4. června 2013 15:52, aktualizováno  19:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Všechna voda míří na Ústí. Lidé jsou bez proudu i plynu

Aktuální stav v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktuální stav v Ústí nad Labem. | foto: Hana Mazancová, Lidovky.cz

ÚSTÍ NAD LABEM  Povodí Vltavy snižuje odtok z Vltavské kaskády o dalších 300 m3/s. Již během dne jej snížilo o 100 m3/s. Úpravy odtoku mají ochránit Ústí před vodou. Stejně se vodohospodáři snaží ulevit Ústí i na Ohři.

V Ústeckém kraji jsou už kvůli záplavám tisíce domácností bez elektřiny, plynu i pitné vody. Energetici kvůli velké vodě vyhlásili až do odvolání stav nouze pro okresy Děčín, Litoměřice a Ústí nad Labem. V regionu už bylo z bezpečnostních důvodů od elektřiny odpojeno na 6000 domácností, a jak voda stoupá, bude jich přibývat.

Odběratele preventivně odpojují i plynaři, "Máme 1592 odpojených domácností, valná většina z nich je na Litoměřicku a Ústecku," popsal severočeský mluvčí RWE Pavel Zajíc. Jde podle něj hlavně o domácnosti, které se musely evakuovat. "Zatím stále neevidujeme větší poškození plynárenských zařízení RWE a daří se nám udržovat dodávky do obydlených objektů bez omezení," dodal.

Policie v 18:00 uzavřela pro tranzitní dopravu silniční most v Roudnici nad Labem, rozvodněný tok tak bude možné na území Ústeckého kraje přejet jen po mostě Generála Chábery v Litoměřicích. Uzavřené jsou oba mosty v Ústí nad Labem, most ve Štětí i druhý most v Litoměřicích. Večer už nejspíš nebude možné Labe přejet ani v Děčíně, kde je zatím most otevřený. Novinářům to v úterý odpoledne řekl vedoucí odboru služby dopravní policie Ústeckého kraje Jiří Ušák. Auta bude policie odklánět i přes Německo, po dálnici D8 projedete i bez dálniční známky.

Řidiči se o uzavírce dozvědí už na informačních tabulích na dálnici D8. Ta zůstává hlavním tranzitním koridorem i kolem téměř neprůjezdného Ústí nad Labem. Uzavřené jsou i silnice mezi Ústím a Lovosicemi či Děčínem.

"Tranzitní doprava může pokračoval na území Spolkové republiky Německo, například směr Liberec přes Budyšína a dále silnicí R10," vysvětlil Ušák. Připomněl také, že při povodních v roce 2002 policie tuto možnost neměla, protože Česko ještě nebylo členem Schengenského prostoru.

Policie bude také podle Ušáka řidičům tolerovat, když použijí dálnici D8 mezi Roudnicí nad Labem a hranicemi s Německem i přesto, že nemají dálniční známku. Nákladní vozidla, která platí mýto mohou zpětně žádat o jeho vrácení.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!