Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
23. září 2015 14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kde je standarta? Policie marně hledá spolupachatele, umělci tajemně mlčí

Vlajka prezidenta republiky - prezidentská standarta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka prezidenta republiky - prezidentská standarta. | foto: MAFRA

PRAHA Ani tři dny po akci umělecké skupiny Ztohoven policie neví, kde se nachází ukradená prezidentská standarta. Stejně tak se zatím nepodařilo najít spolupracovníka „kominíků“, který jim pravděpodobně pomáhal neskladný prapor z Hradu odnést. Komplic je totiž jediným vysvětlením otázky, kam se standarta poděla.

Prvotní tisková zpráva policejního prezidia zněla sebejistě: Ochranná služba zadržela výtržníky... Jenže chytili jen tři. A u nich standartu nenašli. Videa skupiny Ztohoven však ukazují, že na nádvoří Hradu byl minimálně ještě jeden člověk, který trenýrkovou misi natáčel.

Umělci zatím tajemně mlčí. „Standarta ulétla,“ tvrdí pořád dokola mluvčí Ztohoven Petr Žilka. Jeho kolega Roman Týc serveru Lidovky.cz jen odvětil. „O tom se teď prosím nebavme. Na to vám neodpovím.“

Policie je zatím bezradná a po vlajce prezidenta marně pátrá. „Standarta se zatím nenašla,“ tvrdí mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. „Policisté dělali namátkové kontroly už v sobotu, když zmizela. Je ale možné, že ji někdo vzal a má ji u sebe,“ přiznala jednu z možností, se kterou kriminalisté pracují.

Odnést standartu ze střechy přitom není nic snadného. Je šitá z pevné látky a v průměru má více než jeden metr. Ani po zabalení se tak rozhodně nevejde do kapsy. Jen těžko si lze představit, že by umělce policie po chycení neprošacovala.

Varianta ulétnutí a následného zmizení je ale vzhledem k uzavřenému arálu hradu, tisícům turistů a následné policejní akci málo pravděpodobná.

Ostraha Hradu je nyní velice obezřetná. V pondělí chytla opět člena skupiny Ztohoven, když se údajně snažil vlézt na lešení opravované budovy Hradu. „Muž byl převlečený za dělníka. První výzvy policistů muž neuposlechnul, teprve po opakované výzvě lezení nechal. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky ho pak předal pražským policistům,“ popsala incident Maclíková.

Za trenky hlava na talíři

Kvůli trenýrkovému skandálu budou pravděpodobně padat hlavy. Prezident Miloš Zeman požaduje odvolání šéfa ochranky Petra Dongrese. Ten se stal velitelem Útvaru na ochranu prezidenta poté, co bodyguardi hlavy státu selhali během Chrastavského atentátu v roce 2012. Tehdy střelec vypálil na exprezidenta Václava Klause salvu z kuličkové pistole. Oficiálně ho sice musí odvolat vedení policejního prezidia, je ale málo pravděpodobné, že by Dongres mohl pracovat na Hradě i přes Zemanovu nedůvěru.

Aktivisté odstranili prezidentskou standartu.
Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě...

Umělci s průnikem do Hradu neměli údajně žádné problémy. Nebylo třeba překonávat žádné bezpečnostní zábrany. Jen jsme odklopili kus plotu a vešli. Žádná bezpečnostní kontrola tam nebyla.“ popsal sobotní akci serveru Lidovky.cz mluvčí Ztohoven Petr Žilka. Místo standarty prezidenta pak na krátkou chvíli zavlály obří červené trenýrky. Tři umělce nyní policie viní z krádeže standarty a výtržnictví.

jzlJakub Zelenka
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!