14. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kde zvítězil Franz nebo Bobošíková? Podívejte se na mapu outsiderů

Kde zvítězili outsideři prezidentských voleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kde zvítězili outsideři prezidentských voleb | foto: maps.google.comLidovky.cz

PRAHA V celorepublikovém měřítku propadli. Pětice Jany Bobošíkové s Přemyslem Sobotkou, Taťanou Fischerovou, Zuzanou Roithovou a Vladimírem Franzem skončila po sečtení hlasů na posledních příčkách výsledků historicky první přímé prezidentské volby v Česku. V některých obcích však tito outsideři zvítězili a někde i s pořádným náskokem. Server Lidovky.cz vám přináší interaktivní mapu míst, kde se poražení vyšvihli nad vítěze.

Začněme od podlahy, tedy od výsledků nejméně úspěšné kandidátky – Jany Bobošíkové. Předsedkyně Suverenity podle údajů Českého statistického úřadu získala celkem 123 171 hlasů, což znamenalo 2,39 procenta hlasujících. Ačkoliv tak skončila úplně poslední, připsat si může i jedno vítězství.


Seznam vítězství v jednotlivých obcích sestavil a zveřejnil statistik a programátor Michal Škop.
Kde zvítězili outsideři? Zvětšit mapu

Jedná se sice o dělené první místo a to ještě v jedné z nejmenších obcí České republiky, ale i to se počítá. Ve vesnici Želivsko u Svitav s 36 obyvateli totiž Bobošíková získala šest hlasů, což bylo v porovnání s ostatními kandidáty nejvíce. I když stejně hlasů získal i Jiří Dienstbier, který přesvědčil rovněž šestinu obyvatel Želivska.

Kandidáta občanských demokratů Přemysla Sobotku dělilo od posledního místa více jak tři tisíce hlasů a i v počtu vítězství je na tom stejně jako Bobošíková. Bodoval dokonce rovněž na Svitavsku, paradoxně velmi daleko od „svého“ Liberce, kde dlouhou dobu žil. V malé vísce Vysoká (30 kilometrů od Želivska) získal rovněž šest hlasů, což mu stačilo na první místo. Druhý Jiří Dienstbier zde získal o jednoho voliče méně.

Vojenský újezd zvolil pacifistku

Také Taťána Fischerová se může chlubit pouze jediným vítězstvím. Přesvědčená pacifistka okouzlila překvapivě obyvatele miniaturní vísky Březina na Vyškovsku u stejnojmenného vojenského újezdu. Pravda, voličů zde žije pouze sedm a se shodným výsledkem dvou hlasů se musí o první místo dělit s Milošem Zemanem.

ČTĚTE TAKÉ:

Poslední z trojice žen ucházejících se o Hrad už byla o poznání úspěšnější. Kandidátka lidovců Zuzana Roithová získala nejvíce hlasů hned v 25 obcích po celém Česku. Vedle jižní Moravy, kde je pozice KDU-ČSL tradičně silná, zvítězila také ve svém bydlišti – Dvorech nad Lužnicí a okolí. V obci Lhotka na Přerovsku se Roithová dělí se sedmi hlasy o první místo s Vladimírem Franzem.

Třiapadesátiletý profesor a skladatel získal sice téměř o sto tisíc hlasů více než Roithová, jeho elektorát ale sídlil především ve městech a tak na naší mapě obsadil pouze 11 obcí, přičemž nejúspěšnější byl v jižních a jihozápadních Čechách.

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz