli menší zdržení. Na další otázky už nereagoval.

Motorkáři se po příjezdu vydali s věncem na cestu k památníku padlých vojáků. Cestou je doprovázelo nadšené skandování „spasiba, maladci“. Po položení věnce a pokleknutí motorkářů před památníkem, promluvil šéf Nočních vlků k přihlížejícím lidem. Ve svém projevu vzpomněl na statisíce vojáků, kteří položil své životy s tím, že zachraňují svět pro své potomky. Jeho proslov doprovázel bouřlivý potlesk a další skandování. Pietní akt doprovázela bezpečnostní opatření motorkářů.

Před branou Noční vlky vítala více než stovka rusky i česky hovořících lidí.
Podle této paní, která se účastnila akce na Olšanských hřbitovech, jsou Rusové...

Noční vlci jsou kontroverzní motorkářská skupina, která je napojena na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Činnost klubu je financována přímo ruským státem. Jedná se také o první oficiální motorkářský klub v Rusku. Členové nočních vlků bývají označováni za nacionalisty a šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov je na sankčním seznamu evropských zemí a Spojených států. Kromě Zaldostanova je na sankčním seznamu USA a Kanady i samotná organizace Nočních vlků.

Motorkářský klub má v současnosti přibližně pět tisíc členů a pobočky ve východní Evropě a v Německu. Hlavní představitel Nočních vlků Alexandr Zaldostanov, který byl po ruském zabrání ukrajinského Krymu zařazen na sankční listinu EU, se průjezdu Evropou neúčastní.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky