20. října 2019 14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KAUZA LN: Operace Stoka. Ve skrýši pod umyvadlem našla policie statisíce korun, důkazy byly v mercedesu

Zásah policie na Úřadu městské části Brno-střed. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah policie na Úřadu městské části Brno-střed. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno Co se tak v koupelně v poličce pod umyvadlem dá obvykle najít? Třeba fén, kosmetika, ručníky nebo hřeben. Co by tam jeden naopak nehledal, jsou peníze. A možná právě na to sázel bývalý vedoucí investic v Brně-střed a místostarosta brněnských Ivanovic Petr Liškutin.

Podle policie si do tajné skrýše pod umyvadlem schoval 350 tisíc korun. Jeho činnost na zmíněných úřadech však dlouhodobě monitorovala policie. A při razii v březnu ukryté statisíce objevila. Liškutin (do té doby za ANO) poté strávil tři měsíce ve vazbě a dnes je jedním z devíti stíhaných v rozsáhlé kauze údajně cinknutých zakázek v moravské metropoli.

Akce Stoka.

Jak ukazuje text obvinění, se kterým se LN seznámily, detektivové měli v průběhu vyšetřování vůbec dobrou ruku. V mercedesu patřícím obviněnému podnikateli Samanu El-Talabanimu nalezli mobil plný pro ně užitečných dat. Díky nim dokázali rozklíčovat chování a systém organizované skupiny podezřelých politiků, úředníků a podnikatelů. Zabavený telefon poslal Talabaniho „do kolen“. Policii následně vydal další cenné dokumenty a informace.

Z nových zjištění LN vyplývá, že část z těch, kteří čelí obvinění z údajně zmanipulovaných stavebních zakázek v Brně, si během své činnosti počínala neopatrně. Ukázalo se, že policejní manévr nečekali, což mimo jiné svědčí o – v rámci policie – dobře utajeném vyšetřování.

Pomyslnou kořist detektivové našli na nečekaném místě v domácnosti obviněného Petra Liškutina (dříve ANO), který až do vypuknutí kauzy vedl investiční odbor radnice Brno-střed a místostarostoval v Brně-Ivanovicích. V jeho koupelně policisté odhalili skrýš. „U obviněného byla nalezena částka ve výši minimálně 350 tisíc korun, když tuto měl ukrytou v tajné schránce pod umyvadlem,“ píše se v textu obvinění, se kterým se LN seznámily.

U jednoho z obviněných, podnikatele Pavla Ovčarčina, policisté při domovní prohlídce zajistili písemné materiály „vyšperkované“ detailními informacemi o úplatcích. „U Pavla Ovčarčina byly nalezeny ručně psané poznámky k předmětným zakázkám s uvedením provizí,“ popsali detektivové svůj nález. Mají za to, že sesbírané důkazy souvisejí s prověřovanou trestnou činností, která se má týkat údajně cinknutých zakázek v druhém největším městě Česka.

Telefon v mercedesu

LN v minulém týdnu informovaly, že se seznámily s kompletním zněním 45stránkového obvinění. Středobodem trestního stíhání je rozbor 22 stavebních zakázek, u kterých mají policisté podezření, že byly za úplatek připravené pro předem domluvené firmy. Takto preferovaných společností, se sídlem převážně v Brně, policisté napočítali úctyhodné množství – 18.

Další způsobem, jak prohlédnout mlhu nad brněnskými zakázkami, se stal tajemný brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani. Ten je v případu mezi obviněnými a dle materiálů LN v průběhu vyšetřování s policií kooperoval – ví proč, usiluje totiž o status spolupracujícího obviněného, aby teoreticky mohl pomýšlet na nižší trest. Talabanimu ani nic jiného nezbývalo; věděl, že se dostal do úzkých. V květnu 2017 mu policie při razii v jiném případu zabavila v jeho mercedesu telefon, z něhož se expertům z Kriminalistického ústavu Praha podařilo vydolovat pro policii důležité informace týkající se brněnských veřejných tendrů. Šlo o takzvané snímky datové komunikace, které popisují výměnu informací mezi Švachulou a Talabanim, který pro tehdejšího místostarostu Brna-střed pracoval coby prostředník. 

Dané snímky dle policie ukazují, jak Švachula Talabanimu sděluje a předává neveřejné informace o vypisovaných veřejných zakázkách – to vše ještě před oficiálním vypsáním inkriminovaných tendrů. Současně měl Švachula dle policie svému komplicovi předat seznam preferovaných firem a informace o ceně zakázky. „Tato cena je velmi důležitá pro to, aby potenciální výherce věděl, pod jakou cenu má připravit svoji cenovou nabídku, aby byla jistota, že veřejnou zakázku skutečně vyhraje,“ stojí v policejním obvinění.

Zabavený telefon policii hodně pomohl. V únoru 2018 (tedy zhruba rok před vypuknutím razie kauzy Stoka) se Talabani před detektivy rozvyprávěl o zakázce na výměnu oken, opravu fasád a na rekonstrukci balkonů domu v brněnské Údolní ulici.

Kolečko na seznamu

Talabani detektivům vydal papíry s připnutým seznamem devíti preferovaných firem, které mu dle policie nadiktoval obviněný Švachula. „Společnost IMOS Brno je (v seznamu) zvýrazněna a před ní je namalované kolečko. Dále je vedle této společnosti napsaná částka 5,045 milionu korun, což je vysoutěžená částka veřejné zakázky. Pod tím je číslovka 500, což odpovídá 10 procentům z této zakázky,“ popsali policisté Talabaniho svědectví. Deset procent z hodnoty zakázky má být dle policie cifra, kterou si mezi sebou rozdělil Švachula se svými komplici.

Jindy zase Talabani policistům předal dokumenty související se zateplením a opravou fasád v Hrnčířské ulici v Brně. Opět předložil seznam Švachulou vytipovaných firem, které se měly tendru zúčastnit. Dle policie bylo domluveno, že daný kontrakt za 5,4 milionu korun získá stavební firma KROS – stav. Policisté si ke svědectví Talabaniho poznamenali: „Dále se vyjádřil k ručně psanému textu ‚Hotovo 500 – 9.100E‘, kdy uvedl, že 9.100E představuje částku v eurech, která činí pět procent z ceny veřejné zakázky. Hotovo znamená, že úplatek byl zaplacený.“

Eduard Hrouzek, obchodní ředitel zmiňované stavební firmy IMOS Brno, popírá jakékoli provinění. Nikdo z jeho firmy dosud nebyl v souvislosti se zakázkou v Údolní ulici obviněný. „Naše společnost nebyla v zadávacím řízení jakkoli zvýhodněna či preferována. O podezření, které zmiňujete, nám není nic známo. Zástupci naší společnosti podávali vysvětlení pouze v rámci plošného vyšetřování kauzy ovlivňování zakázek Statutárního města Brna. Máme za to, že k takovému vysvětlení byli vyzváni všichni účastníci těchto výběrových řízení,“ napsal LN Hrouzek.

Větší potíže potkaly druhou výše zmiňovanou společnost KROS – stav, jejíž šéf Lubomír Smolka skončil mezi obviněnými. Zástupci firmy na dotazy LN neodpověděli.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!