Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Beretta se nepřímo dotkla Českých drah, kriminalisté jdou po jednom z jejich právníků

Kauza Beretta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kauza Beretta. | foto: Lidové noviny

PRAHA Bývalý detektiv protikorupční policie Vladimír Zmrhal je poslední, kdo si v citlivé kauze Beretta převzal obvinění. Kriminalisté ho stíhají za podílnictví. V případě jde o vynášení informací z trestních spisů. Lidovky.cz nyní zjistily, že Zmrhal není jen bývalý vyšetřovatel. Jako právník působí v Českých drahách, v minulosti zasedal i v orgánech několika firem spjatých s národním dopravcem.

Jak serveru Lidovky.cz potvrdil důvěryhodný zdroj z ministerstva dopravy, Zmrhal pracuje v právním odboru Českých drah. Bývalý detektiv je vystudovaný právník. Lidovky.cz se snažily zjistit, jakým způsobem se dopravce postaví k jeho trestnímu stíhání. Jako pracovník právního odboru pracuje s důležitými poznatky, což by ve světle jeho kauzy mohlo znamenat určité riziko.

Vedoucí právního odboru Jitka Frischholzová se k závažnému zjištění vyjadřovat nechtěla. „Váš dotaz jsem postoupila k vyřízení Tiskovému oddělení Českých drah,“ reagovala na otázku serveru Lidovky.cz. Mluvčí Radek Joklík se omluvil, že v této věci nemůže sloužit. „České dráhy s ohledem na právní úpravu ochrany osobních údajů neposkytují informace o svých zaměstnancích,“ uvedl s tím, že ČD obecně ctí presumpci neviny. 

Ruce pryč od stíhání Zmrhala dává i ministerstvo dopravy, pod které ČD spadají. „To je věc vedení Českých drah, já se k tomu nebudu vyjadřovat,“ sdělil serveru Lidovky.cz ministr Dan Ťok. Lidovky.cz se snažily spojit s čerstvě jmenovaným ředitelem dopravce Miroslavem Kupcem, který firmu vede od září. V telefonickém hovoru však jen odkázal na mluvčího.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz má Zmrhalovo sepětí s Českými drahami více rozměrů. Sěděl v kontrolních orgánech tří firem, k nimž má národní dopravce blízko. V letech 2005 až 2006 byl v dozorčí radě Dopravního vzdělávacího institutu (DVI), jenž drahám patří. Mezi roky 2007 až 2013 mu patřilo křeslo v dozorčí radě ČD-DUSS Terminál, od roku 2006 do roku 2008 zase seděl v dozorčí radě firmy Raillex.

‚To jméno slyším poprvé‘

V posledních dvou společnostech, zajišťujících specializované dopravní služby, drží poloviční podíl ČD Cargo, což je dceřiná firma drah. Velká část působení Zmrhala ve zmíněných strukturách se překrývá s obdobím, kdy dráhy řídil Petr Žaluda. Exšéf ČD si však na bývalého detektiva nevzpomíná. Podle dostupných informací tak není jasné, kdo Zmrhala do uvedených pozic přivedl.

Lenka Bradáčová
Ministr dopravy Dan Ťok na hlavním nádraží v Praze.

„To jméno od vás slyším poprvé, nic mi to neříká,“ sdělil serveru Lidovky.cz Žaluda. Jako poslední opustil Zmrhal dozorčí radu ČD-DUSS Terminal, z této židle se zvedl v dubnu 2013. Tehdy ministerstvo dopravy podléhalo řízení dnešního šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury. I u něj se opakoval scénář jako u bývalého prvního muže drah Žaludy, na Zmrhala si nevzpomíná.

Pravdou je, že čistě formálně o jeho angažmá firem napojených na ČD žádný z ministrů dopravy nemusel vědět. „Členové dozorčích rad akciových společností jsou vybíráni a voleni valnými hromadami těchto společností. V případě DVI je to představenstvo ČD. U společností ČD-DUSS Terminál a RAILLEX jsou to valné hromady těchto společností, v nichž jsou vždy zástupci obou akcionářů,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí resortu Jakub Stadler.

Ve firmě s obviněným Gáboríkem

Vladimír Zmrhal je už pátým obviněným, který uvízl v kauze Beretta. Vyšetřování rozjel na jaře 2016 pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze dnes už neexistující ÚOOZ. „Obviněná fyzická osoba si podala stížnost do zahájení trestního stíhání a o této bude rozhodovat nadřízené státní zastupitelství,“ sdělila vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová České televizi, která na posun v případu upozornila.

Podstatou případu je vynášení informací z trestních spisů, jedním z nich měla být i kauza machinací v Nemocnici Na Homolce. Kriminalisté kvůli tomu vedle Zmrhala stíhají žalobkyni z Městského státního zastupitelství v Praze Dagmar Máchovou, někdejšího důstojníka protikorupční policie Radka Holuba, bývalého příslušníka Celní správy Pavla Šímu a soukromého detektiva Igora Gáboríka.

Skupinou se linou obvinění z přijetí úplatku a podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Podle policejní verze Holub se Šímou postupovali citlivé poznatky z trestních spisů Gáboríkovi, který je posílal dál.

Právě ke Gáboríkovi váže Zmrhala úzké pouto, společně drží dvoutřetinový podíl ve firmě GSM H poskytující detektivní služby. Zda se vyšetřování případu Beretta blíží ke konci, není jasné. „V tuto chvíli nelze nic odhadovat,“ sdělila serveru Lidovky.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...