Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kápo, bouchačka a striptérka. V Brně kandiduje hnutí inspirované mafií

Česko

  6:00
PRAHA - V brněnské části Slatina kandiduje do nadcházejících komunálních voleb nevšední hnutí Maffie.cz. Jeho lídr Lubor Pospíchal je na kandidátce označen jako „capo di tutti capi“ a své „alias“ má i většina ostatních členů. Najdeme mezi nimi například „velkou rybu, „bouchačku“ nebo „harley quinn“. Podle Pospíchala má hnutí odkazovat k odbojové organizaci Maffie, která působila během první světové války.

Lubor Pospíchal, „boss Maffie“ a kandidát na brněnského primátora. foto: Maffie, Facebook

Marketing nového hnutí, které se uchází o místa na brněnském magistrátu v nadcházejících komunálních volbách, budí značnou pozornost. Jeho celý název zní Maffie.cz Hoď sem velké křížek pro betelné Štatl, zaslouží si to! a kromě toho, že usiluje o snížení počtu brněnských úředníků a zavedení „smart city“, se prezentuje jako uskupení italské mafie.

Nejen do Senátu. Rath kandiduje i v komunálních volbách v Hostivici

„Brutální kandidátka“ do komunálních voleb, jak ji hnutí na svých stránkách samo nazývá, namísto skutečných profesí kandidujících uvádí tituly typu „capo bastone alias bouchačka alias dvě bouchačky“, „poradkyně alias velká ryba“ či „expresní automechanik limuzín Maffie alias hever“. Lídr kandidátky Lubor Pospíchal je označen jako „capo di tutti capi“.

Když můžou fungovat Piráti, proč ne Maffie

„Rozdáváme minimálně 390 tisíc korun ze státního rozpočtu. Pojď 5. a 6. října nasávat z veřejných financí,“ hlásá hnutí na své facebookové stránce coby pozvánku pro zájemce o účast ve volebních komisích.

Na dotaz, zda tento druh propagace nemůže veřejnost vnímat negativně, říká Pospíchal, že se jedná o srandu. „Snažíme se zaujmout, nemůžeme být obyčejní,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz. „Když můžou fungovat Piráti, tak proč ne Maffie.“

Hlavní inspirací nového hnutí má ale být odbojová organizace Maffie, která působila v Československu za první světové války a usilovala o nezávislost na Rakousku. V jejích řadách stáli například Edvard Beneš, Karel Kramář nebo Přemysl Šámal. Italská mafie ji kdysi inspirovala dobře utajenou komunikační sítí.

Striptérka? Horší by byla prostitutka

Hnutí podle Pospíchala stejně jako odbojáři klade důraz na vlastenectví a státní suverenitu. „Globalizace už bylo dost. Jde o to, abychom si uvědomili, co jsou naše kořeny, aby tu byla zachována tradice a čeština,“ říká. Uznává také, že tyto cíle nelze naplnit v rámci komunální politiky. Nadcházející volby tak mají být jen odrazovým můstkem pro případné členství hnutí v parlamentu.

Prozatím Maffie usiluje například o snížení počtu úředníků, změnu parkovacího systému, napojení brněnské dálnice směrem na Vídeň či snížení počtu městských částí. Zavést by chtěla také tzv. Senior Taxi, které by za nízké ceny vozilo po Brně důchodce.

Kontroverze vzbudila také skutečnost, že za hnutí kandiduje na předposledním místě Veronika Bednářová, „tanečnice, striptérka alias Katrin“. Vzhledem k tomu, že se nenachází na žádném z čelních míst kandidátky, nepovažuje ale Pospíchal její profesi za nikterak problematickou. „Horší by bylo, kdybychom tam měli třeba prostitutku. Ale i to je jedno z nejstarších povolání,“ říká.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!