Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
6. října 2015 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza hejtmana Půty: jeden z obviněných začal mluvit

Liberecký hejtman Martin Půta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liberecký hejtman Martin Půta. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRAHA Policie získala trumf v kauze libereckého hejtmana Martina Půty (STAN). Jeden z obviněných kvůli předražené rekonstrukci kostela Maří Magdaleny se rozhodl spolupracovat s detektivy.

Podnikatel a bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik usiluje o statut spolupracujícího obviněného a Půtovi odmítajícímu vinu a dalším obviněným tak může značně přitížit.

Zeronik popsal kriminalistům průběh projektu včetně toho, že zakázka financovaná i z evropských peněz byla schválně předražená. Vystužil tak policejní verzi, že peníze ze zmanipulovaného tendru si mezi sebou rozdělila skupina podnikatelů a část na úplatcích získal Půta.

Hejtman uvedl, že nové informace se ho netýkají. „Neznám ani většinu obviněných,“ řekl Půta deníku MF DNES, který o posunu v kauze informoval.

Vedle Půty čelí obvinění kvůli opravě kostela dalších devět lidí. Z 60milionové rekonstrukce si podle detektivů dělili 11 milionů, hejtman měl získat úplatek 800 tisíc korun. Vedle Půty a Zeronika mezi obviněnými figurují pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci úřadu ROP Severovýchod.

Skupina čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...