Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kulhánka přijme prezident Zeman, ten se s kandidáty na ministra před jmenováním běžně schází

Prezident Miloš Zeman. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha - Prezident Miloš Zeman přijme ve čtvrtek odpoledne na zámku v Lánech sociálnědemokratického kandidáta na ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka. Na Twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Schůzka se uskuteční ve 13:00. Kulhánek nyní působí jako náměstek ministra vnitra.
  15:21

Kulhánka do čela české diplomacie navrhl předseda sociální demokracie a místopředseda vlády Jan Hamáček poté, co funkci odmítl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Na postu by měl nahradit Tomáše Petříčka (ČSSD). Toho se Hamáček rozhodl odvolat poté, co nad ním zvítězil v souboji o stranického předsedu. Ministerstvo nyní dočasně vede sám Hamáček.

Babiš uvedl, že nemá problém s novým kandidátem na ministra zahraničí Kulhánkem

Nominaci Kulhánka v úterý večer projednalo grémium ČSSD, místopředseda sociální demokracie Roman Onderka poté novinářům sdělil, že o ní byl Zeman informován. „Nevím o tom, že by sdělil jakékoli výhrady,“ řekl Onderka. Zeman se obvykle před jmenováním s kandidáty osobně schází.

Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří k nejbližším spolupracovníkům Hamáčka. Od poloviny července 2018 pracuje jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Jan Hamáček předsedal Poslanecké sněmovně. Jako náměstek pracoval také na ministerstvech obrany a zahraničí. Působil i v čínské společnosti CEFC Europe.

Autor:

Vyhrajte poukaz na nákup v Takku a oblečte ke stromečku stylově celou rodinu!
Vyhrajte poukaz na nákup v Takku a oblečte ke stromečku stylově celou rodinu!

Ať už na Vánoce plánujete tradiční rodinné shromáždění nebo pohodový večer u vánočního stromku, správný výběr oblečení může tyto chvíle ještě více...