Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karlovarský kraj žádá podporu, vojáci budou pomáhat i v nemocnicích

Covid 19

  18:02
Praha - Vojáci mohou pomáhat se zvládnutím koronavirové epidemie vedle zařízeních sociální péče i ve zdravotnických zařízeních. O změně usnesení vlády, které dosud počítalo pouze s pomocí v ústavech, v pondělí o tom informoval ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: J.Vostárek

V českých nemocnicích leží s koronavirem 385 pacientů, za posledních 24 hodin se vyléčilo 82 lidí

Kabinet se změnou zabýval na žádost Karlovarského kraje, který volá po vyslání vojáků do sociálních zařízení, léčebny dlouhodobě nemocných a lůžek následné péče v Mariánských Lázních.

Reaguje tak na rychle rostoucí počet nakažených koronavirem v tomto městě, kde za týden přibylo 42 lidí s nemocí covid-19. Celkem Mariánské Lázně evidují 51 nakažených. Nasazení vojáků už nyní podle Hamáčka závisí na dohodě kraje a armádou.

Žádost Hamáček na vládu nesl z pozice šéfa krizového štábu. Dopoledne zdůraznil, že Karlovarskému kraji pomoci chce a že nechce, aby se věc zdržovala.

Armáda podle Hamáčka dopoledne navrhla, aby se věcí zabýval ve středu na plenárním zasedání krizový štáb. Nyní napsal, že přímé vyslání už je otázkou dohody mezi krajem a armádou.

Vojáci by měli v příštích dnech pomoci přímo v provozu mariánskolázeňské nemocnice například při dezinfekci prostor a při dalších pracích do doby, než se zaměstnanci vrátí z izolace a z karantény. „S vedením Nemocnice Mariánské Lázně jsme stále v kontaktu, dnes jsme zařízení zavezli ochrannými prostředky. Na místě se navíc byla podívat primářka urgentního příjmu - Emergency karlovarské nemocnice Dagmar Märzová, aby posoudila situaci a bylo možné nastavit přibližné počty vojáků, které zařízení bude potřebovat,“ sdělil novinářům hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO).

Vláda již dříve schválila, že armáda může na pomoc domovům sociálních služeb poslat až 360 vojáků. Vykonávat v nich mají pomocné činnosti, ke kterým nepotřebují zvláštní odborné znalosti. Právě o takovouto pomoc kraj podle informací novinářů žádá.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat