Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Každý by věděl, kde bydlíme, hájil rozladěný Kalousek výjimku z registru smluv

Miroslav Kalousek při rozhovoru s LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru s LN | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Sněmovna schválila dlouho očekávaný centrální registr smluv. Obsahuje ale hned několik výjimek. Tu pro Parlament či Hrad prosadil Miroslav Kalousek. „Nechci, aby každý věděl, kde bydlí poslanci nebo senátoři,“ vysvětluje poslanec TOP 09.

Poslanecká sněmovna v pátek schválila dlouho očekávaný registr smluv. Úřady tak budou muset v centrální evidenci zveřejňovat smlouvy, které uzavřou, a to od poloviny příštího roku.

Norma ale prošla hned s několika výjimkami. Jednu z nich prosadil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který uspěl a ze zákona vyjmul Poslaneckou sněmovnu, Senát, Kancelář prezidenta republiky, Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad a Kancelář veřejného ochránce práv.

Lidovky.cz: Proč jste prosadil výjimku pro několik institucí, mimo jiné pro Parlament či Hrad?
Jsou to takzvané prioritní kapitoly, které nemají být pod tlakem, proto jim ani vláda neschvaluje rozpočet, aby je nevystavila pod tlak. Jedná se o zveřejnění všech smluv. Nemyslím si, že je dobře, aby úplně všichni věděli například kde bydlí ústavní soudci, poslanci či senátoři, protože tyto instituce pro nás mimopražské pronajímají ubytování. Je zde určitá míra ochrany, nezávislosti těchto osobností.

Lidovky.cz: Chápu tuto ochranu u Ústavního či Nejvyššího soudu, Nejvyššího kontrolního úřadu...
(skočí do řeči) Víte, my, co dostáváme desítky výhrůžných e-mailů a sms zpráv týdně, jsme na jistou míru ohrožení zvyklí. Ale nevidím důvod, proč bychom jí sobě, ústavním soudcům a senátorům měli zvyšovat ještě tím, že bude zveřejněno, kde bydlíme.

Lidovky.cz: Když jste říkal, že tyto instituce nechcete vystavovat většímu tlaku, tak...
(skočí do řeči) Opravdu si myslíte, že je fajn, aby si každý mohl přečíst na internetu, kde bydlí ústavní soudci? Kde bydlí senátoři? Kde bydlí poslanci? Já si to prostě nemyslím a drtivá většina sněmovny měla stejný názor. Mějte se hezky. Nashledanou. (zavěsí telefon)

Po chvíli ale volá poslanec Kalousek zpátky.

„Ještě maličkost, aby bylo jasno u těch priorit. U pěti kapitol (institucí) jsou smluvní vztahy v celkovém ročním objemu zhruba desíti milionů korun. Zatímco v případě soukromých subjektů, které jsou příjemci dotací z veřejných rozpočtů, se ten objem pohybuje mezi 50 až 55 miliardami. Tam jsme si naopak velmi přáli, aby byla transparentnost, ale někdo jiný to jednoznačně zablokoval. Nashledanou. (chtěl opět ukončit hovor)

Lidovky.cz: Proč by veřejnost neměla znát smlouvy, které uzavírá Hrad či Poslanecká sněmovna?
Před chvílí jsem vám vysvětlil, že si nemyslím, že je dobře, aby každý, a tím slovem každý je myšleno každý, věděl, kde bydlí všichni poslanci a všichni senátoři. Proč si myslíte, že je dobře, aby byla utajovaná bydliště soudců, ale ne třeba senátorů? Ty výhrůžky dostáváme všichni.

Lidovky.cz: Nejde přece jen o smlouvy o ubytování...
Bavíme se o všech smlouvách, mezi které patří například smlouvy o ubytování.

Lidovky.cz: Nevidíte jako problematické, že poslanci nařídí zveřejňovat smlouvy, ale sebe z toho vyjmou?
Nevyjmuli sebe. Vyjmuli takzvané prioritní kapitoly podle rozpočtových pravidel. Tyto kapitoly mají zvláštní ochranu před exekutivním i veřejným tlakem a ta ochrana by neměla existovat pouze v rozpočtových pravidlech, ale i v jiných právních normách. Nemá smysl jim tu ochranu poskytnout v jednom zákoně a v jiném jim ji odebrat. Nashledanou. (zavěsí telefon)

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Měření teploty v očkovacím centru - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Měření teploty v očkovacím centru - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Měření teploty v očkovacím centru - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...