Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kápo, bouchačka a striptérka. V Brně kandiduje hnutí inspirované mafií

Lubor Pospíchal, „boss Maffie“ a kandidát na brněnského primátora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubor Pospíchal, „boss Maffie“ a kandidát na brněnského primátora. | foto: Maffie, Facebook

PRAHA V brněnské části Slatina kandiduje do nadcházejících komunálních voleb nevšední hnutí Maffie.cz. Jeho lídr Lubor Pospíchal je na kandidátce označen jako „capo di tutti capi“ a své „alias“ má i většina ostatních členů. Najdeme mezi nimi například „velkou rybu, „bouchačku“ nebo „harley quinn“. Podle Pospíchala má hnutí odkazovat k odbojové organizaci Maffie, která působila během první světové války.

Marketing nového hnutí, které se uchází o místa na brněnském magistrátu v nadcházejících komunálních volbách, budí značnou pozornost. Jeho celý název zní Maffie.cz Hoď sem velké křížek pro betelné Štatl, zaslouží si to! a kromě toho, že usiluje o snížení počtu brněnských úředníků a zavedení „smart city“, se prezentuje jako uskupení italské mafie.

„Brutální kandidátka“ do komunálních voleb, jak ji hnutí na svých stránkách samo nazývá, namísto skutečných profesí kandidujících uvádí tituly typu „capo bastone alias bouchačka alias dvě bouchačky“, „poradkyně alias velká ryba“ či „expresní automechanik limuzín Maffie alias hever“. Lídr kandidátky Lubor Pospíchal je označen jako „capo di tutti capi“.

Když můžou fungovat Piráti, proč ne Maffie

„Rozdáváme minimálně 390 tisíc korun ze státního rozpočtu. Pojď 5. a 6. října nasávat z veřejných financí,“ hlásá hnutí na své facebookové stránce coby pozvánku pro zájemce o účast ve volebních komisích.

Na dotaz, zda tento druh propagace nemůže veřejnost vnímat negativně, říká Pospíchal, že se jedná o srandu. „Snažíme se zaujmout, nemůžeme být obyčejní,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz. „Když můžou fungovat Piráti, tak proč ne Maffie.“

Hlavní inspirací nového hnutí má ale být odbojová organizace Maffie, která působila v Československu za první světové války a usilovala o nezávislost na Rakousku. V jejích řadách stáli například Edvard Beneš, Karel Kramář nebo Přemysl Šámal. Italská mafie ji kdysi inspirovala dobře utajenou komunikační sítí.

Striptérka? Horší by byla prostitutka

Hnutí podle Pospíchala stejně jako odbojáři klade důraz na vlastenectví a státní suverenitu. „Globalizace už bylo dost. Jde o to, abychom si uvědomili, co jsou naše kořeny, aby tu byla zachována tradice a čeština,“ říká. Uznává také, že tyto cíle nelze naplnit v rámci komunální politiky. Nadcházející volby tak mají být jen odrazovým můstkem pro případné členství hnutí v parlamentu.

Prozatím Maffie usiluje například o snížení počtu úředníků, změnu parkovacího systému, napojení brněnské dálnice směrem na Vídeň či snížení počtu městských částí. Zavést by chtěla také tzv. Senior Taxi, které by za nízké ceny vozilo po Brně důchodce.

Kontroverze vzbudila také skutečnost, že za hnutí kandiduje na předposledním místě Veronika Bednářová, „tanečnice, striptérka alias Katrin“. Vzhledem k tomu, že se nenachází na žádném z čelních míst kandidátky, nepovažuje ale Pospíchal její profesi za nikterak problematickou. „Horší by bylo, kdybychom tam měli třeba prostitutku. Ale i to je jedno z nejstarších povolání,“ říká.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...