Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odposlechy: Dali mi k amnestii špatné podklady, stěžoval si Blažek Nagyové

Česko

  5:00
PRAHA - Jde o další střípek, který ukazuje pozadí vzniku nejkontroverznějšího právního aktu prezidentské éry Václava Klause: veřejně to nikdy neřekl, soukromě si však někdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) stěžoval, že ho Hrad s amnestií oklamal. Že propuštěných mělo být původně mnohem méně.

Koláž LN: ministr Pavel Blažek si Janě Nagyové stěžoval na podobu prezidentské amnestie. foto:  Šimon, Lidové noviny

Dosud neznámé svědectví pochází z odposlechů, které pořídili policisté v kauze zkráceně nazývané Nagygate. Bylo pět dní po vyhlášení amnestie, neděle večer 6. ledna 2013 a tehdejší ministr Pavel Blažek vytočil číslo Jany Nagyové. Tenkrát byla šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS), dnes - jak je všeobecně známo - je jeho manželkou. Nejprve od Blažka padl zdvořilý dotaz „jak je na tom šéf?“ a krátce na to už se hovor stočil k rozhodnutí Hradu. 

Coby ministr spravedlnosti začal Blažek Nagyové vysvětlovat, že netušil, že věznice opustí na sedm tisíc vězňů, což byl tehdy aktuální odhad úředníků. „Blažek dále říká, že o amnestii dostal špatné podklady, že se v listopadu hovořilo o 2,5 tisících propuštěných,“ uvádí policie v přepise odposlechu Nagyové, který se podařilo serveru Lidovky.cz získat. Vzápětí Blažek - zřejmě na Klausův účet - prohlásil: „S tím, co tam nacpal na poslední chvilku, se nedalo nic dělat."

‚Nemělo ho co překvapit‘

Jenže tato Blažkova verze se rozchází s tím, co dosud tvrdil v médiích. Když propukl spor o autorství amnestie, ministr opakoval, že dokument mu z Hradu přišel teprve před vánočními svátky, navíc jen kvůli případným technickým připomínkám. O tom, že měl náčrt amnestie a hlavně odhady omilostněných v rukou už v listopadu, nikdy nehovořil. Přitom právě nedostatkem času argumentoval, když vysvětloval, proč se nepostavil proti tomu, aby se amnestie vztahovala i na některé velké hospodářské kauzy.

Blažek o amnestii

 • "Nový prezident, ať je to kdokoli, bude-li chtít být zvolen znovu, tak je naprosto poučen z toho, jakým způsobem je vnímána tato amnestie. ... Předpokládám, že každý prezident si samozřejmě amnestii rozmyslí. Rozmyslí si její rozsah, a to z ryze prakticko-politických důvodů."
 • "Já obecně tu amnestii vítám. Počítám s tím, že budou jednotlivé případy, o kterých se povede diskuse, ale vraťme se také na prvopočátek. U některých těch případů dnes vidíme, že soudy dávaly velmi nízké tresty, a proto se taky na ně ta amnestie vztahuje."
 • O tvrzení právníka Hasenkopfa, že se na tvorbě amnestie podílelo i ministerstvo spravedlnosti: "Nechce se mi jen nečinně přihlížet, jak se veřejně vyslovená lež stává standardem, který v naší společnosti může bez následků kohokoliv poškozovat. V souvislosti s výroky pana Hasenkopfa o amnestii proto zvažuji právní kroky."

Server Lidovky.cz požádal exministra Blažka o vysvětlení, ten však od minulé středy nebral telefon a nereagoval ani na opakované písemné dotazy. Pozici mrtvého brouka zaujal už před časem, když se jej novináři ptali na slova z odposlechů poprvé: "Komentovat 'náhodné' úniky z odposlechů odmítám,“ odmítl už tehdy vysvětlit svá slova. Aktuální vyjádření se nepodařilo získat ani od Jany Nagyové, ani od jejího advokáta. 

Bývalý hradní vicekancléř Petr Hájek nicméně odmítá, že by Blažek dostal do rukou jiné dokumenty, než jaké měl Hrad. Podle něj ani žádná "původní" varianta, podle níž by bylo propuštěno jen 2500 vězňů, nikdy neexistovala. "Takto na konkrétní čísla se to ani nikdy nepočítalo," uvedl Hájek pro Lidovky.cz.

Prezidentská kancelář podle Hájka konzultovala amnestii s tehdejším ministrem vždy zcela otevřeně. "To znamená, že vylučuji, že u něj mohlo dojít k nějakému překvapení. To je nesmysl. Nebyl žádný důvod si něco tajit," řekl Hájek.

Listopad, nebo Vánoce?

Blažkova zmínka o listopadovém odhadu stojí za pozornost ještě z jednoho důvodu. Nahrává slovům bývalého hradního právníka Pavla Hasenkopfa, který od počátku tvrdí, že se na amnestii zásadním dílem podílelo i ministerstvo spravedlnosti. Návrh konečné verze podle něj vytvořil právník Zdeněk Koudelka v době, kdy byl na stáži na Blažkově úřadu.

„Může to potvrzovat moji verzi, že ministerstvo spravedlnosti do toho bylo zahrnuté víc, než připouštělo. Já ostatně tvrdím celou dobu, že to plyne už z odůvodnění Koudelkova návrhu. V něm je ministr spravedlnosti zmíněn, takže o tom musel vědět,“ řekl Hasenkopf serveru Lidovky.cz. 

Hradní kancelář - i po nástupu Miloše Zemana - ovšem tvrdí, že amnestii tvořil právě Hasenkopf. Jejich spor před pár dny skončil u soudu smírem, přičemž Hrad měl zveřejnit vyjádření, že se Hasenkopf na tvorbě amnestie nepodílel. Smír ovšem vydržel jen několik hodin. Hradní kancléř Vratislav Mynář ještě téhož dne prohlásil, že prezidentova kancelář trvá na tom, že právník za kritizovanou amnestií stál. Hasenkopf proto vzápětí podal trestní oznámení pro pomluvu.

Podpis za podpis

Den před rozhovorem s Blažkem se Nagyová bavila o amnestii s Nečasem. Z této pasáže odposlechů citoval už dříve server Aktuálně.cz. Nečas Nagyové řekl, že amnestie je „strašný průšvih“. Poté dodal, že to může říct otevřeně: „Šlo o podpis za podpis. Nečas podepsal Klausovu amnestii a Klaus konsolidační balíček,“ stálo v přepise odposlechů. Jakýkoliv politický obchod ovšem Nečas v souvislosti s amnestií vždycky veřejně odmítal. 

PSALI JSME:

Kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby či dokonce zločinného spolčení čelil dokonce trestnímu oznámení, ovšem obviněn nebyl. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Amnestie v číslech

 • dotkla se více než 111 000 odsouzených a obviněných
 • nepodmíněné tresty prominula zhruba 20 000 lidem
 • fakticky z věznic vyšlo  6500 z nich, protože řada odsouzených vůbec nestihla za mříže nastoupit
 • zastaveno bylo trestní stíhání 265 obviněných, přičemž abolice se týkala i některých velkých hospodářských kauz
 • podle údajů z května letošního roku spáchali amnestovaní přes 5000 trestných činů
 • asi pětina propuštěných se již vrátila za mříže

Mohlo by vás zajímat